Inteligentne systemy energetyczne
Możliwość podpięcia do sieci ogromnej liczby urządzeń daje szansę na rewolucję w energetyce. Prąd z inteligentnych sieci energetycznych może być tańszy i bardziej „zielony”, a one same – lepiej zarządzane.
Dzięki czujnikom stale monitorującym zużycie energii, w tym inteligentnym licznikom, system zarządzający siecią może dostosowywać produkcję energii do bieżącego, faktycznego zapotrzebowania i kierować ją tam, gdzie jest to konieczne.
Komisja Europejska szacuje, że do 2020 r. w Europie zamontowanych zostanie 200 mln inteligentnych liczników elektryczności i 45 mln inteligentnych gazomierzy, a 72 proc. Europejczyków będzie miało inteligentny licznik u siebie w domu.
Kolejnym czynnikiem pozwalającym oszczędzać energię elektryczną będą systemy inteligentnego oświetlenia. Dzięki stale podpiętym do sieci czujnikom światła uliczne i oświetlenie w budynkach publicznych czy biurach będzie włączało się tylko wtedy, gdy będzie to potrzebne. Władze amerykańskiego San Diego szacują, że wdrożenie inteligentnego oświetlenia ulicznego pozwoli miastu oszczędzić 1,9 mln dol. rocznie.
5G może również pozwolić na lepsze wykorzystywanie zasobów z przydomowych źródeł energii odnawialnej, takich jak panele fotowoltaiczne. System zarządzania siecią energetyczną będzie w czasie rzeczywistym dostawał dane o tym, ile energii produkują takie urządzenia i na tej podstawie będzie regulował pracę konwencjonalnych elektrowni, ograniczając ich moc (a co za tym idzie – szkodliwe emisje) wtedy, kiedy źródła odnawialne dostarczą do sieci energetycznej więcej prądu.
- Ostatnia modyfikacja:
- 17.04.2019 14:30 Kinga Graczyk
- Pierwsza publikacja:
- 17.04.2019 14:30 Kinga Graczyk