ITU, ICNIRP i WHO przedstawiają nowe informacje dotyczące PEM
18.05.2021
Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny czyli ITU, postanowił zaprosić tęgie głowy ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Międzynarodowej Komisji ds. Ochrony Przed Promieniowaniem Niejonizującym (ICNIRP) w celu wymiany informacji i poglądów na temat wpływu pola elektromagnetycznego na ludzi i środowisko.
Spotkanie miało charakter zdalny i odbyło się 10 maja 2021 roku w ramach międzynarodowego forum poświęconego tematyce ekspozycji na pola elektromagnetyczne (PEM) pochodzącego od urządzeń bezprzewodowych (ang. Human Exposure to electromagnetic fields (EMFs) due to digital technologies). Jako prelegenci wystąpili Emilie van Deventer z WHO, dyrektor firmy Wavecontrol i jednocześnie członek grupy roboczej w ITU-T - Ernest Cid, wiceprzewodniczący ICNIRP Eric van Rongen, Mike Wood - wiceprzewodniczący jednej z grup roboczych w ITU-T oraz jego kolega z firmy, nasz rodak dr Fryderyk Lewicki.
Obawy wobec nowych technologii są nieuzasadnione?
Emilie van Deventer występująca z ramienia WHO wyraziła zaniepokojenie związane z pewnym globalnym trendem. Niepokojące zjawisko, o którym mowa to nasilające się obawy wobec nowych technologii. Przede wszystkim chodzi o związek pomiędzy technologią mobilną piątej generacji i jej wpływem na nasze zdrowie. Pani van Deventer uspokajała mówiąc o zakrojonych na szeroką skalę badaniach jakie WHO prowadzi wraz z licznymi partnerami. Badania na temat aplikacji 5G w dalszym ciągu nie potwierdzają hipotez stawianych przez komórkosceptyków. Światowa Organizacja Zdrowia powtórzyła, że priorytetem przy pracach i wprowadzaniu nowych technologii powinno być życie i zdrowie ludzi. Ta mantra pozostaje niezmienna i ma na celu dostarczenie bezpiecznych i przyjaznych środowisku rozwiązań telekomunikacyjnych. Aby walczyć z bardzo popularną dezinformacją WHO wzywa do solidarnej i rzetelnej akcji informacyjnej zainteresowanych podmiotów. Jedynie informacja będąca syntezą wiedzy i badań naukowych może skutecznie obalać powielane mity na temat śmiercionośnych masztów. Informacje dotyczące wpływu infrastruktury 5G na zdrowie są dostępne na stronie WHO.
Najnowsze zalecenia ICNIRP
Eric van Rongen, który pełni w ICNIRP rolę wiceprzewodniczącego, podzielił się z nami najnowszymi zaleceniami tej organizacji w kontekście ograniczenia ekspozycji ludności na pole elektromagnetyczne. Dokładnie rzecz ujmując chodzi o pole elektromagnetyczne emitowane w zakresie częstotliwości radiowych od 100 kHz do 300 GHz. Jest to zakres w jakim działają nasze telefony komórkowe, radio czy telewizja. Dopuszczalne pola elektromagnetyczne są wyznaczane z wykorzystaniem współczynników bezpieczeństwa. Są one stosowane zarówno w przypadku ekspozycji zawodowej jak i dla ogółu społeczeństwa. W drugim przypadku, ze względu na konieczność zabezpieczenia każdego z nas, współczynniki te są dużo wyższe i powodują, że wartości dopuszczalne są wyznaczone z wielokrotnym marginesem bezpieczeństwa. Van Rogen w dalszej części swojego wystąpienia omówił zmiany zawarte w zaleceniach. W przypadku częstotliwości poniżej 3,5 GHz zmiany są marginalne, natomiast wystąpiły pewne korekty dla 26 GHz. Obecnie funkcjonujące stacje bazowe 5G są zgodne z zaleceniami i wartości dopuszczalne obowiązują równoważnie z innymi technologiami.
Zalecenia ITU w obszarze ochrony przed PEM
Doktor Fryderyk Lewicki przedstawił działalność Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU) w obszarze ochrony przed polem elektromagnetycznym pochodzącym od systemów radiowych i urządzeń mobilnych. Jego prezentacja skupiła się na omówieniu zaleceń ITU. Dodatkowo dr Lewicki omówił stworzone przez organizację oprogramowanie, na podstawie którego można prowadzić monitoring, pomiary oraz estymacje pola elektromagnetycznego. Podstawowym dokumentem w tym obszarze jest Zalecenie ITU-T K.91: Wytyczne te koncentrują się na wymiarowaniu, ocenie i monitorowaniu narażenia ludzi na pola elektromagnetyczne o częstotliwości radiowej. Doktor Lewicki zdecydowanie podkreślił potrzebę komunikacji społeczności międzynarodowej, iż wdrożenie nowej technologii wpłynie na redukcję poziomów PEM w środowisku. Kolejna prezentacja dyrektora firmy Wavecontrol, Ernest Cid’a przedstawiała jeden z głównych dokumentów przygotowanych przez ITU dla ekspozycji zawodowej. Prezentacja dotyczyła osób szczególnie eksponowanych na PEM ze względu na wykonywaną pracę.
Aplikacja, jako niezbędnik wiedzy o PEM
Forum zamknęła prezentacja Mike Wood’a, wiceprzewodniczącego jednej z grup roboczych w ITU-T. W wystąpieniu przedstawiona została interesująca aplikacja przygotowana przez organizację. Aplikacja jest przewodnikiem zawierającym informacje i zasoby edukacyjne na temat pól elektromagnetycznych, w tym dedykowane sieci 5G. Została ona zbudowana na potrzeby ogółu odbiorców, interesariuszy i rządów. Posiada bardzo prosty interfejs i umożliwia zapoznanie się z najnowszymi badaniami na temat pola elektromagnetycznego. Można z niej korzystać za pomocą smartfona, tabletu i komputera. Jest to doskonałe źródło wiedzy dla osób zainteresowanych tym zagadnieniem.
Badać, badać i jeszcze raz badać
Konkluzję, jaką można wynieść z konferencji to fakt, iż mimo braku dowodów na szkodliwy wpływ pola elektromagnetycznego emitowanego przez urządzenia telekomunikacyjne istnieje dalsza potrzeba prowadzenia badań w tym zakresie. Organizacje międzynarodowe, przy wsparciu środowiska naukowego i rządowej administracji, ciągle podkreślają bezpieczeństwo, jako motyw przewodni rozwoju telekomunikacji. W tak ważnej kwestii nie ma miejsca na kompromis. Dlatego zachęcamy do odwiedzania naszych kanałów medialnych, gdzie znajdziecie najnowsze informacje związane z komunikacją mobilną i nie tylko.
O projekcie
Projekt „Sprawna telekomunikacja mobilna jako klucz do rozwoju i bezpieczeństwa" realizowany przez KPRM we współpracy z Instytutem Łączności - Państwowym Instytutem Badawczym w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa Działanie 3.4. Kampania ma na celu zwiększenie świadomości Polaków w zakresie działania, wykorzystania, bezpieczeństwa i znaczenia mobilnych sieci telekomunikacyjnych, a tym samym usług (w tym publicznych) opartych o te sieci. W ramach projektu zrealizowane zostaną działania w następujących obszarach: walka z dezinformacją, edukacja, podstawy prawne procesu inwestycyjnego, bezpieczeństwo i jakość życia.