Inteligentne rolnictwo
Rolnicy dzięki połączonym z siecią 5G czujnikom i maszynom mogą liczyć na większe plony. Konsumenci – na czystą, zdrową żywność hodowaną przy minimalnym wykorzystaniu środków ochrony roślin.
Tak zwane „inteligentne rolnictwo”, oparte na możliwości stałego monitorowania i analizy danych przesyłanych przez tysiące czujników, pozwoli wykorzystać moc obliczeniową komputerów do efektywniejszego zarządzania gospodarstwem i do zwielokrotnienia plonów.
Czujniki wilgotności gleby mogą na przykład stale monitorować stan pola czy sadu i dawać sygnał systemom nawadniającym tylko wtedy, gdy podlewanie jest rzeczywiście konieczne. To w konsekwencji da ogromne oszczędności wody. Czujniki mogą także monitorować zasobność gleby w substancje odżywcze i „zamawiać” nawożenie roślin w optymalnym momencie i dokładnie odmierzoną ilością nawozu.
Nowa technologia umożliwi prowadzenie operacji nawożenia i plewienia przez autonomiczne roboty rolnicze. Maszyny, pracując bez przerwy w dzień i w nocy, zamiast opryskiwać całe pole, będą mogły podawać substancje odżywcze indywidualnie, każdej roślinie z osobna. Prototypy maszyn, które korzystając z algorytmów widzenia maszynowego same rozpoznają i eliminują ładunkiem elektrycznym chwasty, działają już m.in. w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Zbiory z kolei mogą być prowadzone za pośrednictwem autonomicznych bądź zdalnie sterowanych kombajnów: bardzo niskie opóźnienie sieci 5G pozwoli w sposób bezpieczny na zdalne kierowanie ciężkimi maszynami, bez względu na to, czy robić to będzie człowiek, czy sztuczna inteligencja. Takie technologie również są już na etapie testów.
Stale podpięte do sieci drony będą w stanie monitorować w trybie ciągłym stada bydła na pastwiskach. Umożliwią też obserwowanie rozwoju roślin na polach i wypatrywanie ewentualnych ognisk chorób, które identyfikować mogą inteligentne algorytmy.
- Ostatnia modyfikacja:
- 17.04.2019 14:26 Kinga Graczyk
- Pierwsza publikacja:
- 17.04.2019 14:26 Kinga Graczyk