Mikrofale
Mikrofale to fale radiowe o długości do kilkudziesięciu centymetrów. Są naturalnym zjawiskiem fizycznym. Już teraz powszechnie się je wykorzystuje w różnych urządzenia oraz w telekomunikacji.
Fale zwane mikrofalami mają długość od 1 milimetra do 30 centymetrów. Należą one do szerokiego wachlarza fal, zwanego widmem elektromagnetycznym. W przyrodzie występują fale o długości kilku kilometrów (np. fale AM, na których kiedyś nadawały stacje radiowe) lub ułamkach milimetra. Nawet światło widzialne jest falą elektromagnetyczną, lecz o częstotliwości dużo niższej niż te, które są wykorzystywane w telekomunikacji.
W sieciach 5G będą wykorzystywane m.in. wyższe częstotliwości niż do tej pory dla standardów 2G, 3G czy 4G LTE. Jedno z pasm przewidzianych dla tej technologii to 26 GHz. Na tych częstotliwościach będą nadawane i odbierane fale o długości kilku milimetrów, tzw. fale milimetrowe.
Długość fali i przenoszona energia
Długość fali radiowej to odcinek pomiędzy szczytem jednej fali, a drugiej – zupełnie tak, jak w przypadku fal morskich. Z pojęciem długości fal nieodłącznie związana jest częstotliwość – im wyższa częstotliwość, tym krótsze fale. I na odwrót.
Fale przenoszą energię: krótsze fale przenoszą więcej energii, dłuższe – mniej. Dotyczy to także mikrofal. To zjawisko wykorzystuje m.in. kuchenka mikrofalowa, która wprawia w ruch cząsteczki wody znajdujące się w pokarmie. Jednak jej działanie jest możliwe tylko w dość wąskim paśmie – ok. 2,45 GHz. Zastosowanie wyższych częstotliwości w kuchenkach mikrofalowych nie byłoby skuteczne. Dzięki mikrofalom nadawany jest też sygnał telewizji satelitarnej oraz wykorzystywany jest przez sondy (np. sondy głębokości, wykrywacze metalu itd.) czy bramki bezpieczeństwa na lotnisku.
- Ostatnia modyfikacja:
- 17.04.2019 15:00 Kinga Graczyk
- Pierwsza publikacja:
- 17.04.2019 15:00 Kinga Graczyk