W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkania pod hasłem „Świadomy Senior-Bezpieczny Senior” rozpoczęte – pierwsze odbyło się w Kozienicach

19.02.2025

19 lutego 2025 r. w Kozienickim Domu Kultury odbyło się pierwsze, z wielu zaplanowanych na ten rok, spotkanie z seniorami - realizowane w ramach prowadzonej od ponad dwóch lat inicjatywy społecznej „Świadomy Senior-Bezpieczny Senior” prowadzonej pod patronatem Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA. Wykład na temat praktykowanych przez oszustów metod na wnuczka, policjanta lub inne legendowania poprowadził gen. insp. w st. spocz. Leszek Szreder, Wiceprezes Stowarzyszenia Generałów Policji RP.

Mężczyzna na scenie z mikrofonem. Za nim wyświetlana jest prezentacja z napisem Świadomy senior = bezpieczny senior - emeryci mundurowi emerytom cywilnym

Cyberbezpieczny senior – jak chronić swoje finanse i dane osobowe?

Seniorzy – studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kozienicach, przed wystąpieniem Pana Generała, mieli niepowtarzalną okazję dowiedzieć się od kilkuosobowej grupy uczennic z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Kochanowskiego w Kozienicach, jak skutecznie chronić swoje finanse. Młodzi prelegenci doradzali, aby tworzyć silne hasła i nie stosować tych samych do wielu serwisów, nie udostępniać swoich danych osobowych w Internecie, a także nie zapisywać kodu PIN na karcie bankowej i nie podawać danych dotyczących kont bankowych osobom postronnym.

Spotkanie młodzieży z seniorami wynikało z udziału szkoły w IV edycji „Złotych Szkół”, realizowanej pod hasłem „Cyberbezpieczne finanse”.

Oszustwa „na wnuczka” i „na policjanta” – jak nie dać się nabrać?

Druga część spotkania należała już do gen. insp. w st. spocz. Leszka Szredera, który podzielił się z uczestnikami swoją wiedzą i doświadczeniem w walce z przestępczością wymierzoną także w osoby starsze. Przedstawione statystyki z Komendy Głównej Policji potwierdziły, że oszustwa metodą „na wnuczka” czy „na policjanta” niestety wciąż należą do jednych z najczęściej stosowanych przez oszustów.  Podając się za członka rodziny lub funkcjonariusza policji, manipulując emocjami rozmówcy i działając pod presją czasu, przestępcy skłaniają do przekazywania im pieniędzy.

Pan Generał podkreślił, aby w sytuacjach nagłych i niespodziewanych nie podejmować pochopnych decyzji i nie kierować się współczuciem. Kluczem do obrony jest chwila na oddech i sprawdzenie wiarygodności uzyskanych informacji, np. dzwoniąc do rodziny, banku lub na Policję.

Na koniec spotkania Pan Generał Leszek Szreder poprosił uczestników, aby usłyszane na spotkaniu wskazówki i porady, także od młodzieży, przekazywali dalej rodzinie i znajomym, a że frekwencja w Kozienickim Domu Kultury dopisała i tematy cieszyły się dużym zainteresowaniem, obietnica została złożona.

Pani Magdalena Bednarz, Dyrektor Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA także zobowiązała się do ponownego odwiedzenia seniorów-studentów UTW w niedługim czasie z innym, równie interesującym tematem.

Zdjęcia (9)