W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Inauguracja pikniku "Lata z radiem" za nami. Ciekawe wyniki ankiet w Poddębicach

28.06.2023

W Poddębicach odbył się pierwszy piknik oraz koncerty tegorocznej trasy "Lata z radiem"! Wydarzenie, odbyło się w niezwykłej atmosferze plenerowej zabawy i przyciągnęło wiele osób, oferując im niezapomniane doświadczenia podczas pikniku oraz zabawę podczas koncertów.

Kolaż ze zdjęć z pikniku Polskiego Radia "Lato z radiem", na którym widać uśmiechnięte osoby na stoisku Instytutu Łączności - PIB.

Stoisko Instytutu Łączności - PIB i Ministerstwa Cyfryzacji było jedną z głównych atrakcji pikniku. W ramach projektu "Sprawna telekomunikacja mobilna jako klucz do rozwoju i bezpieczeństwa” odwiedzający mieli możliwość porównania tanich, amatorskich "mierników" z profesjonalnym, wzorcowanym urządzeniem pomiarowym. Mogli również zobaczyć wnętrze anteny LTE a także uczestniczyć w telekomunikacyjnym quizie. Nawet najmłodsi znaleźli tu coś dla siebie, odkrywając fascynujący świat telekomunikacji w sposób interaktywny i atrakcyjny, ale i analogowy, jak choćby w postaci różnego rodzaju gier i zabaw oraz tatuaży.

W trakcie trwania części piknikowej trasy Polskiego Radia przeprowadzone zostało badanie sprawdzające poziom wiedzy uczestników "Lata z radiem" w zakresie wiedzy dotyczącej technologii 5G, pola elektromagnetycznego (PEM) oraz potrzeb związanych z szerzeniem informacji na ten temat. 

W ankiecie wzięło udział łącznie 51 osób w poniższych przedziałach wiekowych. Z tej liczby 19 respondentów to kobiety, a 32 to mężczyźni:

  • 4 kobiety i 1 mężczyzna w wieku do 18 lat,
  • 4 kobiety i 5 mężczyzn w przedziale wiekowym 18-25 lat,
  • 5 kobiet oraz 8 mężczyzn w wieku 26-32,
  • 3 kobiety i 10 mężczyzn w przedziale wiekowym 33-40,
  • 3 kobiety i 8 mężczyzn powyżej 40 roku życia.

Grafika przedstawia wykres z zaznaczoną ilością osób, które wzięły udział w ankiecie oraz ich wiekiem.

Sieć 5G już nie straszy, jednak potrzeba jeszcze więcej informacji na jej temat

Analiza wyników ankietowych wykazała, że aż ok. 70% ankietowanych w przedziale wiekowym od 26 do 32 roku życia posiadało większą wiedzę na temat technologii 5G, podczas gdy jedynie ok. 50% respondentów poniżej 26 roku życia oraz 30% respondentów powyżej 40 roku życia wykazywało wysoki poziom wiedzy w tej dziedzinie. 60% wszystkich ankietowanych zgadzało się co do jednego - informacje dostępne o technologii 5G są niewystarczające i widzą potrzebę w efektywniejszym informowaniu społeczeństwa w tym zakresie.

Grafika przedstawia wykres kołowy, który obrazuje jak na pytanie o wiedzę z zakresu sieci 5G odpowiadali ankietowani. Opis wyników w tekście.

Na pikniku popularno-naukowym w Rzeszowie można było zauważyć wyższy poziom wiedzy na temat technologii 5G w porównaniu do pikniku "Lata z Radiem" w Poddębicach. Wynikać to może z faktu, że piknik "Moc Odkrywców" w Rzeszowie mógł przyciągnąć specjalistów, naukowców i entuzjastów technologii, którzy często mają pogłębioną wiedzę w tym obszarze. Natomiast piknik „Lato z Radiem” był bardziej ukierunkowany na rozrywkę.

Dlatego nie zwalniamy tępa. Przed nami jeszcze cztery udziały w piknikach Polskiego Radia. Spotkania podczas "Lata z Radiem" będą doskonałą okazją do pogłębienia wiedzy na temat technologii 5G oraz PEM. Na naszym stoisku, oprócz gadżetów i rozrywki, zapewimy ogrom wiedzy o sposobie działania mobilnych sieci komórkowych (w tym sieci 5G) oraz pola elektromagnetycznego. Informacje te umożliwią uczestnikom lepsze zrozumienie tego skomplikowanego tematu, jakim jest mobilna telefonia komórkowa. Niezależnie od wcześniejszego poziomu wiedzy, każdy będzie miał szansę dowiedzieć się więcej i zadać pytania ekspertom z tego obszaru.

W najbliższym czasie znajdziesz na w:

  • Tarnowie – 1.07.2023 r. (sobota),
  • Giżycku – 30.07.2023 r. (niedziela),
  • Myślenicach – 5.08.2023 r. (sobota),
  • Przemyślu – 27.08.2023 r. (niedziela).

 

 


O projekcie

Projekt „Sprawna telekomunikacja mobilna jako klucz do rozwoju i bezpieczeństwa" realizowany przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Instytutem Łączności - Państwowym Instytutem Badawczym w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa Działanie 3.4. Kampania ma na celu zwiększenie świadomości Polaków w zakresie działania, wykorzystania, bezpieczeństwa i znaczenia mobilnych sieci telekomunikacyjnych, a tym samym usług (w tym publicznych) opartych o te sieci. W ramach projektu zrealizowane zostaną działania w następujących obszarach: walka z dezinformacją, edukacja, podstawy prawne procesu inwestycyjnego, bezpieczeństwo i jakość życia.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}