Spotkanie z seniorami w Piasecznie pod hasłem „Świadomy Senior-Bezpieczny Senior”
16.04.2024
W tym roku cykl spotkań, organizowanych pod hasłem „Świadomy Senior-Bezpieczny Senior”, rozpoczęliśmy 16 kwietnia 2024 r. od wizyty w Piasecznie, w Centrum Aktywności Seniora „Przystań pod klonami”.
Na początku spotkania Bogdan Pawlak – Przewodniczący Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Piasecznie powitał gości i uczestników. W imieniu własnym, dyrekcji oraz kierownictwa CAS serdecznie podziękował Magdalenie Bednarz – Dyrektor Zakładu Emerytalno-Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, gen. insp. w st. spocz. Leszkowi Szrederowi - Wiceprezesowi Stowarzyszenia Generałów Policji RP, dr. Krzysztofowi Kiełkiewiczowi - psychologowi oraz Januszowi Czyżowi - Wiceprzewodniczącemu Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów za przybycie.
Generał Leszek Szreder rozpoczynając pierwszą część prelekcji powiedział, że ogromnie się cieszy, że spotkania pod hasłem „Świadomy Senior-Bezpieczny Senior” - zainicjowane przez ZER MSWiA, emerytowane środowisko służb mundurowych oraz środowisko emerytów i rencistów cywilnych - wpisują się w charakter prowadzonych w tym miejscu zajęć.
Dzisiaj będę mówił o tym, jak nie dać się oszukać metodą na wnuczka, Policjanta lub podobne legendowanie, dlatego rad jestem z tego, że tak liczne grono seniorów, dzięki zdobytej wiedzy, nie będzie już łatwym celem
– dodał. Następnie zaprezentował praktykowane przez złodziei działania, poparte przykładami kradzieży z ostatnich kilku miesięcy. Przedstawione statystyki oraz stosowane metody spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony uczestników.
Dobre rady i wskazówki jak uchronić się przed oszustami, seniorzy otrzymali także od dra Krzysztofa Kiełkiewicza, który wyjaśnił jak działa mózg w sytuacjach trudnych oraz jak łatwo ulega się emocjom i podejmuje nieracjonalne działania pod wpływem silnych wrażeń, takich jak strach, lęk o bliskie osoby czy poczucie winy.
W trudnych sytuacjach najważniejszy jest czas, a nie pochopne działanie, dlatego zawsze dajmy sobie chwilkę, nawet 1-2 minuty, na zastanowienie się lub porozmawianie z kimś o problemie. Ochłońmy i dopiero wtedy podejmujmy decyzje, które mogą zaważyć na naszych oszczędnościach lub losie naszych bliskich
– informował Pan Doktor. Doradził również, aby zadawać rozmówcy podchwytliwe pytania, które pozwolą sprawdzić czy udzielona odpowiedź jest prawdziwa lub zgodna z rzeczywistą sytuacją.
Spotkania prowadzone przez emerytowanych funkcjonariuszy służb mundurowych oraz specjalistów w swojej dziedzinie mają na celu dotarcie z pożyteczną i ważną informacją do jak największej grupy seniorów i śmiało można stwierdzić, że cel ten został osiągnięty w Centrum Aktywności Seniora „Przystań pod klonami” w Piasecznie. Duża frekwencja ze strony uczestników i ich zaangażowanie oraz zainteresowanie tematem buduje i daje motywację do organizowania kolejnych spotkań pod hasłem „Świadomy Senior-Bezpieczny Senior”.