W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

#3_4PEM w Jedynka Polskie Radio

19.07.2023

Co bardziej promieniuje: maszt czy telefon? Czy sieć 5G jest niebezpiecznym eksperymentem na ludziach i środowisku? Zapraszamy do wysłuchania audycji, w których eksperci próbują odpowiedzieć na powyższe pytania. Audycje powstały we współpracy KPRM oraz Instytutu Łączności - PIB w ramach projektu "Sprawna telekomunikacja mobilna jako klucz do rozwoju i bezpieczeństwa" z radiem Jedynka Polskie Radio.

Grafika przedstawia napis Słuchaj w radiu! oraz logotyp Jedynka Polskie Radio.

Łatwe odpowiedzi na trudne pytania o pole elektromagnetyczne

  1. Co bardziej promieniuje: maszt czy telefon?
  2. Czy sieć 5G jest niebezpiecznym eksperymentem na ludziach i środowisku?
  3. „Kąpiemy się w powodzi fal elektormagnetycznych”, a teraz do tego dochodzą jeszcze te zeStarlinków. Szkodliwe promieniowanie bombarduje nas z kosmosu ile w tym prawdy?
  4. Ile trwa budowa masztu telefonii komórkowej?
  5. Mikrofalówka i technologia 5G. Czym różnią się ich mikrofale?
  6. Moc ma znaczenie, czyli dlaczego telefonem nie zrobisz popcornu –najpopularniejszy mit o „mikrofalach 5G”
  7. Czy istnieje jednostka chorobowa zwana „elektrowrażliwością”?
  8. Elektrosmog–co to takiego i dlaczego nie istnieje. Podobnie jak elektrowrażliwość, co udowadniają kolejne tury badań naukowców z CM UJ

 


  • Co bardziej promieniuje: maszt czy telefon?

W audycji Eureka, którą prowadzi Artur Wolski, udział wzięli eksperci z Instytutu Łączności - PIB: Rafał Pawlak, Jakub Kwiecień i Arkadiusz Kalinowski, którzy próbowali odpowiedzieć na pytanie Co bardziej promieniuje: maszt czy telefon? Posłuchaj! 

Data emisji: 27.03.2023, godz. 19:30.

  • Czy sieć 5G jest niebezpiecznym eksperymentem na ludziach i środowisku? Walczymy z fakenewsami – audycja w ramach pasma Sygnały Dnia.

Data emisji: 30.03.2023, godz. 06:14.

  • „Kąpiemy się w powodzi fal elektormagnetycznych”, a teraz do tego dochodzą jeszcze te ze Starlinków. Szkodliwe promieniowanie bombarduje nas z kosmosu ile w tym prawdy? - audycja w ramach pasma Sygnały Dnia.

Data emisji: 31.03.2023, godz. 06:14.

  • Ile trwa budowa masztu telefonii komórkowej? - takie pytanie zadali sobie goście audycji Eureka, którzy przekonują, że maszty "nie rosną jak grzyby pod deszczu". - Standardowy proces budowy masztu trwa między 6 a 12 miesięcy. To są minimalne założenia, ponieważ sam proces decyzji administracyjnych, który powstaje podczas budowy, to około 12-15 miesięcy - wyjaśnia Inż. Adam Gołąbek, konstruktor masztów. Posłuchaj całej audycji.

Data emisji: 17.04.2023, godz. 19:30.

  • Mikrofalówka i technologia 5G. Czym różnią się ich mikrofale?

- Mikrofalówka podgrzewa jedzenie błyskawicznie. Dzieje się tak, bo mikrofale powodują nagrzewanie cząsteczek wody poprzez drgania, jednak to zupełnie inne fale niż te, które określamy mikrofalami i używamy w łączności - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Rafał Pawlak z Instytutu Łączności - Państwowego Instytutu Badawczego. Czym różnią się od promieniowania wykorzystywanego w technologii 5G? Posłuchaj Sygnałów Dnia.

Data emisji: 3 kwietnia 2023 r. od godz. 6:40.

  • Czy istnieje jednostka chorobowa zwana „elektrowrażliwością”?

Czy takie objawy jak piszczenie w uszach, ból głowy lub bezsenność to rezultat fizycznego oddziaływania pola elektromagnetycznego sieci 5G? - Do tej pory nie udało mi się spotkać osoby, która byłaby w stanie odczuwać działanie pola - uważa prof. Grzegorz Tatoń. Posłuchaj Sygnałów Dnia.

Data emisji: 4 kwietnia 2023 r. od godz. 6:40.

  • Moc ma znaczenie, czyli dlaczego telefonem nie zrobisz popcornu – najpopularniejszy mit o „mikrofalach 5G”

W audycji Eureka, którą prowadzi Artur Wolski, udział wzięli eksperci z Instytutu Łączności - PIB: Pawlak, Jakub Kwiecień, a także Kinga Graczyk i Robert Romański z Departamentu Komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji oraz Michał Połzun, ekspert ds. telekomunikacji. Posłuchaj! 

Data emisji: 15.05.2023, godz. 19:30.

  • Elektrosmog–co to takiego i dlaczego nie istnieje. Podobnie jak elektrowrażliwość, co udowadniają kolejne tury badań naukowców z CM UJ

Elektrosmog to liczne pola elektromagnetyczne, w których obrębie żyjemy i funkcjonujemy na co dzień. Wytwarzają go w dużej mierze  przedmioty użytku codziennego, czyli radio, telewizor, telefony komórkowe, internet bezprzewodowy czy mikrofalówki. - Źródłem pola elektromagnetycznego jest w zasadzie każdy obwód elektryczny, w którym płynie prąd - wyjaśnia dr hab. Grzegorz Tatoń, fizyk medyczny z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Posłuchaj w audycji Eureka.

Data emisji: 22.06.2023 r., godz. 19.30

 

 


Audycja współfinansowana z projektu „Sprawna telekomunikacja mobilna jako
klucz do rozwoju i bezpieczeństwa" realizowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Instytutem Łączności - Państwowym Instytutem Badawczym, w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa Działanie 3.4.

{"register":{"columns":[]}}