W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ogólnopolskie Warsztaty Saksofonowe

20.01.2023

Baner zawierający datę i nazwiska wykładowców

Ogólnopolskie Warsztaty Saksofonowe

"Piękny dźwięk, prawidłowa fraza"

17-19.03.2023

 

Drodzy Państwo,

mam ogromną przyjemność zaprosić Państwa, a w szczególności uczniów szkół I i II stopnia, na Ogólnopolskie Warsztaty Saksofonowe Piękny Dźwięk, prawidłowa fraza, połączony z projektem Austria meets Poland. Zaproszonych zostało czterech znakomitych specjalistów, którzy będą dzielić się swoją ogromną wiedzą i doświadczeniem na temat kształtowania dźwięku saksofonu i prowadzeniu pięknej, prawidłowej i czytelnej frazy.  Po miesiącach online'ów, ten aspekt gry potrzebuje naszej szczególnej atencji.

Podczas warsztatów odbędą się wykłady na temat pięknego dźwięku i prawidłowej frazy, prowadzone przez każdego z wykładowców, dostosowane zarówno do dużych jak i do małych saksofonistów. Będą próby zespołów warsztatowych i zajęcia grupowe dla najmłodszych. Odbędą się również trzy koncerty - Austria meets Poland w Austriackim Forum Kultury, Trampolina Młodych oraz koncert finałowy z udziałem wszystkich uczestników warsztatów. Chętnych do udziału w koncercie Trampoliny Młodych prosimy o przesłanie linku do nagrania wideo ze swoim występem w komentarzu zgłoszenia. Spośród przesłanych propozycji wyłonimy kilku wykonawców koncertu.

Czekamy na Was! Zapraszamy!

dr Alicja Wołyńczyk-Raniszewska

kontakt: a.wolynczyk@szymanowski.edu.pl

Regulamin warsztatów zostanie przesłany do uczestników po przesłaniu zgłoszenia.

zgłoszenia: do 24.lutego 2023, formularz: https://forms.gle/WbpagSUrkpNkoWEJ8

miejsce: ZPSM nr 4 im. K. Szymanowskiego w W-wie, ul. Krasińskiego 1.

Austria meets Poland - koncert wykładowców: Austriackie Forum Kultury w W-wie, ul. Próżna 7/9

 

Cele warsztatów

Najważniejszym celem warsztatów jest ustawiczne podnoszenie jakości kształcenia. Odbywa się to na dwóch płaszczyznach. Uczniowie mają bezpośredni kontakt z wirtuozami i znakomitymi profesorami tego instrumentu a równocześnie ich nauczyciele mogą zweryfikować efekty swojej pracy. Ta wymiana doświadczeń pedagogicznych  jest istotnym elementem  rozwoju i podnoszenia jakości kształcenia.

W aspekcie bezpośredniego kontaktu uczniów z uznanymi profesorami z kraju i zagranicy, warsztaty motywują uczniów do pracy. Są też inspiracją do dalszego rozwoju i pogłębiania zainteresowania literaturą saksofonową, możliwościami instrumentu i jego historią. W świetle rosnącego zainteresowania saksofonem niezwykle istotne jest podnoszenie jakości kształcenia. Jego dynamiczny wzrost, a co za tym idzie – coraz wyższy poziom gry jest obserwowany na całym Świecie.

 

1. dr. Włodzimierz Spodymek (AM w Bydgoszczy)

2. prof. Michael Krenn (Musik und Kunst Privatuniversitatder Stadt Wien)

3. mgr Katarzyna Majchrzak (KNOSM II st. w Nowym Sączu)

4. prof. Cornelia Hoegl-Egretzberger (Universtität für Musik und Darstellende Kunst Wien, Austria

 

Dr Włodzimierz Spodymek prowadzi klasę saksofonu w Bydgoskiej Akademii Muzycznej od kilku lat, ale już może poszczycić się sukcesami swoich wychowanków, profesor Michael Krenn dysponuje wspaniałą wrażliwością  brzmieniową, jest nie tylko znakomitym pedagogiem, którego studenci wielce admirują, ale również wirtuozem saksofonu. Profesor Cornelia Hoegl-Egretzberger to specjalistka w dziedzinie pedagogiki saksofonowej, pracująca zarówno z najmłodszymi adeptami saksofonu jak i ze studentami w wiedeńskim uniwersytecie. Katarzyna Majchrzak, to jeden z najlepszych nauczycieli saksofonu w Polsce. Doskonale potrafi przekazać młodzieży swoją wrażliwość i wiedzę na temat czystego, rezonującego dźwięku i śpiewnej frazy, o czym świadczą liczne sukcesy jest uczniów ze szkół I i II st. Zachęcam ogromnie wszystkich do skorzystania z tej wiedzy.

 

1. Dr Włodzimierz Spodymek

jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (studia doktoranckie), gdzie uzyskał stopień doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka. Ukończył również studia muzyczne na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie saksofonu dra hab. Pawła Gusnara. Współpracował z wieloma orkiestrami symfonicznymi: Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestrą SinfoniaVarsovia, Orkiestrą Filharmonii Pomorskiej, Orkiestrą Filharmonii Opolskiej, Płocką Orkiestrą Symfoniczną,Orkiestrą Sinfonia Iuventus oraz Orkiestrą Symfoniczną Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie. Koncertował pod batutą wielu wybitnych dyrygentów, takich jak m. in.: Krzysztof Penderecki, Antoni Wit, Jerzy Maksymiuk, Krzysztof Herdzin, Marc Minkowski, Frieder Bernius, Tadeusz Wojciechowski, Wojciech Michniewski.Występował u boku takich muzyków jak: Leszek Możdżer, Ewa Podleś, Waldemar Malicki, Adam Makowicz, Kwartet Śląski, koncertując w Niemczech, Austrii, Włoszech. Włodzimierz Spodymek brał udział w nagraniach programów radiowych. Jest zapraszany do jury konkursów saksofonowych oraz jako wykładowca kursów mistrzowskich, seminariów saksofonowych oraz warsztatów metodycznych dla nauczycieli, studentów i uczniów, organizowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Centrum Edukacji Artystycznej oraz Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków. Dwukrotnie otrzymał Nagrodę Indywidualną Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie (rok 2019 nagroda I stopnia,rok 2016 nagroda II stopnia,) za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce, a w roku 2018 nominację nauczyciela dyplomowanego. Artysta pełni również funkcję konsultanta Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie oraz eksperta Ministra Edukacji Narodowej do spraw awansu zawodowego nauczycieli. Jego wychowankowie są laureatami wielu konkursów krajowych oraz międzynarodowych zarówno solowych jak i kameralnych. Włodzimierz Spodymek jest artystą firm Henri Selmer Paris oraz MARCA Reeds.

 

2. Prof. Michael Krenn

występował w wielu krajach Europy, w Tajlandii, Japonii, Rosji, Chile i w Indiach. Ukończył studia z wyróżnieniem w klasie saksofonu prof. Larsa Mlekuscha w Musik und Kunst Privatuniversitat der Stadt Wien. Obecnie występuje zarówno jako solista z prestiżowymi orkiestrami i enemblami, jak i profesor saksofonu w Austrii.

Michael Krenn jest Profesorem saksofonu w Musik und Kunst Privatuniversitat der Stadt Wien (MUK) w Wiedniu i Tiroler Landeskonservatorium (TLK)
w Insbrucku. Występuje w zespołach wykonujących muzykę współczesną PHACE i OENM z Wiednia i Salzburga. Z kwartetem saksofonowym Mobilis Michael Krenn wykonywał koncerty w najważniejszych salach koncertowych Austrii (m.in. w Złotej Sali w Musikverein Vienna) i w wielu krajach Europy, Japonii i Chile. Jako solista występował z najważniejszymi austriackimi orkiestrami, w prestiżowych salach koncertowych Świata.

Wśród jego licznych nagród zdobytych na konkursach krajowych i zagranicznych wymienić można: zdobycie stypendium Yamaha Music Foundation (2012), 2. nagrodę na Jean-Marie Londeix International Saxophone Competition w Bankoku, Tajlandia (2011), nagrodę "Artysta Roku 2011" w składzie Mobilis Saxophone Quartet - konkurs Banku Austrii; zwycięzca w konkursach: "Fidelio Competition"Wiedeńskim Konserwatorium (2009/2010), "Gradus ad Parnassum" (Mobilis), I Międzynarodowego Konkursu Saksofonowego w Łodzi, a także zdobywca 2 miejsca w "Intermusica" International Wind Instrument Competition w Birkfeld, Austria.

Od 2011 roku Michael Krenn wydał pięć płyt CD wraz z prestiżowymi zespołami, jako solista i muzyk kameralny, prezentując szeroką gamę stylów i gatunków muzycznych.

Michael Krenn jest artystą marki Henri Selmer i D'Addario Woodwinds.

 

3. Mgr Katarzyna Majchrzak 

Saksofonistka, znakomity pedagog, organizator wydarzeń saksofonowych, które miały wpływ na podniesienie poziomu gry na saksofonie w województwie małopolskim. W latach 2017, 2018 i 2019 wraz z mężem zajmowała się organizacją skierowanego do uczniów szkół I stopnia Ogólnopolskiego Konkursu Saksofonowego „Za Kotarą”
w Sułkowicach. Jest inicjatorką i głównym koordynatorem Małopolskiego Festiwalu Saksofonowego (2015, 2017, 2020, 2022) – wielowymiarowego wydarzenia kulturalnego, na które składają się  konkurs, warsztaty solowe, kameralne i orkiestrowe oraz koncerty skierowane do młodzieży z całej Polski. Wykładowcami są profesorowie polskich uczelni muzycznych. W swojej pracy stale zabiega o rozwój związanej z saksofonem oferty kulturalno edukacyjnej Małopolski, a doświadczenie to stało się tematem jej referatu podczas Ogólnopolskiej Konferencji Saksofonowej w Warszawie w 2017 roku. Obecnie prowadzi klasy saksofonu w Szkołach Muzycznych
I stopnia w Domosławicach oraz w KNOSM II st. w Nowym Sączu. Jej uczniowie aktywnie uczestniczą w ważnych wydarzeniach kulturalnych związanych z saksofonem
w całej Polsce oraz są laureatami wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych oraz stypendystami Krajowego Funduszu Na Rzecz Dzieci, Prezesa Rady Ministrów oraz Regionalnego Programu Stypendialnego Województwa Małopolskiego. W 2019 roku otrzymała dyplom za pełną oddania pracę pedagogiczną od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  Ukończyła studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie saksofonu prof. dr hab. Pawła Gusnara uzyskując kolejno tytuł licencjata (2012) i magistra (2014). Doskonaliła swoje umiejętności na licznych warsztatach i kursach mistrzowskich pod okiem wybitnych saksofonistów takich jak Jean-Marie Londeix, Claude Delangle, Nobuya Sugawa, Arno Bornkamp, Johann van der Linden, Claus Olesen, Dragan Sremec, Jerome Laran czy Jean-Denis Michat. Jest laureatką konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, zarówno w kategoriach solowych jak i w zespołach kameralnych, m.in.: II miejsce
w kategorii zespołów kameralnych – VI Internazionale Concorso Musicale Europeo w Filadelfii (2014), I miejsce w kategorii solowej oraz nagroda specjalna Paolo Serrao –
VI Internazionale Concorso Musicale Europeo w Filadelfii (2014), II miejsce – Ogólnopolski Turniej Kameralny w Bydgoszczy (2014), wyróżnienie  Ogólnopolski Konkurs Saksofonowy w ramach Festiwalu New Art Sax 2014 we Wrocławiu, III miejsce – 11 Concorso Internazionale Di Esecuzione Musicale w Padwie (2013). Obecnie bierze udział w projekcie łączącym elementy teatru współczesnego, muzyki i multimediów skierowanym do najmłodszych dzieci, który będzie miał  premierę jesienią 2023. 

 

4. Prof. Cornelia Hoegl-Egretzberger

Z wyróżnieniem ukończyła studia w zakresie gry na saksofonie i pedagogikę saksofonową na der Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu, w klasie prof. Oto Vrhovnika i prof. Christiana Maurera. Następnie studiowała w klasie prof. Daniela Gauthiera (der Hochschule für Musik w Kolonii). Uczestniczyła w kursach mistrzowskich z profesorami o światowej renomie: Jean-Yvesem Fourmeau, Jean-Marie Londeixem, Eugene Rousseau, Arno Bornkampem, Vincentem Davidem
i Danielem Gauthierem.Regularnie koncertuje w „Duo Appassionata” wraz z Stefanem Schonem (fortepian, prof. der Universität für Musik und darstellende Kunst
w Wiedniu). Duet wystąpił m.in. w Konzerthaus Wien i Musikverein Wien. Jako solistka
występowała z orkiestrami: Lower Austrian Windorchestra, „Tullnerfelder“ Windorchester, Symphony Orchestra University of Music Ljubljana, Saxophone Orchestra of the University of Music and Performing Arts Vienna, Youth Symphony Orchestra of the music school Tulln i the Saxophone Orchestra Classique. Cornelia Högl-Egretzberger występuje również w składzie orkiestr, m.in. Radio Symphony Orchestra Vienna, orkiestrach University of Music and Performing Arts Vienna, Wind Philharmonic Orchestra Lower Austria, Saxophone Orchestra Classique. Brała udział w licznych projektach wraz z orkiestrami saksofonowymi, ensemblami saksofonowymi, dokonując nagrań CD i radiowych, występując w wielu krajach Europy (Słowenia, Włochy, Niemcy, Francja, Belgila, Holandia, Węgry, Czechy, Rumunia, Polska, Cypr, Litwa, Łotwa, Estonia, etc.). Między innymi była jednym z pierwszych członków European Saxophone Ensemble czy Vienna Saxophonic Orchestra, prowadzoną przez Larsa Mlekuscha (profesor Privatuniversitat w Wiedniu) oraz “Ensemble Confluence”. Cornelia Högl-Egretzberger zajęła 2. Miejsce na konkursie “Prima la Musica” i zdobyła nagrodę na “Musica Juventutis” w Wiener Konzerthaus (w postaci koncertów). Dyskografia Corneli Högl to m.in. “Reed Action”, “Aeration” w składzie European Saxophone Ensemble, czy Project Wiener Klangstil vol. 3 SAXII (zawierający nowe austriackie kompozycje na 12 saksofonów). Od 2004 roku uczy saksofonu w szkole muzycznej w Tulln, a od 2009 r. jest profesorem na der Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu. Więcej informacji www.corneliahoegl.com

Materiały

Plakat Ogólnopolskich Warsztatów Saksofonowych
OWS-plakat.jpg 1.36MB
{"register":{"columns":[]}}