W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Czy warto dyskutować na temat inwestycji telekomunikacyjnych? Wyjaśniamy pewne nagranie

14.05.2024

Czy warto dyskutować na temat inwestycji telekomunikacyjnych? Oczywiście. Ale tylko w oparciu o fakty, obowiązujące przepisy i aktualne badania. Szkoda, że wypowiadający się w materiale stacji STARnowa.TV prezes Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Ochrony Środowiska i Praw Człowieka nie hołduje tej zasadzie. Mateusz Zając, bo to o nim mowa, wypowiadał się w materiale dotyczącym protestu w sprawie planowanej budowy stacji bazowej na osiedlu Brandstaettera w Tarnowie. Jakich argumentów używał? I dlaczego się z nimi nie zgadzamy.

Zdjęcie przedstawia wystraszoną kobietę oraz kartkę z przekreślonym masztem telefonii komórkowej.

Czy jakiekolwiek przepisy są dowodem na szkodliwość stacji bazowych? Nie.

  • Cytowane przez Pana Zająca Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach związanych z narażeniem na pole elektromagnetyczne nie dotyczy stacji bazowych.

Czy stacje bazowe nie powinny powstawać tam, gdzie mieszkają ludzie?

Czy przepisy Rozporządzenia Ministra Środowiska z 2010 r. uznają stacje bazowe za urządzenia mogące potencjalnie oddziaływać na środowisko?

To rozporządzenie już nie obowiązuje. Obecnie obowiązuje Rozporządzenie Rady Ministrów z 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, które od 2022 r. nie zalicza stacji bazowych do tego typu przedsięwzięć.

Czy w prezentowanej ulotce podano prawdziwe informacje o „ekspertach ws. mikrofal”?

Czy Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 18 października 2023 r. w sprawie wykazu chorób pozostających w związku ze służbą wojskową, z tytułu których przysługują świadczenia odszkodowawcze zawiera przepisy mówiące, że pola elektromagnetyczne „o takich natężeniach jak od stacji bazowych” są niebezpieczne dla zdrowia?

  • Nie, w rozporządzeniu zawarto jedynie katalog nazw schorzeń oraz szczególnych właściwości lub warunków służby wojskowej je powodujących. W przypadku pola eketromagnetycznego są to: „Trwałe uszkodzenie zdrowia w wyniku oddziaływania pola elektromagnetycznego wielkiej częstotliwości w zakresie mikrofal i dłuższych fal radiowych”.
    Moc nadajnika stacji bazowej waha się od kilkunastu do maksymalnie 100 W. Moc szczytowa nadajnika stacji radiolokacyjnej to dziesiątku lub setki kilowatów! Tysiące razy więcej niż moce stacji bazowych. Gdyby radary pracowały z takimi mocami jak stacje telefonii komórkowej ich zasięg byłby porównywalny – ok. 3-4 km. I odwrotnie – gdyby moc stacji równa była mocy radarów wystarczyłoby ich zaledwie kilka na cały kraj. Nasze telefony wymagałyby wówczas stałego podłączenia do agregatów prądotwórczych wysokiej mocy.

Czy pole elektromagnetyczne pochodzące ze stacji bazowych jest w stanie zakłócić pracę np. rozrusznika serca, bowiem wartości PEM bezpieczne dla takiego urządzenia są niższe niż maksymalna wartość PEM ze stacji bazowej?

Nie. Pisaliśmy o tym obszernie w materiale już w 2019 r.

Czy istnieją badania, które dowodzą spadku cen nieruchomości znajdujących się w pobliżu stacji bazowych?

  • Nie znamy takich badań, znamy natomiast analizy (Analiza nr 1, Analiza nr 2), które nie wskazują na takie zależności.

Czy anteny po rozbudowie mogą być „niebezpieczne”?

  • Nie. Wartości pola elektromagnetycznego nie zależą od ilości anten. Niezależnie od tego czy anten jest jedna czy 50 muszą one spełniać dokładnie takie same wymogi, określone Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 17 grudnia 2019 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku. Każda modernizowana stacja bazowa jest powtórnie sprawdzana pod kątem zgodności z tym rozporządzeniem, zaś wyniki tych badań są dostępne na stronie si2pem.gov.pl.

Czy badanie w Belo Horizonte dowodzi korelacji między złym stanem zdrowia a odległością od stacji bazowej?

{"register":{"columns":[]}}