W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Inteligentne nadajniki

Dzięki rozwojowi technicznemu do użytku wchodzą inteligentne nadajniki. Będą mogły obsłużyć o wiele więcej użytkowników w tym samym momencie bez ryzyka spadku szybkości transmisji danych.

Antena telefonii komórkowej

Jednym z kluczowych elementów inteligentnych nadajników jest technologia Massive MIMO, czyli „MIMO na masową skalę”. Skrót MIMO pochodzi od słów „multiple input – multiple output”, czyli wiele sygnałów przychodzących i wychodzących. Sieć wykorzystująca tę technologię może na tym samym kanale radiowym odbierać i nadawać jednocześnie więcej, niż jeden sygnał. Każdy nadajnik i odbiornik jest w tym celu wyposażony w więcej niż jedną antenę.

Mniejsze anteny

W przypadku klasycznych sieci MIMO, na przykład sieci komórkowych czwartej generacji LTE, każde urządzenie korzysta w tym celu z dwóch lub czterech anten. MIMO na masową skalę pozwala zamontować więcej anten – 64 lub nawet 128. Są one jednak dużo mniejsze i w rezultacie cały zestaw anten niewiele różni się na pierwszy rzut oka od anteny poprzednich generacji. Żeby anteny mogły funkcjonować poprawnie i nie zakłócać się nawzajem, korzystają z różnych częstotliwości. Przeczytaj tutaj więcej o częstotliwościach.

Beamforming jak reflektor

Inną techniką stosowaną w inteligentnych antenach jest beamforming, czyli kształtowanie wiązki radiowej. Sygnał jest przetwarzany tak, by wiązka trafiała do użytkownika w formie skoncentrowanego sygnału o większej sile. Można to sobie wyobrazić jako snop światła padający w to miejsce, w którym akurat znajduje się telefon komórkowy i przemieszczający się wraz z nim – zupełnie jak reflektor podążający za aktorem na scenie w teatrze. W przypadku beamformingu takich „reflektorów” jest dużo więcej, dla każdego użytkownika osobno.

Dzięki inteligentnym nadajnikom, urządzenia będą miały stabilniejsze połączenie i wyższą prędkość transmisji danych. Sieć jest też bardziej odporna na celowe i przypadkowe zakłócenia. Może też w niej funkcjonować większa liczba urządzeń nie wywierając negatywnego wpływu na szybkość transmisji danych.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
17.04.2019 14:53 Kinga Graczyk
Pierwsza publikacja:
17.04.2019 14:53 Kinga Graczyk
{"register":{"columns":[]}}