W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Brexit

Zgodnie z zapisami umowy o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa z UE, w dniu
1 lutego 2020 roku rozpoczął się okres przejściowy, który będzie trwał do 31 grudnia 2020 roku. W tym czasie Wielka Brytania nadal stosuje unijne prawo, ale nie jest już reprezentowana w instytucjach UE. W trakcie okresu przejściowego UE i Zjednoczone Królestwo powinny wynegocjować warunki, które określą kształt ich relacji po 31 grudnia 2020 roku. Okres przejściowy ma również służyć obywatelom oraz przedsiębiorstwom jako czas na dostosowanie się do zmian. 

W marcu 2020 roku Zjednoczone Królestwo i Komisja Europejska, która reprezentuje państwa członkowskie UE, rozpoczęły negocjacje dotyczące kształtu przyszłej współpracy pomiędzy stronami. Negocjacje są prowadzone w ramach 11  tematycznych zespołów, spośród których jeden jest dedykowany problematyce rybołówstwa.

Komisja Europejska zaznacza, że od 1 stycznia 2021 r. zmiany i zakłócenia są nieuniknione, niezależnie od wyniku negocjacji między Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem. Nawet w przypadku zawarcia ambitnej umowy partnerstwa do końca 2020 r., stosunki między UE i Zjednoczonym Królestwem będą się znacząco różnić od pełnego udziału rynku wewnętrznego UE, co istotnie wpłynie na warunki prowadzenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorców. Z tego powodu proces negocjacji z uwagą powinni śledzić szczególnie przedsiębiorcy zaangażowani bezpośrednio na brytyjskim rynku (importerzy i eksporterzy), a także podmioty uczestniczące w międzynarodowych łańcuchach dostaw powiązanych z rynkiem brytyjskim.

Szczegółowa odpowiedź na pytanie: jak bardzo zmieni się sytuacja europejskich przedsiębiorców, nie jest obecnie możliwa i uzależniona jest od ostatecznego kształtu negocjacji. Należy jednak mieć świadomość, że warunki współpracy gospodarczej po zakończeniu okresu przejściowego ulegną zmianie najprawdopodobniej nawet w przypadku skutecznego zawarcia umowy o nowych relacjach gospodarczych. Powstanie granica pomiędzy UE a Zjednoczonym Królestwem, co będzie wymagało stworzenia określonych procedur regulujących przepływ towarów.

 

 

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
14.09.2020 10:38 Patrycja Zając
Pierwsza publikacja:
16.04.2019 09:23 Rene Karkocha
{"register":{"columns":[]}}