W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jubileusz 75-lecia Szkoły Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina w Jarosławiu - koncert "In memoriam Elżbiety Dąbrowskiej" - 28 października 2022

Baner na ciemnofioletowym tle duży złoty napis 75/lat po lewej stronie napisu data 1947 po prawej stronie 2022. Poniżej treść Szkoły Muzycznej I st. im. Fryderyka Chopina w Jarosławiu

28 października 2022 r. - "In memoriam Elżbiety Dąbrowskiej"

W piątek 28 października w holu szkoły została odsłonięta pamiątkowa tablica poświęcona byłej dyrektor szkoły śp. Elżbiecie Dąbrowskiej. Na tablicy oprócz wizerunku wieloletniej dyrektor PSM I st. im. F. Chopina w Jarosławiu znajduje się odwzorowany cytat, napisany przez nią odręcznie: „Każdy powinien zostawić pamiątkę, że nie żył darmo na tej ziemi”. Tablicę odsłoniła jej córka Magdalena Bar z wnuczką Antosią.
 

djęcie umieszczonej w hollu ZPSM w Jarosławiu pamiątkowej ciemnej, kamiennej tablicy poświęconej byłej dyrektor szkoły śp. Elżbiecie Dąbrowskiej. Oprócz wizerunku wieloletniej dyrektor PSM I st. im. F. Chopina w Jarosławiu znajduje się odwzorowany cytat, napisany przez nią odręcznie: „Każdy powinien zostawić pamiątkę, że nie żył darmo na tej ziemi”
Pamiątkowa tablica poświęcona byłej dyrektor szkoły śp. Elżbiecie Dąbrowskiej



Następnie w sali koncertowej ZPSM im. F. Chopina w Jarosławiu odbył się koncert „In memoriam Elżbiety Dąbrowskiej” w wykonaniu nauczycieli szkoły.

Wystąpili: Jagoda Pietrusiak-Kasprzyk (flet), Julia Surmacz (skrzypce), Jacek Ścibor (tenor), Aleksander Koziński (fortepian), Marcin Kasprzyk (fortepian), Łukasz Stanisławczyk (fortepian) i Paweł Węgrzyn (fortepian). O życiu i działalności dyrektorskiej mówiła podczas koncertu Grażyna Sereda, dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Jarosławiu:
 

"In memoriam Elżbiety Dąbrowskiej"

Każdy powinien zostawić po sobie pamiątkę, że nie żył darmo na tej ziemi” – cytat znaleziony w internecie i odręcznie odnotowany na małej karteczce przez panią Elżbietę Dąbrowską umieszczony został jako motto na pamiątkowej tablicy… miała taki zwyczaj, że ciekawe myśli, cytaty, aforyzmy odnotowywała w różnych miejscach, na małych karteczkach, na marginesach różnych notatek - jakby odnajdując w nich werbalizowanie celów, jakie przyświecały jej w życiu. Z własnych wspomnień wiem, że bardzo lubiła twórczość księdza Jana Twardowskiego i ceniła myśli Jana Pawła II.

4 kwietnia 2022 r. pożegnaliśmy Elżbietę Dąbrowską, osobę silną, odważną a jednocześnie bardzo wrażliwą, wieloletnią dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Fryderyka Chopina w Jarosławiu. Je pamięci dedykujemy dzisiejszy koncert- koncert w wykonaniu nauczycieli Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Jarosławiu.

Z muzycznym środowiskiem Jarosławia pani Elżbieta Dąbrowska była związana przez większość swojego życia - PSM I st. w klasie pana Mariana Trzeciaka ukończył w 1963 r., naukę kontynuowała w PSM II st. w Rzeszowie, a następnie w na wydziale Pedagogiki Instrumentalnej Akademii Muzycznej w Krakowie. Pracę w jarosławskiej szkole muzycznej rozpoczęła w 1972 r. jako nauczycielka skrzypiec. Dyrektorem szkoły był wówczas mgr Marian Trzeciak. W roku 1977, kiedy pan Trzeciak został powołany na stanowisko starszego wizytatora, zaproponowano jej objęcie stanowiska dyrektora szkoły. Z kroniki szkolnej, którą w tamtych czasach prowadzili dyrektorzy szkoły znajduje się pierwszy wpis sporządzony 1 grudnie 1977 ręką pani Elżbiety, mówiący o tych faktach. 1 stycznia 1978 r. oficjalnie objęła stanowisko dyrektora. W pierwszych latach jej dyrektorowania odbyło się wiele wyjazdów zespołów, orkiestr i chórów na regionalne konkursy w Przemyślu i Przeworsku, gdzie zespoły te znalazły się w ścisłej czołówce grupy laureatów. Zespoły prowadzone były w większości przez pana Władysława Stęchłego oraz Piotra Błaszczyszyna. W kronikach znajdują się zdjęcia, na których młodziutka pani dyrektor z dumą prezentuje nagrody i puchary. W okresie tym miały miejsce również recitale znanych artystów i orkiestr, m. in. pianistów: Janusza Olejniczka, Tadeusza Kernera z USA, Krystiana Zimermanna, czy Reginy Smendzianki.

Na szczególną uwagę zasługują starania pani Dąbrowskiej w dążeniu do poprawienia i unowocześnienia bazy lokalowej szkoły. Cel ten przyświecał jej przez wszystkie lata kierowania szkołą. W 1986 r. rozpoczął się remont budynku przy ul Słowackiego 2, który trwał do 1991 r. Sale lekcyjne i sanitariaty zostały zmodernizowane, a na III piętrze powstała mała sala koncertowa, w której można było organizować imprezy o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim. Odbywały się tam m. in. szkolne konkursy zespołów „Od duetu do nonetu”, Regionalne przesłuchania akordeonowe i makroregionalne przesłuchania perkusyjne z udziałem wybitnych pedagogów i profesorów. Prowadzone też były regionalne warsztaty skrzypcowe przez panią Helenę Ostapowicz i Annę Schmidt, profesor z Niemiec. W szkole w tym czasie mają miejsce również recitale wybitnych artystów: Sinfonietta Cracovia,,, „Reiner Trio” oraz laureatki XI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im H.. Wieniawskiego – Akiko Tanaka.

„Mam takie marzenie….”

Obserwując dokonania pani dyrektor Elżbiety Dąbrowskiej można stwierdzić, że często podejmowała trudne wyzwania - wydawałoby się mało realne - a jednak odwaga i determinacja w działaniach pozwoliły jej na realizację tych marzeń. Marzenia te dotyczyły nie tylko sfery życia osobistego, lecz wielkich przedsięwzięć zawodowych.
Choć do nowo wyremontowanego budynku szkoły wprowadziliśmy się w 1991 r., pani dyrektor Elżbieta Dąbrowska występuje do UM o przyznanie działki na budowę nowego budynku szkoły przy ul. Baśki Puzon. Występuje również do Ministerstwa Kultury i Sztuki z prośbą o przyjęcie inwestycji do realizacji. Inicjatywa ta spotkała się z akceptacją władz i rozpoczęła się budowa nowego budynku szkoły z własną salą koncertową.

W tym czasie rozpoczęłam pracę w jarosławskiej szkole muzycznej i stałam się świadkiem tych wielkich przedsięwzięć.

Będąc dyrektorem Państwowej Szkoły Muzycznej w Jarosławiu pani Elżbieta Dąbrowska potrafiła zawsze skupiać życie kulturalne miasta wokół placówki, którą kierowała. Jej ogromna dbałość o poziom kształcenia skutkowała organizacją wielu imprez o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim, w efekcie czego nasi uczniowie osiągali spektakularne sukcesy w konkursach muzycznych i podejmowali dalsze kształcenie.

W 1995 r. w nawiązaniu do wspaniałych przedwojennych tradycji miasta Jarosławia, przy PSM postało Towarzystwo Muzyczne, którego pani Elżbieta Dąbrowska została prezesem. Przy Towarzystwie Muzycznym i we współpracy z Państwową Szkołą Muzyczną przeprowadzone zostały liczne inicjatywy artystyczne m.in. działalność Grupy Poetyckiej, Młodzieżowej Orkiestry Dętej, recitale wielu wspaniałych artystów. Odbywały się cykle koncertów „Poezja i muzyka” w różnych placówkach kulturalnych i na terenie szkoły. W 1999 r. ma miejsce inauguracyjny występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej, która wraz z chórem prowadzonym przez panią Jadwigę Nowosiad reprezentuje szkołę i miasto Jarosław na imprezach międzynarodowych w Vyskowie w Czechach, w Michalowcach na Słowacji, we Lwowie i Jaworowie na Ukrainie. Przemarsze orkiestry przez miasto budzą zachwyt w społeczności Jarosławia, a koncerty w kościołach to wspaniałe, wielkie widowiska muzyczne. W 1997 r. pani Elżbieta Dąbrowska odbiera pierwszego JAROSŁAWA W DZIEDZINIE KULTURY - honorową nagrodę Burmistrza Miasta Jarosławia, przyznaną PSM I st. im. F. Chopina w Jarosławiu.

Jak już wcześniej wspomniałam na początku lat 90-tych rozpoczęła się budowa nowej szkoły, która trwała długo… brakowało środków, piętrzyły się problemy formalne. Jednakże w grudniu 2005 r. ma miejsce uroczyste otwarcie owego budynku szkoły przy ul. Baśki Puzon. Do użytku zostaje oddana część dydaktyczna bez sali koncertowej. Wstęgę uroczyście przecina wizytator CEA pan Krzysztof Szczepaniak, a ks. Prałat Aleksander Kustra dokonuje poświęcenia budynku i przekazuje szkole krzyż, który zostaje zawieszony w centralnym miejscu szkoły. Marzenie pani Elżbiety Dąbrowskiej spełnia się…. W części… przed nią kolejny etap budowy – sala koncertowa. Ale nie tylko sprawy lokalowe zajmują uwagę pani dyrektor. Uczniowie reprezentują szkołę w coraz liczniej organizowanych konkursach, są obecni na wszystkich ważnych wydarzeniach miasta i powiatu, wyjeżdżają na różne koncerty do filharmonii, teatrów muzycznych Lwowa, Krakowa i Warszawy. Odbywają też cykl wycieczek” „Śladami Fryderyka Chopina” do Żelazowej Woli, Warszawy, Kąśnej Dolnej i Poturzyna.

W 2007 r. z okazji Jubileuszu 50-lecia PSM I st. w Jarosławiu do szkoły przyjeżdża wielu znamienitych gości, m. in. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski. Zapoznaje się z problematyką dotyczącą II etapu budowy - budowy sali koncertowej.

Pani Elżbiet Dąbrowska, jako prezes Towarzystwa Muzycznego w 2006 r. powołuje Szkołę Muzyczną II st. Towarzystwa Muzycznego w Jarosławiu, która stanowić będzie bardzo znaczący rozdział w rozwoju jarosławskiego szkolnictwa muzycznego. Wraz z Zarządem TM powierza mi funkcję dyrektora tejże szkoły. Szkoła ta funkcjonowała do 2019 r. i wypuściła ponad 40 absolwentów, z których ok. 50% podjęło dalsze kształcenie w akademiach muzycznych w całej Polsce. W 2009 r. kiedy w Kamienicy Attavantich powstało Centrum Kultury i Promocji, pani dyrektor nawiązała z placówką współpracę, a Sala Lustrzana, na dwa lata stała się naszą salą koncertową. To tam do 2011 r. odbywały się wszystkie większe imprezy muzyczne organizowane przez szkołę, m. in. Regionalne Obchody Roku Chopinowskiego pod patronatem Krzysztofa Szczepaniaka Głównego Wizytatora CEA w Warszawie.
Nawiązana zostaje też współpraca z klubem Melomana Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego przy PWSTE w Jarosławiu. Nadzór nad przygotowaniem prelekcji powierza pani Dąbrowska panu Bogusławowi Pawlakowi. Do 2014 r. przeprowadzonych zostaje ponad 100 wykładów, audycji i prelekcji.

W 2011 r. spełnia się jedno z WIELKICH MARZEŃ pani Elżbiety Dąbrowskiej:
do użytku uroczyści zostaje oddana sala koncertowa szkoły muzycznej - wyposażona w organy marki Ahlborn i fortepian koncertowy STEINWAY.

Wraz z oddaniem sali koncertowej dla szkoły zaczyna się nowy etap. W szkole organizowane są najważniejsze koncerty klasyczne w Jarosławiu. Organizowane są we współpracy z Burmistrzem Miasta Jarosławia i Starostą Jarosławskim: Festiwal im. Marii Turzańskiej, koncerty w ramach Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic”, zapraszani są artyści Filharmonii Rzeszowskiej, Krakowskiej, wielkie zespoły wokalno-instrumentalne, m.in. z ZPSM w Przemyślu pod dyrekcją Antoniego Gurana, dokonywane są nagrania muzyczne.
Marzenia pani Elżbiety Dąbrowskiej o nowoczesnej bazie lokalowej na miarę XXI wieku, z własną salą koncertową – spełniają się.

Ostatni rozdział życia zawodowego pani Elżbiety Dąbrowskiej to czas, kiedy odchodzi z funkcji dyrektora PSM I st. w Jarosławiu, ale ze środowiskiem się nie rozstaje. Przejmuje funkcję dyrektor SM II st. TM w Jarosławiu i….. realizuje znowu wspaniały, wielki projekt. Dzięki jej staraniom, zespół FELCE GITAR QUARTET prowadzony przez pana Roberta Polańskiego zostaje delegowany przez MKiDN jako reprezentacja Polski na bardzo prestiżowy międzynarodowy konkurs GFA do Louisville w Stanach Zjednoczonych i… zdobywa tam I miejsce. Zespół ten zdobył w tym konkursie pierwsze miejsce ponownie w 2018 roku w Fullerton.

W 2018 r. Pani Elżbieta Dąbrowska postanawia jednak odejść całkowicie z pracy, a swoją uwagę skierować na największą miłość swego życia: córkę Magdalenę - i pomóc jej w wychowaniu wnuczki Antosi , a potem wnuka Gabrysia.

Przez te lata dała się poznać jako człowiek o znakomitych zdolnościach kierowniczych i organizacyjnych, jako wymagający przełożony, a jednocześnie osoba otwarta na sprawy uczniów i potrzeby pracowników. Jej dzieło na zawsze wpisało się historię szkoły i miasta, a cytat widniejący na tablicy pamiątkowej zrealizowała w pełni.

Grażyna Sereda
Dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych
im. Fryderyka Chopina w Jarosławiu

 

Z okazji obchodów jubileuszowych została złożona wiązanka kwiatów pod pomnikiem Fryderyka Chopina przy ul. Słowackiego, oraz na grobach byłych dyrektorów szkoły: Elżbiety Dąbrowskiej, Henryka Paraniaka i Mariana Trzeciaka. W dniach poprzedzających jubileusz nauczyciele szkoły odwiedzili groby wszystkich pracowników szkoły pochowanych na jarosławskich cmentarzach. Zostały również odwiedzone groby naszych nauczycieli pochowanych na przemyskim i przeworskim cmentarzu.

 


Poniżej galeria zdjęć z koncertu „In memoriam Elżbiety Dąbrowskiej” w wykonaniu nauczycieli szkoły

Zdjęcia (15)

{"register":{"columns":[]}}