W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Poznaj historię służby cywilnej

Na zdjęciu widzimy salę, w której znajdują się pracujący maszyniści i maszynistki, przy starych maszynach do pisania. Z tyłu sali jest wieszak z kurtkami oraz stary piec kaflowy. Na zdjęciu jest 6 pań maszynistek oraz 2 panów maszynistów. Na biurkach leżą papiery.

II Rzeczpospolita

Druga Rzeczpospolita odrodziła się w 1918 r. po ponad 120 latach niewoli, w nowych granicach, innych niż historyczne z końca XVIII w. Proces odbudowy państwa poprzedziła walka o jego kształt terytorialny. Obejmowała ona zarówno działania militarne, jak i dyplomatyczne.

W 1919 r. państwo polskie zostało też uznane na arenie międzynarodowej, m. in. dzięki staraniom premiera i światowej sławy pianisty Ignacego Jana Paderewskiego. 16 stycznia 1919 r. – w porozumieniu z Naczelnikiem Państwa Józefem Piłsudskim – objął on przewodnictwo ponadpartyjnego rządu jedności narodowej. Gabinet ten przeprowadził pierwsze wybory do sejmu ustawodawczego oraz zajął się budową nowej administracji państwowej.

Naczelnik Państwa Józef Piłsudski oraz premier Ignacy Jan Paderewski
Naczelnik Państwa Józef Piłsudski oraz premier Ignacy Jan Paderewski

 

Dużym wyzwaniem było zbudowanie jednolitej administracji państwowej i scalenie ziem polskich w jeden, sprawnie zarządzany organizm. Władze II RP zaczęły odbudowywać państwo, przygotowywać odpowiednie kadry oraz budować nową administrację. W tym celu podjęto prace nad ustawą o państwowej służbie cywilnej, którą uchwalono 17 lutego 1922 r. Była to pierwsza kompleksowa regulacja dotyczącą służby cywilnej w Polsce. Ustawa określała najważniejsze grupy zawodowe tworzące służbę cywilną oraz najważniejsze obowiązki i uprawnienia urzędników w II RP.

Jej przepisy obejmowały pracowników Kancelarii Prezydenta, Sejmu i Senatu oraz innych urzędów państwowych, w tym: ministrów, podsekretarzy stanu, wojewodów, ambasadorów, urzędników kontroli państwowej, sądów i prokuratury.

Ustawa z 1922 r. łączyła doświadczenia państw Europy Zachodniej z polską tradycją. Funkcjonariusze państwowi dzielili się na urzędników i niższych funkcjonariuszy. Ustawa nie różnicowała formalnie urzędników ze względu na płeć.

Urzędnicy II RP
Wydział Sztuki Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego w okresie II RP

 

Ważną grupą byli pracownicy archiwów państwowych. Sieć archiwalna odrodziła się na podstawie dekretu Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego, z 7 lutego 1919 r. Do 1939 r. zgromadzono ponad 90 km akt mających fundamentalne znaczenie dla historii państwa i narodu.

U schyłku II RP (w 1938 r.) zatrudnionych było łącznie 450 000 funkcjonariuszy publicznych, którzy wraz z rodzinami stanowili 5,6% ogółu ludności.

Czas II wojny światowej

W 1939 r. państwo polskie stało się obiektem agresji Niemiec i Związku Radzieckiego, a następnie zostało podzielone na dwie strefy okupacyjne.

Ewenementem na skalę europejską było zorganizowanie Polskiego Państwa Podziemnego, które miało utrzymać konstytucyjną ciągłość organów państwa.

W konspiracji odbudowywano struktury państwowe, które wykonywały normalne funkcje państwa. Odtworzono siły zbrojne oraz administrację państwową i samorządową. Na jego czele stał Delegat Rządu RP na Kraj w randze wiceprezesa Rady Ministrów (prezydent i premier urzędowali poza krajem). W jego działaniach wspierała go podziemna Krajowa Rada Ministrów.

Polskie Państwo Podziemne
    Schemat Polskiego Państwa Podziemnego

 

Okres powojenny

Polska straciła co najmniej 7,5 mln osób, z czego ponad 6 mln stanowiły ofiary działań wojennych, terroru i eksterminacji hitlerowskiej.

Zniszczenia dotknęły wiele budynków użyteczności publicznej w całej Polsce. W Warszawie, zagładzie uległy prawie wszystkie siedziby przedwojennych urzędów administracji publicznej, w tym Zamek Królewski – siedziba Prezydenta RP, gmach Sejmu przy ul. Wiejskiej, siedziby ministerstw i innych urzędów centralnych.

Nieodwracalne były także straty w dobrach kultury. Okupant niemiecki zrabował w Polsce ok. 516 tys. pojedynczych dzieł sztuki. Niemal w całości zniszczono Warszawę i inne miasta, m.in. Gdańsk, Szczecin, Wrocław, Kołobrzeg.

Powojenna Polska, mimo formalnego znalezienia się w zwycięskiej koalicji nad hitlerowskimi Niemcami, nie była państwem suwerennym, lecz poddanym politycznej kontroli ZSRR.

Głównym zadaniem w pierwszych latach po wojnie stała się odbudowa kraju po ogromnych zniszczeniach i stratach. Jednym z priorytetowych działań było zorganizowanie aparatu administracji państwowej na ziemiach przejętych na zachodzie i północy kraju od Niemiec.

Zniszczony pałac Prymasowski, przedwojenna siedziba Ministerstwa Rolnictwa
Zniszczony Pałac Prymasowski, przedwojenna siedziba Ministerstwa Rolnictwa, ul. Senatorska 13/15

 

Polska Rzeczpospolita Ludowa

Najtrudniejszy okres stalinowskich represji przypadł na lata 1948-1953 (do śmierci Stalina). 22 lipca 1952 roku uchwalono konstytucję, która zmieniła nazwę państwa na Polska Rzeczpospolita Ludowa.

W tym czasie ustawa z 1922 r. formalnie obowiązywała, jednak poddano ją gruntownym zmianom lub całkowicie omijano uregulowania w niej zawarte. Ustawa ta przestała obowiązywać po wejściu w życie kodeksu pracy z 1974 r., który uchylił jej przepisy.

Odrodzenie się służby cywilnej po 1989 r.

Działalność związku zawodowego „Solidarność”, przełom polityczny w Polsce w 1989 r. oraz upadek systemu komunistycznego otworzyły drogę do przemian ustrojowych w państwie. Po wyborach w czerwcu 1989 r. Tadeusz Mazowiecki przystąpił do formowania pierwszego od ponad 40 lat niekomunistycznego rządu w Polsce.

Zmiany polityczne umożliwiły także odrodzenie się służby cywilnej.

Głównym celem nowej ustawy o służbie cywilnej było zagwarantowanie państwu stabilnej i profesjonalnie przygotowanej kadry urzędniczej, która byłaby neutralna politycznie w swojej działalności i stanowiła element ciągłości działania najważniejszych organów w państwie.

Pierwsza w powojennej Polsce ustawa o służbie cywilnej została uchwalona 5 lipca 1996 r. i była wzorowana na systemie francuskiej służby publicznej. Jako cel istnienia służby cywilnej wskazywano w niej zapewnienie zawodowego, rzetelnego, bezstronnego i neutralnego politycznie wykonywania zadań państwa. Te zasady zawarte są również w obowiązującej do dziś ustawie z 21 listopada 2008 r.

Uroczystość mianowania nowych urzędników, Kancelaria Premiera Rady Ministrów, 2017 r.
Uroczystość mianowania nowych urzędników, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, 2017 r.

 

{"register":{"columns":[]}}