Fizyka (luty 2021 r.)
Temat 21. Opory ruchu
Na tej lekcji poznam przyczyny występowania sił oporu ruchu. Poznam różnicę między tarciem statycznym a tarciem kinetycznym oraz nauczę się obliczać siłę tarcia.
- Zapoznaj się z lekcją o wpływie oporów ruchu na poruszające się ciała. Zapamiętaj różnicę między tarciem statycznym a tarciem kinetycznym oraz wzór na siłę tarcia i współczynnik tarcia. Przeczytaj uważnie podsumowanie.
Typ materiału: Lekcja z Epodręcznika
- Czy siła tarcia i siła nacisku jest tym samym? Jak powstaje tarcie? – obejrzyj film na kanale „Fizyka od Podstaw” na YouTube.
Typ materiału: Materiał multimedialny
- Czym jest tarcie? Przeczytaj część pierwszą „Czym jest tarcie statyczne i tarcie kinetyczne?” oraz rozwiąż zadanie. (Khanacademy.org)
Typ materiału: Ćwiczenie interaktywne
- Materiał dodatkowy: Czy Spadek swobodny i opór powietrza wpływa na deszcz? – obejrzyj film na kanale „Fizyka od Podstaw” na YouTube.
Temat 22. Praca
Na tej lekcji nauczę się posługiwać pojęciem pracy, jako wielkością fizyczną wraz z jej jednostką. Dowiem się, jak obliczać pracę wykonywaną przez siłę działającą w kierunku równoległym do przemieszczenia ciała.
- Przeczytaj materiał o pracy, jako wielkości fizycznej. Dowiedz się, co to jest dżul i jak wygląda wzór na pracę. Zapoznaj się z przykładami 1 i 2, następnie wykonaj polecenia 2 i 3. Rozwiąż zadania z pracy domowej.
Typ materiału: Lekcja z Epodręcznika
- Obejrzyj film o pracy mechanicznej na kanale „Fizyka od Podstaw”. Autor wyjaśnia, czym jest praca na przykładach z życia.
Typ materiału: Materiał multimedialny
- Przeczytaj tekst o dżulu, czyli o jednostce pracy. (Leszekbober.pl)
- Praca – czyli mechaniczny sposób przekazu energii. Przeczytaj tekst na stronie Fizykon.org.
Temat 23. Moc
Na tej lekcji poznam definicję mocy i jej jednostki. Dowiem się, jak stosować w obliczeniach związek mocy z pracą i czasem. Nauczę się obliczać moc urządzenia wykonującego pracę.
- Dowiedz się, jak obliczana jest moc i co jest jej jednostką. Rozwiąż ćwiczenie 1. Przeanalizuj przykłady 1-3 i rozwiąż zadanie z pracy domowej. Dla chętnych: przeprowadź doświadczenie 1.
Typ materiału: Lekcja z Epodręcznika
- Obejrzyj film na kanale „Fizyka od Podstaw”. Autor wyjaśnia czym jest moc.
Typ materiału: Materiał multimedialny
- Przeczytaj tekst o mocy. Zapamiętaj wzór na moc. (Leszekbober.pl)
Temat 24. Energia mechaniczna i jej rodzaje
Na tej lekcji poznam definicję energii, energii mechanicznej oraz nauczę się wymieniać ich rodzaje.
- Zapoznaj się z lekcją o energii mechanicznej i jej rodzajach. Poznaj definicję energii oraz energii mechanicznej. Uważnie przeczytaj przykład 1. Wykonaj zadania podsumowujące lekcję.
Typ materiału: Lekcja z Epodręcznika
- Przeczytaj tekst o energii mechanicznej. (Leszekbober.pl)
- Czy energia mechaniczna całkowita jest sumą energii kinetycznej i potencjalnej? – obejrzyj film na kanale „Fizyka od Podstaw”.
Typ materiału: Materiał multimedialny
- Materiał dodatkowy: przeczytaj tekst o energii potencjalnej. (Leszekbober.pl)
- Materiał dodatkowy: przeczytaj tekst o energii kinetycznej. (Leszekbober.pl)