W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Korzyści

Sieć 5G daje o wiele szybsze, stabilniejsze połączenia i o wiele krótsze czasy reakcji sieci niż obecne rozwiązania. Pozwoli podłączyć do sieci miliony inteligentnych urządzeń, które mogą usprawnić wiele obszarów naszego życia.

Mężczyzna siedzi na ziemi z laptopem na kolanach.

Eksperci szacują, że już w 2020 r. z sieciami komórkowymi połączonych będzie 50 mld urządzeń takich jak czujniki, pojazdy i kamery. Większość z tych urządzeń będzie wysyłać komunikaty nie do ludzi, a do innych maszyn. To tzw. Internet rzeczy (Internet of Things). Jednocześnie z tych samych sieci korzystać będzie 5,5 mld ludzi, z których każdy będzie konsumował średnio 20 GB danych miesięcznie.

Sieci telekomunikacyjne muszą przygotować się na przesyłanie ogromnej ilości danych. Dotychczasowe technologie, takie jak 4G, nie dają wystarczających możliwości rozwoju. Daje je dopiero sieć 5G.

Sieć piątej generacji ma przewagę nad dotychczasową na trzech zasadniczych polach, a każde z nich ma potencjał zupełnie odmienić to, w jaki sposób korzystamy z nowoczesnych technologii.

Po pierwsze, co najbardziej oczywiste, sieć 5G pozwala na wiele szybsze przesyłanie danych. Dzisiejsze sieci 4G/LTE/LTE-Advanced teoretycznie umożliwiają przesył danych z prędkością 300 megabitów na sekundę. Sieć piątej generacji pozwoli przesyłać dane z prędkościami nawet 10 gigabitów na sekundę (ok. 40 razy szybciej). Ta prędkość umożliwi innym nowym technologiom, takim jak autonomiczne samochody, których czujniki odbierają i przetwarzają w czasie rzeczywistym ogromne ilości danych.

Drugą zaletą nowej technologii jest jej pojemność. Dzisiaj do sieci LTE może się jednocześnie podłączyć milion urządzeń na każdych 500 kilometrów kwadratowych. Sieć 5G pozwoli na połączenie miliona urządzeń na kilometr kwadratowy. To otwiera drzwi do błyskawicznego rozwoju Internetu rzeczy i zupełnie nowych jego zastosowań, od inteligentnych ubrań monitorujących stan zdrowia właściciela, aż po całe inteligentne miasta.

Trzecią zaletą są niezwykle małe opóźnienia, czyli czas reakcji sieci 5G. W sieciach czwartej generacji opóźnienie między wysłaniem danych a odebraniem sygnału zwrotnego wynosi średnio 50 milisekund. W sieci 5G zaledwie 1 milisekundę. W praktyce oznacza to na przykład, że sieć 5G pozwoli zdalnie sterować różnymi urządzeniami, na przykład samochodami, maszynami budowlanymi czy robotami medycznymi. Chirurg za pośrednictwem robota będzie mógł przeprowadzić operację pacjenta znajdującego się na innym kontynencie.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
17.04.2019 14:11 Kinga Graczyk
Pierwsza publikacja:
17.04.2019 14:11 Kinga Graczyk
{"register":{"columns":[]}}