W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Informacje ogólne

Co to jest służba cywilna? Służba cywilna to przede wszystkim ludzie - członkowie korpusu służby cywilnej. Naszym zadaniem jest zapewnienie sprawnego funkcjonowania administracji rządowej, niezależnie od sytuacji politycznej i zmian rządów.

Na obrazku znajduje się 6 zdjęć przedstawiających urzędników w różnych okresach historycznych.

Podstawowe pojęcia w służbie cywilnej

  • Korpus służby cywilnej – pracownicy zatrudnieni na następujących stanowiskach urzędniczych: wyższych stanowiskach w służbie cywilnej, stanowiskach średniego szczebla zarządzania, stanowiskach koordynujących, samodzielnych, specjalistycznych oraz wspomagających.
  • Pracownik służby cywilnej – osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o służbie cywilnej. 
  • Urzędnik służby cywilnej – osoba zatrudniona na podstawie mianowania, zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o służbie cywilnej. 
  • Osoba zajmująca wyższe stanowisko w służbie cywilnej – osoba zatrudniona na podstawie powołania w służbie cywilnej.
  • Członek korpusu służby cywilnej – osoba, która jest pracownikiem służby cywilnej, urzędnikiem służby cywilnej lub jest zatrudniona na wyższym stanowisku w służbie cywilnej.

Akt mianowania

Jakie są cele i zadania służby cywilnej?

Budowa nowoczesnego państwa, wzrost efektywności działania jego organów i przede wszystkim zadowolenie społeczeństwa to najważniejsze cele i zadania, które mają wypełnić członkowie korpusu służby cywilnej. Zadania służby cywilnej są różnorodne i dotyczą niemal wszystkich dziedzin naszego życia.

Kto jest kim w służbie cywilnej?

Prezes Rady Ministrów

Jest konstytucyjnym zwierzchnikiem służby cywilnej. To właśnie premier powołuje i nadzoruje pracę szefa służby cywilnej.

Szef Służby Cywilnej

Jest centralnym organem administracji rządowej właściwym w sprawach służby cywilnej. Obsługę Szefa Służby Cywilnej oraz Rady Służby Publicznej zapewnia Kancelaria Prezesa Rady Ministrów – przede wszystkim Departament Służby Cywilnej, a także inne departamenty (np. Departament Prawny, Departament Spraw Obywatelskich). Szef Służby Cywilnej realizuje zadania określone w ustawie przy pomocy dyrektorów generalnych urzędów.

Rada Służby Publicznej

Organ opiniodawczo-doradczy przy Prezesie Rady Ministrów. Do jej zadań należy m.in wyrażanie opinii w sprawach dotyczących służby cywilnej przedstawianych jej przez Prezesa Rady Ministrów lub Szefa Służby Cywilnej oraz z własnej inicjatywy.

Podstawy prawne funkcjonowania służby cywilnej

Służba cywilna funkcjonuje na podstawie m. in.:

Działania służby cywilnej regulują także inne ustawy oraz liczne rozporządzenia i zarządzenia Prezesa Rady Ministrów i Szefa Służby Cywilnej. Mogą je Państwo znaleźć na tej stronie.

{"register":{"columns":[]}}