Artykuły
-
18.03.2025Kardiologiczne aspekty oddziaływania promieniowania mikrofalowego na organizm człowiekaW niniejszym opracowaniu wybrano jako czynnik środowiskowy promieniowanie elektromagnetyczne (PEM) w zakresie częstotliwości (0,5 do 30) GHz. Motywacją wyboru wspomnianego zakresu PEM jest fakt, że zakres ten jest obecnie powszechnie wykorzystywany w komunikacji bezprzewodowej.
-
18.03.2025Nadwrażliwość elektromagnetyczna w Polsce z perspektywy lekarzyCzęstotliwość występowania EHS we współczesnych społeczeństwach jest przedmiotem badań i jest bardzo trudna do oszacowania. Główną tego przyczyną jest brak obiektywnych kryteriów kwalifikujących osoby badane do grupy osób wrażliwych na PEM. W tej sytuacji wyniki badań muszą silnie zależeć od przyjętej metodyki, a to z kolei prowadzi do niejednoznaczności i licznych kontrowersji związanych z interpretacją wyników badań naukowych.
-
17.12.2024Wyniki badań częstotliwości nadwrażliwości elektromagnetycznej w PolsceOszacowanie prawdziwej częstotliwości występowania EHS i poznanie mechanizmów powstawania tego zjawiska są bardzo istotne, gdyż od wyników tych badań zależeć będzie sposób postępowania wobec osób dotkniętych tym zespołem, ale mogą one również wyznaczać kierunki rozwoju technologii telekomunikacyjnych zarówno pod względem technicznym, jak i uregulowań prawnych.
-
05.11.2024Promieniowanie mikrofalowe jako czynnik modulujący aktywność wolnych rodnikówW opracowaniu przeanalizowano możliwe mechanizmy oddziaływania promieniowania elektromagnetycznego w zakresie częstotliwości (1 do 30) GHz (PEM) z wolnymi rodnikami w organizmie człowieka. Rozważania ograniczono do reaktywnych form tlenu i tlenku azotu, ponieważ są to dominujące rodniki w organizmie.
-
07.03.2023Pole elektromagnetyczne, co to jest i jak działa na organizm?Czy fale elektromagnetyczne są szkodliwe dla człowieka? - pytanie to zadaje sobie wielu użytkowników m.in. telefonów komórkowych. Warto w tym miejscu zauważyć, że tak zadane pytanie nie ma sensu. Nie można na nie odpowiedzieć jednoznacznie TAK lub NIE, nie biorąc pod uwagę charakterystyki fali, o której mówimy, ponieważ skutki biologiczne będą od niej zależeć. Przede wszystkim należy uwzględnić częstotliwość (a tym samym długość) fali i energię fotonów z nią związanych.
-
06.03.2023Modulacja funkcji mózgu przez promieniowanie elektromagnetyczneMimo ogromnej liczby badań niewiele jest syntetycznych informacji o działaniu układu nerwowego człowieka w skali ogólnoustrojowej. Ponieważ nie można eksperymentować na człowieku, głównym źródłem zgromadzonych danych są i pozostaną eksperymenty na zwierzętach.
-
01.03.2023Częstotliwość występowania nadwrażliwości na pola elektromagnetyczne w Polsce na podstawie badania ankietowego przeprowadzonego w 2022 rokuWiększość z nas raczej zetknęła się w swoim otoczeniu z osobami, które uważają, że różnego rodzaju urządzenia elektryczne i elektroniczne wpływają niekorzystnie na ich samopoczucie. Uciążliwe niekiedy objawy przypisują oddziaływaniu na ich organizm pola elektromagnetycznego (PEM) pochodzącego od telefonu komórkowego, komputera, odbiornika telewizyjnego czy widocznej przez okno stacji bazowej telefonii komórkowej. A jak jest naprawdę?
-
04.03.2022Wpływ użytkowania telefonów komórkowych na narząd słuchuW ciągu ostatnich kilkunastu lat telefonia komórkowa, zarówno na świecie, jak i w Polsce, stała się jednym z podstawowych atrybutów życia codziennego. Z urządzenia służącego wyłącznie do komunikacji telefony komórkowe stały się narzędziem pracy i rozrywki, bez którego codzienne funkcjonowanie okazuje się często coraz trudniejsze.
-
03.03.2022Czy postrzeganie siebie jako osoby nadwrażliwej na pole elektromagnetyczne jest powiązane z osobowością?Pole elektromagnetyczne (ang. ElectroMagnetic Field, EMF) jest jednym z czynników fizycznych, które towarzyszą nam w życiu codziennym i są konsekwencją szybkiego rozwoju technologii. Często zamiennie używa się również określeń: promieniowanie elektromagnetyczne albo fala elektromagnetyczna, chociaż znaczenia tych terminów są nieco odmienne.
-
02.03.2022Nadwrażliwość elektromagnetyczna w powiązaniu z innymi czynnikami środowiskowymiRozwój cywilizacji, szczególnie w perspektywie ostatnich kilkuset lat, jest nierozerwalnie związany z modyfikacją środowiska naturalnego. Wynikiem działalności człowieka są, na przykład, zmiany składu atmosfery ziemskiej zarówno w aspekcie zmian koncentracji różnych substancji, jak i pojawienia się w atmosferze związków chemicznych, które wcześniej w atmosferze nie występowały.