Historia szkoły
ZESPÓŁ PAŃSTWOWYCH SZKÓŁ MUZYCZNYCH IM. MIECZYSŁAWA KARŁOWICZA powstał w 1954 roku na bazie pierwszej nowohuckiej placówki muzycznej - ogniska Towarzystwa Muzycznego w Krakowie. Początkowo jako Państwowa Szkoła Muzyczna, funkcjonował w lokalu zastępczym na os. Centrum B, w 1974 roku uzyskał nowy budynek, wyposażony w salę koncertową, salę kameralną, rytmiczną, sale lekcyjne i salki do zajęć indywidualnych. Od roku 1991 szkoła funkcjonuje pod nazwą Zespół Szkół Muzycznych, a następnie (od 1993) Zespół Państwowych Szkół Muzycznych, w którego skład od września 1999 weszła także Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II st. W roku 2012 oddano do użytku drugi budynek szkoły oraz amfiteatr, które powstały w ramach realizacji projektu „II Etap budowy ZPSMuz. im. M. Karłowicza w Krakowie”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – Program Infrastruktura i Środowisko. W latach 2021-2023 przeprowadzono rewitalizację i termomodernizację, wpisanego do rejestru zabytków budynku z 1974 roku, objętego programem „Kompleksowa modernizacja energetyczna wybranych państwowych placówek szkolnictwa artystycznego w Polsce”, finansowanym ze środków Unii Europejskiej (Funduszu Spójności - Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020) oraz środków MKiDN – budżetu państwa.
Zespół Państwowych Szkół Muzycznych jest największą w Krakowie i jedną z najlepszych szkół artystycznych w Polsce, czego dowodem są nagrody i wyróżnienia uzyskiwane przez uczniów w konkursach i przeglądach, oraz wyniki zewnętrznych sprawdzianów i egzaminów. Szkoła bardzo aktywnie działa w środowisku nowohuckim, nie tylko jako placówka dydaktyczna, ale również kulturotwórcza. Była współorganizatorem Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Klarnetowego (1993-1994), festiwalu Nowohucka Wiosna Muzyczna (1996-2019), licznych koncertów, w tym umuzykalniających dla uczniów krakowskich szkół i przedszkoli; koncertów muzyki poważnej, jazzowej, rozrywkowej w wykonaniu uczniów oraz gwiazd polskiej i światowej estrady. Znane są szerokiej publiczności działające w szkole zespoły: chór i orkiestra symfoniczna „Krakowska Młoda Filharmonia”, orkiestra dęta, zespół folklorystyczny „Promyki Krakowa”, zespół jazzowy „Jazz Zeppelin”, zespoły kameralne. Szkoła prowadzi akcje charytatywne na rzecz m.in. nowohuckiej noclegowni dla
bezdomnych i schroniska dla zwierząt. Istniejąca od 1982 roku orkiestra symfoniczna, „Krakowska Młoda Filharmonia”, uczestniczyła w premierowym wykonaniu „Nieszporów Ludźmierskich" Jana Kantego Pawluśkiewicza i Leszka Aleksandra Moczulskiego. Orkiestra, chóry, zespoły kameralne i soliści koncertują w Krakowie, Polsce i poza granicami. Zespół Państwowych Szkół Muzycznych prowadzi aktywną współpracę z krakowskimi przedszkolami, szkołami, centrami kultury, instytucjami samorządowymi oraz wymianę międzynarodową z placówkami z Niemiec, Holandii, Francji, Ukrainy. W szkole odbywają się warsztaty i seminaria prowadzone m.in. przez tak uznanych muzyków jak: Daniel Stabrawa, Wynton Marsalis, William ver Muelen, Dave Clevenger, Jan Jarczyk, Bartosz Bryła, Robert Szreder, Zakhar Bron. ZPSMuz. jest także organizatorem konkursów: Międzynarodowego Konkursu Młodych Skrzypków „Będę Wirtuozem”, Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Mieczysława Karłowicza, Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Kameralnej „Wokół…”, Ogólnopolskiego Konkursu Czytania Nut Głosem oraz Regionalnego Słuchowego Testu Sprawnościowego. Od roku 1986 w ZPSMuz prowadzony jest eksperymentalny program edukacji jazzowej, którego absolwentami są uznani w środowisku jazzmani. W 1993 roku w szkole powstało profesjonalne studio nagrań i rozpoczęto naukę technik realizacji nagrań dźwiękowych.
Dyrektorzy Szkoły:
Antoni Mroczek 1954-1964
Bogusław Zubrzycki 1964-1965
Jan Fedorowicz 1965
Leon Lijowski 1965-1970
Kazimierz Błachut 1971-1976
Gerard Mryka 1976-1979
Edward Zawiliński 1979-1982
Lesław Grzyb 1982-1987
Krystyna Rapacka-Rościszewska 1987-1992
Witold Malinowski 1992-obecnie