W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Działania ochrony czynnej w rezerwatach przyrody województwa podkarpackiego


Projekt pn. "Działania ochrony czynnej w rezerwatach przyrody województwa podkarpackiego"

realizowany jest w ramach umowy o dofinansowanie nr 509/2019/Wn09/OP-WK/D z dnia 9 października 2019 r.

zmienionej Aneksem nr 1/1170 z dnia 17 grudnia 2020 r.

ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Kwota dofinansowania: 117 536,00 zł


Celem projektu jest powstrzymanie procesu utraty różnorodności biologicznej, odtworzenie i wzbogacenie zasobów przyrody oraz skuteczne zarządzanie gatunkami i siedliskami. Realizacja zadania wpłynie bezpośrednio na poprawę stanu środowiska poprzez utrzymanie na odpowiednim poziomie stanu zachowania przedmiotów ochrony dla rezerwatów przyrody. Na pewien okres powstrzyma niekorzystne skutki zaprzestania ekstensywnej działalności rolniczej w wybranych rezerwatach. Wpłynie to jednocześnie na wzrost atrakcyjności przyrodniczej i turystycznej (część z poniższych rezerwatów posiada wyznaczone szlaki ruchu pieszego). W sposób pośredni przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności i przydatności dla turystyki kwalifikowanej, co ma realne przełożenie na ilość ludzi odwiedzających region (woj. podkarpackie).

Do zadania wybrano następujące rezerwaty przyrody:

  • Rezerwat przyrody „Sołokija” położony jest w leśnictwie Dziewięcierz w Nadleśnictwie Lubaczów pow. lubaczowski. Celem ochrony w rezerwacie jest zachowania ze względów naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych naturalnych skupisk jałowca pospolitego Juniperus communis L. o zróżnicowanych, osobliwych formach.
  • Rezerwat przyrody „Jamy” zlokalizowany jest na terenie miasta Przemyśla, zajmuje powierzchnię 1,99 ha. Celem powołania rezerwatu jest zachowania ze względów naukowych i dydaktycznych stanowiska lnu austriackiego Linum austriacum.
  • Rezerwat przyrody „Winna Góra” zajmuje powierzchnie 0,12 ha i położony jest na terenie miasta Przemyśla Został utworzony w celu zachowania ze względów naukowych naturalnego stanowiska wisienki karłowatej Prunus fruticosa.
  • Rezerwat przyrody „Szachownica w Krównikach” o powierzchni 17,25 ha łąk w miejscowości Krówniki na terenie gminy Przemyśl. Rezerwat utworzono w celu zachowania naturalnego stanowiska szachownicy kostkowatej Fritillaria meleagris L., która rośnie w zbiorowisku łąkowym, zaliczanym do klasy Molinio-Arrhenatheretea.
  • Rezerwat przyrody „Leoncina” obejmuje obszar lasów o powierzchni 8,60 ha w Nadleśnictwie Krasiczyn, leśnictwo Prałkowce, powiat przemyski. Rezerwat został utworzony w celu zachowania ze względów naukowych i dydaktycznych stanowiska kłokoczki południowej Staphylea pinnata.
  • Rezerwat przyrody „Góra Sobień” na gruntach będących w zarządzie Nadleśnictwa Lesko, powiat leski. Rezerwat został utworzony w celu zachowania ze względów naukowych i dydaktycznych fragmentu lasu mieszanego z chronionymi gatunkami roślin zielnych w runie oraz występującą na tym terenie rzadką fauną kserotermiczną. Rezygnacja z realizacji.
  • Rezerwat przyrody „Igiełki” o powierzchni 27,85 ha. Znajduje się na terenie miejscowości Mszana w gminie Dukla, w powiecie krośnieńskim w południowo-zachodniej części województwa podkarpackiego. Położony jest na terenie Nadleśnictwa Dukla, obręb Dukla. Celem utworzenia rezerwatu jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych naturalnego stanowiska cisa pospolitego na terenie Beskidu Niskiego.
  • Rezerwat przyrody „Wadernik” zajmuje powierzchnie 10,82 ha na terenie miejscowości Mszana i Ropianka w gminie Dukla, w powiecie krośnieńskim w południowo-zachodniej części województwa podkarpackiego. Położony jest on na terenie Nadleśnictwa Dukla, obręb Dukla Celem utworzenia rezerwatu jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych naturalnego stanowiska cisa pospolitego na terenie Beskidu Niskiego.
  • Rezerwat przyrody „Gołoborze” obejmuje obszar 12,03 ha na ternie miejscowości Huczwice w gminie Baligród, powiat leski. Przedmiotem ochrony w rezerwacie jest rumowisko skalne piaskowca, które stanowi ok 27% powierzchni rezerwatu.

Na podstawie ustanowionych przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie zadań ochrony czynnej, w wymienionych rezerwatach do 31 października 2020 r. zrealizowano następujące działania:

Zaniechanie wykonania działań lub ich przesuwanie w czasie, niekorzystnie wpłynęłoby na przedmioty ochrony, a także mogłoby stać się przyczyną nieodwracalnych zmian siedliskowych lub składu gatunkowego.

Działania ochrony czynnej w rezerwatach przyrody w 2020 r.

 

 
 
 
{"register":{"columns":[]}}