Zakup zabezpieczeń przeciwko szkodom wyrządzonym przez zwierzęta objęte ochroną gatunkową
Projekt pn. „Zakup zabezpieczeń przeciwko szkodom wyrządzonym przez zwierzęta objęte ochroną gatunkową”
realizowany jest w ramach umowy o dofinansowanie nr 623/2021/Wn-09/OP-PO/D z dnia 19 lipca 2021 r., zmienionej Aneksem nr 1/562 z dnia 2 czerwca 2022 r., Aneksem nr 2/470 z dnia 4 kwietnia 2023 r. oraz Aneksem nr 3/588 z dnia 27 kwietnia 2023 r.
ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Kwota dofinansowania: 500 138,41 zł
Przedsięwzięciem objęty jest południowy teren województwa podkarpackiego, gdzie w głównej mierze występują szkody w gospodarstwach hodowlanych, rolnych czy leśnych powodowane przez wilki, niedźwiedzie brunatne i żubry. Działanie ma na celu zabezpieczenie gospodarstw, pasiek oraz hodowli zlokalizowanych na terenie województwa podkarpackiego.
Celem zadania jest zakup w ciągu 3 lat:
- 46 szt. zestawów pastuchów elektrycznych w celu ochrony mienia przed szkodami wyrządzanymi przez niedźwiedzie,
- 6 szt. zestawów pastuchów elektrycznych w celu ochrony mienia przed szkodami wyrządzanymi przez żubry,
- 4 400 m siatki ogrodzeniowej i 880 szt. słupków,
- 6 szt. zestawów siatki elektrycznej z taśmą elektryczną,
- 25 000 m fladr w celu ochrony mienia przed szkodami wyrządzanymi przez wilki,
- 3 komplety obroży telemetrycznych dla niedźwiedzi wraz ze sprzętem stacjonarnym do lokalizacji.
Powyższe zakupy przyczynią się do niwelowania konfliktu zwierzęta chronione - człowiek, a także zminimalizują powstawanie szkód wyrządzanych przez gatunki objęte ochroną w gospodarstwach oraz hodowlach na terenie województwa podkarpackiego. Obroże telemetryczne zapewnią możliwość kontrolowania przebywania osobników, szczególnie ich zbliżanie się do zabudowy mieszkaniowej.
Zakupiony w ramach przedsięwzięcia sprzęt będzie rozdysponowany właścicielom, którzy ponieśli szkody w swoich gospodarstwach lub hodowlach, bądź są narażeni na powstanie szkody z uwagi na lokalizację w miejscach występowania gatunków chronionych. Pracownicy RDOŚ w Rzeszowie przekazując zabezpieczenia informują użytkowników o sposobach minimalizacji szkód, a także behawiorystce zwierząt.