W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Relacja zdjęciowa i podsumowanie premiery spektaklu operowego „Kamizelka” z muzyką Dominika Lasoty - 9 i 10 maja 2024 r.

Zespołowe zdjęcie wszystkich wykonawców wykonane po premierze. Zespół i orkiestra wraz z autorem kompozycji oraz dyrygentką w głębi sceny stoi w półkolu, natomiast przed nimi siedzą na scenie ubrane na biało tancerki wraz z chórem żeńskim

Mimo wakacji może nieco przekornie, kiedy opadły emocje i ucichły komentarze zachęcam do zapoznania się z relacją zdjęciową i podsumowaniem jednego z ważniejszych wydarzeń sezonu artystycznego naszej szkoły – premiery opery „Kamizelka”.

9 i 10 maja na deskach sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Jarosławiu odbyła się premiera spektaklu operowego „Kamizelka” z muzyką Dominika Lasoty. Było to dla szkoły na wskroś wyjątkowe wydarzenie. Łącznie na scenie wystąpiło ponad 50 artystów – uczniów, a także wspierających ich nauczycieli oraz zaproszonych gości. W spektaklu zaangażowane było 5 instytucji zajmujących się kulturą i sztuką w Jarosławiu. Pozytywne efekty tej współpracy mam nadzieję przerodzą się w kolejne inicjatywy twórcze.

Za całość i artystyczny efekt była odpowiedzialna dyrygentka Martyna Lasota. Próby do przedstawienia rozpoczęły się na początku roku. Trwało rozczytywanie materiałów nutowych przez orkiestrę, przygotowanie części wokalnych i nauka partii przez chór żeński. Nieco później rozpoczęli muzycy – soliści i tancerki z Powiatowego Ogniska Baletowego im. Lidii Nartowskiej, pracujące pod czujnym okiem Izabeli Krygowskiej. Tancerki baletowe opracowały nowe układy choreograficzne do skomponowanej muzyki. Do tego spektaklu zostały specjalnie uszyte stroje baletowe. Jednocześnie odbywały się konsultacje z solistami kwestii czysto muzycznych jak i gry aktorskiej oraz ruchu scenicznego.

Ważnym elementem tworzenia przedstawienia była współpraca z Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w zakresie przygotowania przez Alicje Tarnawską – uczennicę tej szkoły – wizualizacji artystycznych. Obejmowały one całkowicie autorskie pomysły oraz wizualizacje powstałe na kanwie zabytkowych fotografii miasta, archiwalnych wspomnień i pocztówek udostępnionych dzięki uprzejmości dyrekcji Muzeum Kamienica Orsettich w Jarosławiu. Zaproponowane przez Alicję Tarnawską filmowe i fotograficzne obrazy służyły w operze jako istotne tło instrumentalnych i tanecznych części spektaklu.

Z początkiem kwietnia rozpoczęła się sprzedaż biletów na premierę opery „Kamizelka”, co sprawnie zorganizowała pani Agnieszka Lech z Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu. Ponieważ już po kilku dniach bilety na premierę wyprzedały się, po konsultacjach wśród organizatorów podjęto decyzję o powtórzeniu spektaklu w następnym dniu. Tym samym wszyscy chętni otrzymali okazję do obejrzenia spektaklu.

Kilka tygodni przed premierą przygotowania nabrały tempa i intensywności: odbywały się już wspólne próby wszystkich artystów i docierały wizje artystyczne. Był to ciekawy czas dla uczniów szkoły muzycznej i ogniska baletowego, aby wzajemnie doświadczać zależności między tańcem a muzyką i budować między sobą silne relacje międzyludzkie. Obecność podczas prób tak uznanych artystów jak Jadwiga Kot-Ochał – sopran, prof. dr hab. Jacek Ścibor – tenor, oraz dr Marcin Kasprzyk – pianista dodatkowo mobilizowała młodych wykonawców z Jarosławia.

Na końcowym etapie przygotowań do opery przyszło kolejne doświadczenie: instalacja zaplanowanej scenografii, oraz oświetlenia scenicznego. Pochłonęły one z pasją oddanego sprawie Bogusława Pawlaka przez co szkolna sala koncertowa na czas wystawienia Kamizelki przeistoczyła się w „mały Broadway”. Zadbano również o operowy orkiestron: wszyscy muzycy zostali przeniesieni na podscenie. Pomyślano o detalach takich jak specjalnie wykonane przedłużacze do pulpitowych lampek, by nie zakłócać oświetlenia sceny. Im bliżej premiery emocje wzrastały, stres u wykonawców i ciekawość publiczności. Podczas ostatnich prób do opery w sali koncertowej regularnie pojawiało się kilkadziesiąt postronnych osób, które przyglądały się próbom.

I przyszedł ten wyczekiwany dzień 9 maja, premiera w sali koncertowej ZPSM opery „Kamizelka”. Rangi premierze dodawała obecność przedstawicieli władz miejskich
i jarosławskich instytucji. Na widowni udział wzięli burmistrz Jarosławia Marcin Nazarewicz, starosta Jarosławski Kamil Dziukiewicz, wizytator Centrum Edukacji Artystycznej Zenobiusz Kajda. Na widowni znaleźli się także dyrektorzy zaprzyjaźnionych placówek kulturalnych: Centrum Kultury i Promocji, Powiatowego Ogniska Baletowego, Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych, Muzeum Kamienica Orsettich i Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki. Spektakl odbierany był w dużej ciszy i skupieniu. 70 minut minęło niczym dwa kwadranse. Publiczność długo oklaskiwała wszystkich artystów domagając się bisu. Życzenie zostało spełnione.

Następnego dnia powtórzono operę. Co ciekawe trema u artystów była większa niż
w czasie premiery, a to dlatego, że kolejka osób do wejścia na salę koncertową zaczynała się już od bramy przed budynkiem szkoły, a w sali wszystkie wolne miejsca wypełniono dostawkami. Odbiór i owacje były nie mniejsze niż dzień wcześniej.

Łzy wzruszenia na widowni, ale także w oczach młodych wykonawców świadczą
o prawdziwej sile sztuki i potwierdzają radość z współtworzenia dzieła, ale także satysfakcję ze spełnionej roli ich nauczycieli. Więź budowana przez kilka miesięcy wspólnych przygotowań zaowocowała u uczniów biorących udział pogłębieniem ich muzycznych pasji. Być może przyczyni się też kiedyś do rozwoju ich karier artystycznych.

Tak więc pierwotnie planowane skromne, szkolne wydarzenie – premiera opery „Kamizelka” wymknęła się oczekiwaniom autorom i twórcom. O Kamizelce mówiono nie tylko w Jarosławiu. Spektakl zrelacjonowała telewizja TVP Regionalna, lokalna prasa i media społecznościowe. Ten pozytywny odbiór stał się podstawą decyzji o powtórzeniu „Kamizelki” na początku przyszłego roku szkolnego w ramach odbywającego się w Jarosławiu Festiwalu im. Jana Kusiewicza. Dziś mogę także zdradzić, że ponadto w planach są przedstawienia w innych miastach województwa podkarpackiego.

W imieniu wszystkich wykonawców bardzo dziękuję tym, którzy przyczynili się do ostatecznego rezultatu naszych wspólnych działań. Poniżej przedstawiam spis koncertowej listy wykonawców i opiekunów artystycznych.

Partie solowe:

Jadwiga Kot-Ochał – sopran

Jacek Ścibor – tenor

Marcin Kasprzyk – fortepian

Orkiestra Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Jarosławiu

Chór Żeński Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Jarosławiu

Martyna Lasota – dyrygent

Tancerki Powiatowego Ogniska Baletowego im. L. Nartowskiej

 Izabela Krygowska – choreografia

Alicja Tarnawska – wizualizacje

 

Autorem foto-relacji jest Andżelika Dyndal, a zamieszczonego w materiałach graficznych plakatu Alicja Tarnawska.

 

Martyna Lasota

Zdjęcia (26)

{"register":{"columns":[]}}