Z rodzinnego archiwum - zdjęcia i dokumenty Józefa Bolewskiego
Liczne ilustracje (zdjęcia, mapy i wykresy) złożyły się na „oficjalną” wystawę z okazji 100-lecia służby cywilnej. W lutym mogli ją Państwo oglądać na ogrodzeniu Łazienek Królewskich w Warszawie. Tym razem publikujemy również fotografie ze zbiorów prywatnych. Nadesłali je do nas członkowie rodzin urzędników, którzy pracowali w polskiej administracji i innych instytucjach publicznych. Te zdjęcia i dokumenty najlepiej pokazują, jak losy zwykłych ludzi splatają się z losami narodu i państwa, stając się cząstką historii.
Józef Bolewski (1907–1983)
W okresie międzywojennym pracował w zakładach Centralnego Okręgu Przemysłowego (COP) w Radomiu, Skarżysku–Kamiennej, Starachowicach. W czasie II wojny światowej pracował w Starachowicach w Zakładach Metalowych Hermann Goring Werkei, później został wywieziony na roboty do Niemiec.
Po II wojnie światowej w ramach repatriacji przybył z rodziną do Trzebnicy koło Wrocławia, gdzie w maju 1945 roku dostał nominację na kierownika gazowni miejskiej. W latach pięćdziesiątych organizował i był prezesem Spółdzielni Metalowiec w Trzebnicy. Pod koniec lat sześćdziesiątych powrócił do Starachowic, gdzie do emerytury pracował w szkole jako nauczyciel zawodu.