W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Inteligentne okulary dla skuteczniejszej komunikacji

28.02.2025

Myśląc o okularach naturalnie kojarzymy je z oczami. Korekcyjne mają za zadanie zwiększyć jakość naszego widzenia poprawiając wady wzroku, przeciwsłoneczne zapewniają komfort w słoneczne dni, a ochronne osłaniają oczy przy wykonywaniu różnych prac. Co ciekawe, dostępne są także okulary, które wspierają osoby zmagające się z problemami związanymi ze słuchem.

Element graficzny.

Inteligentne okulary to zaawansowane technologicznie urządzenia, które wspierają osoby z różnymi niepełnosprawnościami, w tym osoby słabosłyszące. Na pierwszy rzut oka przypominają one klasyczne okulary, choć są zwykle nieco masywniejsze. Jest to spowodowane wbudowaną elektroniką, dzięki której mogą pełnić swoją funkcję. Urządzenia te łączą funkcje rozszerzonej rzeczywistości (AR), przetwarzania dźwięku i technologii sztucznej inteligencji, aby ułatwić komunikację i poprawić jakość życia użytkowników. Wyposażone są w soczewki pełniące funkcję ekranu. Mogą być one jednocześnie dostosowane do wady wzroku użytkownika. W okulary wbudowane są mikrofony, moduły komunikacyjne do synchronizacji z telefonem lub innymi urządzeniami oraz głośniki. Dostępne są modele posiadające nawet wbudowane głośniki przewodnictwa kostnego, które przekazują dźwięk bezpośrednio do ucha wewnętrznego, omijając uszkodzone części ucha środkowego.

Jak okulary ułatwiają komunikację?

Co więc sprawia, że okulary nazywamy inteligentnymi? Podstawową korzyścią wynikającą z używania tych urządzeń jest eliminacja barier komunikacyjnych. Jedną z funkcjonalności jakie oferują jest transkrypcja mowy na tekst. Urządzenia rozpoznają mowę rozmówcy i wyświetlają w czasie rzeczywistym jej zapis na soczewkach użytkownika. Dzięki transkrypcji mowy użytkownik może bez przeszkód uczestniczyć w rozmowach, nawet w głośnym otoczeniu, takim jak dworzec, biuro, szkoła czy restauracja. Okulary potrafią też tłumaczyć język migowy, dzięki wbudowanej kamerze rozpoznawane gesty są przekształcane na tekst lub mowę.

Inteligentne okulary analizują dźwięki otoczenia i powiadamiają użytkownika o dźwiękach, np. klaksonach samochodowych, dzwonkach do drzwi czy alarmach przeciwpożarowych. Możliwość odbierania sygnałów dźwiękowych w formie wizualnej zwiększa bezpieczeństwo użytkownika.

Okulary mogą łączyć się z asystentami głosowymi, co umożliwia użytkownikowi sterowanie urządzeniem głosowo lub tekstowo. To szczególnie ważne dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi lub wzrokowymi.

Ważna rola telekomunikacji

Kluczowym elementem funkcjonowania tego typu okularów jest telekomunikacja, która umożliwia szybkie przetwarzanie danych i synchronizację z innymi urządzeniami. Efektywne wykorzystywanie wszystkich funkcjonalności wymaga dużej mocy obliczeniowej. Dzięki szybkiemu i stabilnemu połączeniu internetowemu okulary mogą przesyłać dane do serwerów w chmurze, gdzie są one natychmiast analizowane i zwracane użytkownikowi. Niestety wciąż istnieją miejsca, z nieodpowiednio rozwiniętą infrastrukturą telekomunikacyjną. Użytkownicy przebywający na takim terenie i korzystający z inteligentnych okularów mogą napotykać opóźnienia, np. w transkrypcji mowy. Rozwój sieci telekomunikacyjnych, a także sztucznej inteligencji oraz technologii sprawi, że okulary wspomagające będą jeszcze bardziej funkcjonalne, oferując osobom z niepełnosprawnościami większą niezależność i lepszą jakość życia.

 


O projekcie:

Materiał powstał w ramach projektu „Wsparcie rozwoju komunikacji elektronicznej 2024-2029 w MC DT” realizowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji w ramach Funduszy Europejskich na Rozwój Cyfrowy (FERC). Celem projektu jest upowszechnienie wiedzy w zakresie dostępu do szerokopasmowego dostępu do internetu, możliwości zastosowania w Polsce satelitarnych systemów telekomunikacyjnych oraz promowania rozbudowy sieci telekomunikacyjnych. Zauważając nieustanny postęp technologiczny, chcemy informować o produktach i działaniach, które wykorzystując mobilne sieci telekomunikacyjne, wpływają na poprawę jakości życia, przede wszystkim osób niepełnosprawnych.

Publikacje będą ukazywały się cyklicznie. Jeśli Twoim zdaniem powinniśmy poruszyć jakiś temat związany z technologią wpływającą na zwiększenie komfortu życia osób z niepełnosprawnościami napisz do nas na adres sekretariat.dt@cyfra.gov.pl.