Świadczenie honorowe dla 100. latka
1 stycznia 2025 r. wejdzie w życie ustawa o świadczeniu honorowym z tytułu ukończenia 100 lat życia1) zwana dalej ustawą o świadczeniu honorowym.
Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji od 1 stycznia 2025 r. z urzędu (bez składania wniosku) będzie wypłacał, wraz z dotychczas wypłacanym świadczeniem emerytalno-rentowym, świadczenie honorowe w kwocie 6 246,13 zł. Świadczenie przysługiwać będzie osobom, które posiadają obywatelstwo polskie, ukończyły 100 lat życia, i w ostatnim dniu miesiąca poprzedzającego miesiąc wypłaty świadczenia honorowego mają ustalone prawo do:
- emerytury policyjnej albo
- policyjnej renty inwalidzkiej albo
- policyjnej renty rodzinnej albo
- świadczenia pieniężnego.
Świadczenie honorowe podlega waloryzacji w terminach, w których przeprowadzana jest waloryzacja świadczeń.
Ze świadczenia honorowego pobierana jest zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składka na ubezpieczenie zdrowotne.
W razie zbiegu u jednej osoby prawa do więcej niż jednego świadczenia, osobie tej przysługuje tylko jedno świadczenie honorowe. Jeżeli świadczenia emerytalne lub rentowe, wypłacane są przez dwa różne organy emerytalno-rentowe, to decyzję w sprawie świadczenia honorowego wydaje i świadczenie to wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Świadczenie z tytułu ukończenia 100 lat życia przyznane świadczeniobiorcy Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA, przed dniem 1 stycznia 2025 r., przez Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych albo Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego staje się świadczeniem honorowym i będzie nadal wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych albo Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Osoba posiadająca polskie obywatelstwo, która ukończyła 100 lat życia i nie ma prawa do świadczeń wymienionych w art. 2 ustawy o świadczeniu honorowym może złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o przyznanie świadczenia honorowego. Warunkiem uzyskania tego świadczenia jest posiadanie po ukończeniu 16. roku życia centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych), o którym mowa w art. 3 ust. 1a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych na terenie Rzeczpospolitej Polskiej przez okres co najmniej 10 lat. W tym przypadku decyzję w sprawie świadczenia honorowego wydaje i świadczenie to wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 18 października 2024 r. o świadczeniu honorowym z tytułu ukończenia 100 lat życia (Dz. U. poz. 1674);
- ustawa z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. z 2024 r. poz. 1121, z późn. zm.);
- ustawa z dnia 8 lutego 2023 r. o świadczeniu pieniężnym przysługującym członkom rodziny funkcjonariuszy lub żołnierzy zawodowych, których śmierć nastąpiła w związku ze służbą albo podjęciem poza służbą czynności ratowania życia lub zdrowia ludzkiego lub mienia (Dz. U. poz. 658);
- ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2024 r poz. 226, z późn. zm.);
- ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych ( Dz. U. z 2024 r. poz. 146, z późn. zm.).