Z rodzinnego archiwum - zdjęcia i dokumenty Juliana Beera
Liczne ilustracje (zdjęcia, mapy i wykresy) złożyły się na „oficjalną” wystawę z okazji 100-lecia służby cywilnej. W lutym mogli ją Państwo oglądać na ogrodzeniu Łazienek Królewskich w Warszawie. Tym razem publikujemy również fotografie ze zbiorów prywatnych. Nadesłali je do nas członkowie rodzin urzędników, którzy pracowali w polskiej administracji i innych instytucjach publicznych. Te zdjęcia i dokumenty najlepiej pokazują, jak losy zwykłych ludzi splatają się z losami narodu i państwa, stając się cząstką historii.
Julian Beer (1908–1944)
Julian Beer pochodził z rodziny, która od pokoleń była związana z leśnictwem. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości jego ojciec Stefan był między innymi kontraktowym Nadleśniczym Państwowym w Giełdoniu w Borach Tucholskich. Julian Beer ukończył Państwową Szkołę Handlową w Chojnicach, a następnie podjął pracę w Powiatowym Urzędzie Skarbowym w Wyrzysku. Zgodnie z przekazem rodziny pełnił tam funkcję kierowniczą w Wydziale Przemysłowym.
Jako członek rodziny o bogatych tradycjach leśnych i łowieckich, Julian Beer był doskonałym strzelcem. Z ramienia Zrzeszenia Urzędników Skarbowych reprezentował swój urząd podczas ogólnokrajowych i powiatowych zawodów strzeleckich, na których zdobywał tytuły mistrzowskie (m.in. w Warszawie w 1936 r.).
W czasie okupacji Julian Beer wraz z rodziną znalazł schronienie w Lublinie. Podjął tam pracę w gorzelni i jednocześnie aktywnie angażował się w działalność Związku Walki Zbrojnej. Po pewnym czasie został przeniesiony do Grupy „Kampinos” Armii Krajowej, gdzie awansował na dowódcę plutonu I kompanii. Brał udział w wielu akcjach przeciwko okupantowi.
Plutonowy podchorąży Julian Beer ps. „Pierwotny” zginął 24 czerwca 1944 r. w Sierakowie w Kampinosie, w zasadzce zorganizowanej przez niemieckich żandarmów.