W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sejm. Projekt ustawy stoczniowej po raz drugi

W Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego oraz przemysłów komplementarnych, przygotowanego przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.


Dyskusję dotyczącą projektu poprzedziło sprawozdanie wiceprzewodniczącego sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Ustawa stworzy ramy prawne, organizacyjne i finansowe, które pozwolą aktywizować przemysł okrętowy i produkcję komplementarną w naszym kraju.

Projekt przewiduje m.in. zwolnienia w zakresie podatku VAT. W przypadku podatku dochodowego od osób prawnych CIT stocznie będą miały możliwość wyboru między podatkiem CIT a zryczałtowanym podatkiem od wartości sprzedanej produkcji wysokości 1 proc. Przedsiębiorca będzie musiał tylko złożyć stosowne oświadczenie, i taka forma będzie go obowiązywała 3 lata. Obszary, na których prowadzona będzie produkcja okrętowa, będą mogły być objęte statusem specjalnych stref ekonomicznych.

– Te wszystkie rozwiązania dedykowane będą producentom gotowych statków – podkreślił wiceminister Paweł Brzezicki z MGMiŻŚ. Uznał, iż sugerowana przez niektórych posłów opozycji zmiana nazwy ustawy na podatkową, jest nieuzasadniona. Minister zwrócił też uwagę oponentom, by nie mylili działalności stoczni remontowych ze stoczniami produkującymi nowe statki.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem ustawa ma zostać uchwalona przez parlament i podpisana przez prezydenta do końca sierpnia br. Wejdzie w życie 1 stycznia 2017r.

Biuro Prasowe MGMiŻŚ 

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
25.01.2018 18:06 Joanna Lis-Drużyńska
Pierwsza publikacja:
25.01.2018 18:07 Joanna Lis-Drużyńska
{"register":{"columns":[]}}