W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Somalia

Krótki opis gospodarki i jej struktury

System gospodarczy i najważniejsze strategie gospodarcze

Somalia, mimo powolnego rozwoju gospodarczego, wciąż należy do najsłabiej rozwiniętych państw Afryki. Jej gospodarka zdominowana jest przez szarą strefę, oparta na hodowli bydła i działalności przedsiębiorstw wyspecjalizowanych w przelewach pieniężnych i usługach telekomunikacyjnych, wobec braku formalnego sektora bankowego. Od zakończenia w 2012 r. wojny domowej rząd stopniowo wprowadza elementy gospodarki rynkowej i otwiera się na handel zagraniczny, jednak Somalia nadal w dużym stopniu uzależniona jest od pomocy międzynarodowej, zarówno finansowej, jak i humanitarnej i rozwojowej (według danych Banku Światowego w 2021 r. Somalia otrzymała 1,9 bln USD oficjalnej pomocy rozwojowej, co stanowiło ponad 18% PNB kraju). Dzięki decyzji Banku Światowego i MFW z 2020 r. o zakwalifikowaniu Mogadiszu do Programu Redukcji Zobowiązań Najbiedniejszych i Najbardziej Zadłużonych Państw Świata (Heavily Indebted Poor Countries, HIPC) zadłużenie Somalii zostało zredukowane z 4,5 mld USD z 64% PKB w 2018 do 6% PKB pod koniec 2023 r. Duże wpływy do budżetu stanowią przekazy finansowe od somalijskiej diaspory pracującej za granicą (głównie Bliski Wschód, także Europa i inne kraje Afryki). Somalia wydaje ponad ok. 1/5 swojego budżetu na zapewnienie bezpieczeństwa.

Długoterminowy plan rozwoju kraju zakłada przede wszystkim inwestycje w infrastrukturę, w tym infrastrukturę elektryczną. Perspektywicznymi sektorami są ponadto ICT i bankowość mobilna.

W raporcie Banku Światowego Doing Business 2020 Somalia zajęła 190, ostatnią pozycję.

Długoterminową polityką gospodarczą i finansową oraz przyciąganiem zagranicznych źródeł finansowania zajmuje się Ministerstwo Finansów Federalnej Republiki Somalii. Za ogólny rozwój gospodarczy odpowiada Ministerstwo Planowania, Inwestycji i Rozwoju Gospodarczego.

Główne sektory gospodarki i ich udział w PKB

Najważniejszym sektorem gospodarki jest rolnictwo, zdominowane przez nomadów i półkoczowniczych pasterzy hodujących trzodę. Zatrudnia zdecydowaną większość populacji, a pastwiska zajmują ponad połowę powierzchni kraju. Rolnictwo odpowiada za ok. 70% PKB, zatrudnia ponad 80% siły roboczej i stanowi ok. 50% somalijskiego eksportu (przy czym część produktów rolnych przeznaczanych jest na rynek lokalny). Hoduje się przede wszystkim owce, kozy, wielbłądy i bydło. Z uwagi na fakt, iż większość terytorium państwa zajmują tereny pustynne, uprawa roli możliwa jest wyłącznie w dolinach rzek. Główne rośliny uprawne to banany, trzcina cukrowa, bawełna, kukurydza, sorgo, sezam, kokosy, ryż, mango, fasola i orzeszki ziemne. Ciągle wysoki niedostatek żywności łagodzi rozwijające się na wybrzeżu rybołówstwo.

Powoli, zwłaszcza w stolicy i innych większych miastach, rozwija się sektor budowlany, telekomunikacyjny, a także przemysł przetwórczy (w tym głównie przetwórstwo rolne, wspierane przez pomoc zagraniczną). Anarchia administracyjna sprawia jednak, że znaczna część produkcji jest rabowana i dostępna tylko w obrocie czarnorynkowym.

Polityka kursowa

Polityka kursowa Somalii opiera się na systemie kursu płynnego. Somalijska waluta, szyling somalijski (SOS), jest poddana fluktuacjom rynkowym, a jej wartość jest kształtowana przez popyt i podaż na rynku walutowym. Ze względu na niestabilność gospodarczą i polityczną, Somalia boryka się z trudnościami w utrzymaniu stabilności swojej waluty. W przeszłości kraj doświadczył wysokiej inflacji, a także problemów związanych z brakiem zaufania do systemu bankowego. W odpowiedzi na te wyzwania, w niektórych latach używano także obcych walut (np. dolara amerykańskiego) w obiegu równolegle z szylingiem somalijskim. Rząd Somalii stara się poprawić sytuację gospodarczą poprzez różne reformy i próbę przywrócenia zaufania do lokalnej waluty, jednakże pełna stabilizacja kursu wymaga dalszych działań w zakresie odbudowy instytucji finansowych i poprawy sytuacji politycznej.

Surowce i technologie krytyczne

Somalia, mimo faktu, iż należy do grupy najmniej rozwiniętych i najbiedniejszych państw świata, posiada znaczne surowce naturalne, w tym m.in. rudy uranu i żelaza (dotychczas nieeksploatowane), manganu, boksytu, cyny, złota, srebra, gipsu (skupione wokół miasta Berbera w Somalilandzie) oraz gaz ziemny i ropę naftową. Eksploatację złóż ciągle uniemożliwia jednak brak funduszy, słaba infrastruktura transportowa (brak dróg dojazdowych), a także niestabilna sytuacja bezpieczeństwa, zagrożenie terroryzmem i konflikty wewnętrzne.

Stan infrastruktury

Somalia ma dostęp do Oceanu Indyjskiego oraz posiada najdłuższą linię brzegową w Afryce. Najważniejsze porty morskie to Kismaju, Mogadiszu, Merca, Berbera (w nieuznawanym Somalilandzie) i Bossaso (w autonomicznym Puntlandzie). Kraj posiada kilkadziesiąt lotnisk, z których jednak tylko kilka ma utwardzane pasy startowe. Najważniejszym lotniskiem, obsługującym także połączenia międzynarodowe i dostawy pomocy humanitarnej (głównie ONZ) jest lotnisko Aden Adde International Airport w stolicy kraju, Mogadiszu. Do Somalii lata m.in. Turkish Airlines (bezpośredni lot ze Stambułu do Mogadiszu). Inne ważne porty lotnicze znajdują się w Kismajo, Bossaso i Baidoa. Infrastruktura drogowa jest słabo rozwinięta, zwłaszcza poza stolicą, na obszarach pustynnych. Na prowincji wciąż w dużym stopniu wykorzystywany jest transport juczny.

Kalendarz dni wolnych od pracy

•          1 stycznia – Nowy Rok

•          1 maja – Święto Pracy

•          26 czerwca – Święto Niepodległości

•          1 lipca – Dzień Republiki

•          Święta muzułmańskie według kalendarza na dany rok (Maulid, Isra’ i Mi'raj, Id al-Fitr, Id al-Adha, Muzułmański Nowy Rok, Aszura)

Brak wiarygodnych danych nt. innych dni świątecznych i wolnych od pracy.

Podstawowe dane makroekonomiczne

Podstawowe dane makroekonomiczne

 

2023

2024 (prognoza)

2025 (prognoza)

PKB nominalne (USD ceny bieżące)

 11,68 mld

 12,73 mld

 13,89 mld

PKB (PPP)

 28,58 mld

 30,43 mld

 32,22 mld

Stopa wzrostu PKB (realna)

 3,1%

 4%

 4%

PKB per capita (nominalne)

 643

 771

 819

PKB per capita (PPP)

 1780

 1840

 1900

Stopa inflacji (CPI)

 6,2%

 5%

 4,2%

Stopa bezrobocia

 19%

 bd

 bd

Rating kredytowy Fitch / Moody's / S&P

 bd

 bd

 bd

Deficyt i nadwyżki budżetowe

-11%

-8,7%

-9%

Dług publiczny (% PKB)

bd

bd

bd

Dane demograficzne

Dane demograficzne (aktualne)

Liczba ludności (w tys.)

18 143 

Siła robocza (w tys./mln, dane krajowe)

9-10 mln 

Rozmiar klasy średniej (w tys./mln)

1-2 mln 

Poziom ubóstwa (% populacji żyjącej poniżej progu ubóstwa)

bd 

Współczynnik Giniego

bd 

Współczynnik HDI

0,38 

Handel zagraniczny i inwestycje

Najważniejsi partnerzy handlowi

Szacunkowe dane wskazują, że w 2022 r. somalijski eksport. wyniósł 569 mln USD (w porównaniu do 493 mln USD w 2022 r.), a import – 5,9 mld USD (w porównaniu do 5,62 mld USD w 2022 r.). Somalia rokrocznie odnotowuje ogromne ujemne saldo handlowe.

W 2022 r. głównymi rynkami eksportowymi były: Zjednoczone Emiraty Arabskie (49,7 %) oraz Oman (30,4%).

Import za 2022 r. pochodził głównie ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich (33,5%)Chin (18,6%), Indii (16,2%), Turcji (6,88%).

Podstawowe produkty i usługi importowe i eksportowe

Głównymi towarami eksportowymi są złoto, owce i kozy, bydło, żywice owadów i nasiona oleiste. Importuje się przede wszystkim artykuły spożywcze, warzywa, maszyny, metale i odzież.

Główni inwestorzy

Wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) rokrocznie wzrasta. W 2022 wyniosła ona 636 mln USD, w stosunku do 601 mln w 2021 r.  Głównymi inwestorami w Somalii są Niemcy i Stany Zjednoczone. Kraj uruchomił nową strategię promocji inwestycji w 2020 roku, w której określono 10 priorytetowych obszarów dla inwestycji zagranicznych, w tym hodowla, rybołówstwo, energia i produkcja.

Część przedsiębiorstw inwestujących w Somalii, z uwagi na bezpieczeństwo, posiada swoje biura po kenijskiej stronie granicy. Bliskość Kenii, jednego z najlepiej rozwiniętych państw Afryki, stwarza nowe możliwości inwestycyjne.

Największy potencjał w zakresie inwestycji zagranicznych wykazuje aspirujący do niepodległości Somaliland – jeden z najbardziej stabilnych obszarów Somalii, z dobrym dostępem do elektryczności i gdzie stosunkowo łatwo (w porównaniu do innych części kraju) jest otrzymać pozwolenie na budowę czy zarejestrować nieruchomość.

Udział w inicjatywach i organizacjach wielostronnych o charakterze gospodarczym

Somalia jest członkiem Unii Afrykańskiej (AU) i Ligi Państw Arabskich (LAS), Wspólnoty Państw Sahelu i Sahary (CEN-SAD),Międzyrządowej Organizacji ds. Rozwoju (IGAD), a od 2023 r. także Wspólnoty Wschodnioafrykańskiej (EAC), w ramach której objęta jest unią celną z 7 innymi państwami Afryki Wschodniej Somalia podpisała ponadto (jeszcze nie ratyfikowała) Umowę o Afrykańskiej Kontynentalnej Strefie Wolnego Handlu (AfCFTA) .

Inne organizacje i grupy, do których należy: OACPS, AfDB, AFESD, AMF, FAO, G-77, IBRD, ICAO, ICRM, IDA, IDB, IFAD, IFC, IFRCS, ILO, IMF, IMO, Interpol, IOC, IOM, IPU, ITSO, ITU, NAM, OIC, OPCW, UN, UNCTAD, UNESCO, UNHCR, UNIDO, UPU, WFTU (NGOs), WHO, WIPO, WMO.

Pozycja kraju w rankingach

Pozycja kraju w rankingach

 

 

 pkt

 pozycja

Corruption Perception Index (Transparency International)

 11/100

 180/180

Global Innovation Index (World Intellectual Property Organization)

 bd

 bd

Economic Freedom Index (Heritage Foundation)

 bd

 bd

Relacje dwustronne

Dwustronne relacje handlowe i inwestycyjne

 

2021

2022

2023

Eksport do Somalii (USD)

2,9 mln

4,9 mln

bd

Import z Somalii (USD)

3,3 mln

1,6 mln

bd

Saldo

-0,4 mln

+3,3 mln

bd

 

Relacje z UE

Jak w przypadku innych państw Afryki, stosunki Somalii z Unią Europejską, także w wymiarze gospodarczym, reguluje podpisana w 2023 r. Umowa z Samoa, zawarta przez UE z Organizacją Państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku (OACPS) i stanowiąca kontynuację obowiązującej przed nią Umowy z Cotonou.

Unia Europejska właściwie nie utrzymuje bezpośrednich relacji gospodarczych z Somalią, jej państwa członkowskie także odnotowują znikome obroty w dwustronnym handlu (głównymi partnerami handlowymi Mogadiszu są państwa Zatoki Perskiej). UE realizuje natomiast wiele programów, samodzielnie i poprzez swoje państwa członkowskie, mających wesprzeć Somalię w budowie stabilnych instytucji i dalszym rozwoju (pomoc humanitarna, współpraca rozwojowa).

Baza traktatowa (między krajem opisywanym a Polską i UE)

Polski i Somalii nie łączą żadne nowoczesne umowy dwustronne o charakterze gospodarczym.


Data aktualizacji: 11 grudnia 2024 r.

{"register":{"columns":[]}}