W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Lato z radiem” i sprawna telekomunikacja mobilna, co mają ze sobą wspólnego?

16.06.2023

Lato to czas relaksu, urlopów oraz pikników i koncertów. Czy to w kurorcie, czy na koncercie każdy z nas chce mieć dobry zasięg i łatwy dostęp do usług mobilnych w swoich telefonach, aby na bieżąco dzielić się z bliskimi np. występami swoich ulubionych wykonawców. Dlatego postanowiliśmy wyjść z naszym stoiskiem edukacyjnym poza Piknik w Rzeszowie i w tym roku wziąć także udział w trasie Polskiego Radia „Lato z radiem”. Pierwszy koncert już 24 czerwca 2023 r. w Poddębicach!

Zdjęcie przedstawia logotyp Jedynki Polskie Radio oraz Lata z radiem oraz busem projektu "Sprawna telekomunikacja mobilna jako klucz do rozwoju i bezpieczeństwa", a także drogowskazem z datami pikników: 24.06 - Poddębice, 01.07 - Tarnów, 30.07 - Giżycko, 05.08 - Myślenice, 27.08 - Przemyśl.

W ubiegłym roku wielu turystów skarżyło się na brak zasięgu w niektórych popularnych kurortach w Polsce, takich jak np. Krynica Morska. Osoby odwiedzające to turystyczne miasto miały problem nie tylko z wrzuceniem zdjęcia na social media czy też porozmawianiem z rodziną. Wielu z nich skarżyło się na brak możliwości dodzwonienia się na numer alarmowy 112. Dlaczego tak się działo?

Był zasięg, a nie ma. Co się stało?

Aby wyjaśnić, dlaczego podczas koncertów, pikników czy też plażowania na bałtyckich piaskach podczas wakacji w wielu miejscowościach turystycznych występuje tzw. „efekt sylwestra” potrzebna jest minimalna wiedza z zakresu telekomunikacji. Można by powiedzieć, że w większości przypadków problemy z zasięgiem wynikają z ograniczeń pojemności sieci albo odległości terminala od stacji bazowej i na tym poprzestać, jednak w ramach projektu „Sprawna telekomunikacja mobilna jako klucz do rozwoju i bezpieczeństwa” lubimy dzielić się wiedzą, postanowiliśmy ów efekt zapchania sieci wyjaśniać na żywym organizmie. A mianowicie na uczestnikach pikników „Lata z radiem” organizowanych przez Polskie Radio.

W ramach współpracy, pojawimy się w aż 5 z 10 miejscowości. I będą to:

  • Poddębice – 24.06.2023 r. (sobota),
  • Tarnów – 1.07.2023 r. (sobota),
  • Giżycko – 30.07.2023 r. (niedziela),
  • Myślenice – 5.08.2023 r. (sobota),
  • Przemyśl – 27.08.2023 r. (niedziela).

Odwiedzajcie nasze stoisko! Czekać będzie tam wiele atrakcji – zarówno dla najmłodszych uczestników pikników, jak i dla tych nieco starszych. Oprócz zaprezentowania wnętrza anten LTE zaplanowaliśmy także gry edukacyjne, prezentacje amatorskich mierników, które niczego nie mierzą oraz ciekawych dyskusji z ekspertami na temat pola elektromagnetycznego i dezinformacji, która narosła wokół tematów telekomunikacyjnych.

Zdjęcie z konferencji prasowej Programu Pierwszego Polskiego Radia inaugurująca trasę „Lata z Radiem”. Na zdjęciu widoczni są przedstawiciele sponsorów imprezy.

Rzeszowski Piknik Naukowy „Moc Odkrywców” jako idealne miejsce wymiany opinii

Na początku czerwca odbył się w Rzeszowie Piknik Naukowy „Moc Odkrywców”, który przyciągnął tłumy entuzjastów nauki i technologii! Wydarzenie, odbyło się w niezwykłej atmosferze plenerowej zabawy i przyciągnęło zarówno małych, jak i dużych Odkrywców, oferując im niezapomniane doświadczenia i inspirujące odkrycia.

Scena wydarzenia przed wejściem na teren Politechniki Rzeszowskiej.

Nasze stoisko - Instytutu Łączności i Ministerstwa Cyfryzacji - było jedną z głównych atrakcji pikniku, ciesząc się ogromną popularnością (ok. 1500 odwiedzających). Nasza obecność, zgodnie z celem projektu „Sprawna telekomunikacja mobilna jako klucz do rozwoju i bezpieczeństwa”, miała za zadanie zwiększenie świadomości na temat funkcjonowania, bezpieczeństwa i znaczenia mobilnych sieci telekomunikacyjnych. Odwiedzający mieli możliwość zapoznania się ze sprzętem pomiarowym, przyjrzenia się z bliska antenie oraz uczestnictwa w telekomunikacyjnym quizie. Nawet najmłodsi znaleźli tu coś dla siebie, odkrywając fascynujący świat telekomunikacji w sposób interaktywny i atrakcyjny.

Zdjęcie przedstawia stoisko Instytutu Łączności - PIB oraz Ministerstwa Cyfryzacji, na którym widać dzieci, które je odwiedzają, ekspertów Instytutu oraz Ministerstwa a także ławkę, na której leżą amatorskie mierniki pola elektromagnetycznego.

Rzeszowski Piknik Nauki i Techniki – „MOC Odkrywców" był idealnym miejscem, w którym można było zdobyć cenne informacje na temat tego, jaki jest poziom wiedzy użytkowników telefonów komórkowych w zakresie działania mobilnych sieci komórkowych oraz tego, jak radzić sobie z dezinformacją, która narosła wokół tematów związanych z mobilnymi sieciami komórkowymi. Dlatego, we współpracy z firmą GO GLOBAL GROUP, podczas Pikniku przeprowadzone zostało badanie sprawdzające poziom wiedzy jego uczestników w powyższym zakresie.

Grafika przedstawia wykres osób, które brały udział w ankiecie z podziałem na kobiet i mężczyzn.

W ankiecie udział wzięło łącznie 68 osób w powyższych przedziałach wiekowych. Z tej liczby 34 respondentów to kobiety, a 34 to mężczyźni:

  • 6 kobiet i 2 mężczyzn w wieku do lat 18,
  • 6 kobiet i 3 mężczyzn w przedziale wiekowym 18-25 lat
  • 13 kobiet oraz 5 mężczyzn w wieku 26-32,
  • 13 kobiet i 12 mężczyzn w przedziale wiekowym 33-40,
  • 7 kobiet i 12 mężczyzn powyżej 40 roku życia.

Grafika przedstawia wyniki ankiety, gdzie: 90% wszystkich ankietowanych uważa, że dostępność do informacji w zakresie technologii 5G nie jest wystarczająca, z czego aż 80% ankietowanych w przedziale wiekowym 26-32 lata posiada przynajmniej podstawową wiedzę na temat technologii 5G jak również PEM, tylko 50% ankietowanych powyżej 40 roku życia wykazało przynajmniej podstawową wiedzę w dziedzinie technologii 5G jak również PEM i zaledwie 40% ankietowanych poniżej 26 roku życia posiada przynajmniej podstawową wiedzę w dziedzinie technologii 5G oraz PEM.

Analiza wyników ankietowych wykazała, że ok. 80% ankietowanych w przedziale wiekowym od 26 do 32 roku życia posiadało większą wiedzę na temat technologii 5G, podczas gdy jedynie ok. 40% respondentów poniżej 26 roku życia oraz 50% respondentów powyżej 40 roku życia wykazywało wysoki poziom wiedzy w tej dziedzinie. Jednakże aż 90% wszystkich ankietowanych zgadzało się co do jednego - informacje dostępne w zakresie technologii 5G są niewystarczające i informacje dostępne w zakresie technologii 5G są niewystarczające i widzą potrzebę w efektywniejszym informowaniu społeczeństwa w tym zakresie.

Wyniki ankiet wskazują na to, że nasza decyzja o udziale ekspertów z Instytutu Łączności – PIB oraz Ministerstwa Cyfryzacji w piknikach naukowych, edukacyjnych czy po prostu rodzinnych, ma kolosalne znaczenie dla krzewienia wiedzy z zakresu telekomunikacji wśród zwykłych użytkowników telefonów komórkowych. Bo pamiętajmy – do wykonania połączenia czy scrollowania internetu potrzeba czegoś więcej niż tylko smartfona.

 


O projekcie

Projekt „Sprawna telekomunikacja mobilna jako klucz do rozwoju i bezpieczeństwa" realizowany przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Instytutem Łączności - Państwowym Instytutem Badawczym w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa Działanie 3.4. Kampania ma na celu zwiększenie świadomości Polaków w zakresie działania, wykorzystania, bezpieczeństwa i znaczenia mobilnych sieci telekomunikacyjnych, a tym samym usług (w tym publicznych) opartych o te sieci. W ramach projektu zrealizowane zostaną działania w następujących obszarach: walka z dezinformacją, edukacja, podstawy prawne procesu inwestycyjnego, bezpieczeństwo i jakość życia.

{"register":{"columns":[]}}