Pomiary i badania PEM w 2022r. – siódma kampania pomiarowa – stan prac
20.05.2022
Instytut Łączności, na zlecenie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, realizuje siódmą już kampanię pomiarową PEM, w ramach której wykonywane są pomiary poziomów pola elektromagnetycznego w otoczeniu stacji bazowych telefonii komórkowej, a także w otoczeniu punktów dostępowych do sieci RLAN 2,4 GHz/5 GHz w placówkach szkolnych. Tegoroczna kampania obejmuje także badania stacjonarnego monitoringu PEM realizowane z wykorzystaniem stacji monitorujących szerokopasmowych (SMS PEM) oraz stacji monitorujących selektywnych (SELMS PEM) wykonywane w miastach powyżej 50 tys. mieszkańców.
W dniu 6 maja 2022 roku podpisana została umowa dotacji zlecająca IŁ-PIB m.in. przeprowadzenie siódmej kampanii pomiarowej PEM.
Prace przygotowawcze dotyczące pomiarów PEM oraz badań stacjonarnego monitoringu PEM realizowane są od początku roku. Aktualnie wytypowana została większość, z zaplanowanych na ten rok: 64 lokalizacji stacji bazowych telefonii komórkowej oraz 32 placówek szkolnych w miastach wojewódzkich. Równolegle uzupełniana i analizowana jest dokumentacja stacji bazowych telefonii komórkowej wytypowanych do pomiarów PEM, dla potrzeb opracowania planów pomiarowych oraz prowadzenia i dokumentowania pomiarów.
Nieco inaczej niż w latach ubiegłych realizowane są badania stacjonarnego monitoringu PEM, szerokopasmowego (w zakresie częstotliwości od 300 kHz do 40 GHz) oraz selektywnego (w zakresie częstotliwości od 100 kHz do 6 GHz). Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, do współpracy z Instytutem Łączności w zakresie badań stacjonarnego monitoringu PEM, zaprosiła 83 miasta o liczbie ludności powyżej 50 tys. Do końca kwietnia br. zapotrzebowanie na badania zgłosiły 24 miasta. Niektóre z nich wskazały po kilka lokalizacji typowanych do prowadzenia badań stacjonarnego monitoringu PEM. Wszystkie napływające zgłoszenia wpisywane są do prowadzonego przez IŁ-PIB rejestru planowanych badań na rok 2022 oraz na kolejne lata. Typowane przez miasta i gminy lokalizacje podlegają analizie pod kątem ich reprezentatywności oraz bezpiecznych warunków instalacji stacji monitorujących. Do połowy maja br. podpisanych zostało 9 umów współpracy, dwu lub trzyletnich, na badania stacjonarnego monitoringu PEM w miastach: Poznań, Szczecin, Tarnów, Wałbrzych i Bytom oraz Płock, Siemianowice, Jaworzno i Tarnowskie Góry. Trwają analizy wytypowanych lokalizacji oraz uzgodnienia kolejnych umów współpracy.
Jeszcze w maju br. zaplanowane zostały dwa pierwsze wyjazdy pomiarowe i pierwsze badania stacjonarnego monitoringu PEM.
Równolegle prowadzone są prace dotyczące ustalenia zawartości i wzorów sprawozdań z pomiarów PEM, oddzielnych dla każdej z lokalizacji stacji bazowych telefonii komórkowej oraz każdej z placówek szkolnych, w których prowadzone będą pomiary, a także raportów z badań z wykorzystaniem systemu szerokopasmowego i selektywnego stacjonarnego monitoringu PEM.
Realizowane w ramach zlecenia KPRM działania służyć będą poszerzeniu wiedzy w obszarze związanym z polem elektromagnetycznym, także w zakresie wpływu PEM na zdrowie człowieka. Obecnie dobiegają końca uzgodnienia zakresu badań wpływu PEM na organizm człowieka, jakie prowadzić będzie w tym roku Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, w ramach zleconego podzadania.