Fizyka (luty 2021 r.)
Temat 19: Odbicie i rozproszenie światła
Na tej lekcji poznam definicję kąta padania i odbicia, obrazu pozornego oraz treść prawa odbicia światła. Nauczę się opisywać zjawisko rozproszenia światła.
- Przeczytaj uważnie lekcję. Poznaj prawo odbicia światła. Dowiedz się, jak powstają obrazy w zwierciadle płaskim i na czym polega rozpraszanie światła. Wykonaj polecenia z pracy domowej i rozwiąż zadania podsumowujące lekcję.
Typ materiału: Lekcja z Epodręcznika
- Powtórz i zapamiętaj prawo odbicia światła. (Fizykon.org)
- Zjawisko odbicia i rozproszenia światła – obejrzyj film na kanale „Fizyka od Podstaw” na YouTube.
Typ materiału: Materiał multimedialny
- Rozpraszanie światła w roztworze koloidalnym – obejrzyj doświadczenie z laserem na kanale „Fizyka LO Turek” na YouTube.
Temat 20: Zwierciadła
Na tej lekcji poznam definicję podstawowych parametrów układu optycznego zwierciadła. Poznam różnicę między zwierciadłem płaskim i wklęsłym. Nauczę się opisywać obrazy powstające w zwierciadle wklęsłym i wymieniać zastosowania zwierciadła wklęsłego.
- Przeczytaj uważnie lekcję. Poznaj pojęcia: ognisko zwierciadła, ogniskowa zwierciadła, oś optyczna. Poznaj cechy obrazu w zwierciadłach kulistych wklęsłych.
Typ materiału: Lekcja z Epodręcznika
- Zwierciadła płaskie, wklęsłe, kuliste – obejrzyj film na kanale „Fizyka od Podstaw” na YouTube.
Typ materiału: Materiał multimedialny
- Jak działa lustro weneckie? – obejrzyj film na kanale „Projekt ciekawość” na YouTube.
Typ materiału: Materiał multimedialny
- Materiał dodatkowy: Konstrukcje obrazów w zwierciadłach sferycznych – obejrzyj film na kanale „Fizyka od Podstaw” na YouTube.
Temat 21: Zjawisko załamania światła
Na tej lekcji dowiem się, na czym polega zjawisko załamania światła i nauczę się wymieniać przyczyny jego powstawania. Dowiem się, na czym polega rozszczepienie światła i jak wyjaśnić zjawisko tęczy.
- Przeczytaj uważnie lekcję. Obejrzyj film obrazujący zjawisko zmiany kierunku rozchodzenia się światła na granicy dwóch ośrodków przezroczystych. Zapamiętaj różnicę pomiędzy kątem padania i kątem załamania w zjawisku załamania światła. Poznaj różne typy soczewek sferycznych i zastosowania soczewek w życiu codziennym.
Typ materiału: Lekcja z Epodręcznika
- Powtórz i zapamiętaj na czym polega zjawisko załamania światła. (Fizykon.org)
- Załamanie światła, pryzmat, fizyka, optyka – obejrzyj film na kanale „Fizyka od Podstaw” na YouTube.
Typ materiału: Materiał multimedialny
- Załamanie światła – obejrzyj eksperyment na kanale „Nauka i Eksperymenty” na YouTube.
Temat 22: Soczewki
Na tej lekcji dowiem się, jak konstruować obrazy powstające za pomocą soczewek wklęsłych i wypukłych. Dowiem się, jak powstaje obraz przy użyciu soczewek skupiających i rozpraszających. Poznam pojęcia krótkowzroczności i dalekowzroczności oraz nauczę się opisywać rolę soczewek w korygowaniu tych wad wzroku.
- Przeczytaj uważnie lekcję. Powtórz parametry układu optycznego soczewki. Naucz się opisywać bieg promieni równoległych do osi optycznej przechodzących przez soczewkę skupiającą i rozpraszającą.
Typ materiału: Lekcja z Epodręcznika
- Przeczytaj lekcję i poznaj mechanizm powstawania obrazu przedmiotu na siatkówce oka. Naucz się opisywać oko, jako przyrządu optycznego. Przeczytaj na czym polegają krótkowzroczność i dalekowzroczność oraz jak można korygować te wady wzroku stosując okulary lub soczewki kontaktowe.
Typ materiału: Lekcja z Epodręcznika
- Soczewki, konstrukcje, wady wzroku, fizyka, optyka – obejrzyj film na kanale „Fizyka od Podstaw” na YouTube.
Typ materiału: Materiał multimedialny
- Obrazy w soczewkach – obejrzyj film na kanale „PCEN Rzeszów” na YouTube.