Pomiary i badania PEM w 2022 r. – kampania pomiarowa na finiszu
18.11.2022
Instytut Łączności, na zlecenie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, realizuje siódmą już kampanię pomiarową PEM, w ramach której wykonywane są pomiary poziomów pola elektromagnetycznego w otoczeniu stacji bazowych telefonii komórkowej, a także w otoczeniu punktów dostępowych do sieci RLAN 2,4 GHz/5 GHz w placówkach szkolnych. Tegoroczna kampania obejmuje także badania stacjonarnego monitoringu PEM realizowane z wykorzystaniem stacji monitorujących szerokopasmowych (SMS PEM) oraz stacji monitorujących selektywnych (SELMS PEM), wykonywane w miastach powyżej 50 tys. mieszkańców.
Od momentu otrzymania zlecenia z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, do końca października br., zrealizowane zostały pomiary pola elektromagnetycznego wytwarzanego przez stacje bazowe telefonii komórkowej w 61 z 64 wytypowanych do pomiarów lokalizacji oraz w otoczeniu punktów dostępowych do sieci RLAN 2,4 GHz / 5 GHz w 30 z 32 wytypowanych do pomiarów placówek szkolnych, na terenie 16 miast wojewódzkich.
Uzgodniono z przedstawicielami urzędów miast/gmin i podpisano 20 wieloletnich umów współpracy, dotyczących prowadzenia badań stacjonarnego monitoringu szerokopasmowego PEM (w zakresie częstotliwości od 300 kHz do 40 GHz) lub selektywnego monitoringu stacjonarnego PEM (w zakresie częstotliwości od 100 kHz do 6 GHz).
Aktualnie, badania monitoringu stacjonarnego PEM zakończone zostały w 18 wytypowanych przez urzędy lokalizacjach, w miastach: Bytom, Gdynia, Lublin, Mielec, Piła, Piotrków Trybunalski, Płock, Poznań, Pruszków, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Suwałki, Szczecin, Tarnowskie Góry, Tarnów, Wałbrzych, Włocławek oraz Wrocław. Badania w Jaworznie i Katowicach dobiegają końca.
Jednocześnie, sukcesywnie opracowywane są sprawozdania z pomiarów PEM, oddzielne dla każdej z lokalizacji stacji bazowych telefonii komórkowej oraz każdej z placówek szkolnych, w których prowadzone były pomiary PEM, a także pierwsze raporty w badań stacjonarnego monitoringu PEM szerokopasmowego i selektywnego, przeprowadzonych w tym roku w poszczególnych, wytypowanych do badań lokalizacjach.
Równolegle realizowane są także prace nad końcowymi raportami z pomiarów PEM oraz z badań monitoringu stacjonarnego PEM, prezentującymi zbiorcze zestawienia wyników pomiarów oraz wyniki analiz uzyskanych danych pomiarowych, a także wnioski z prowadzonych badań.
Oprócz pomiarów PEM kontynuowana jest współpraca z Collegium Medicum UJ polegająca na wsparciu merytorycznym w zakresie oddziaływania PEM na zdrowie ludzi. Na połowę grudnia br. zaplanowane zostało zakończenie badań wpływu PEM na zdrowie człowieka, prowadzonych przez Collegium Medicum UJ, dotyczących związku pomiędzy częstotliwością występowania nadwrażliwości na pole elektromagnetyczne, a wybranymi czynnikami środowiskowymi i średnim poziomem natężenia pola elektromagnetycznego pochodzącego od źródeł związanych z telekomunikacją. Przygotowywane są także kolejne artykuły dotyczące aspektów medycznych wpływu PEM na zdrowie człowieka.
Wkrótce zakończenie tegorocznej kampanii pomiarowej PEM. Publikacja jej wyników przewidywana jest w pierwszych miesiącach 2023 roku.