Pomiary i monitoring PEM w 2024 r. – dziewiąta kampania pomiarowa – stan prac
01.10.2024
Instytut Łączności, na zlecenie Ministerstwa Cyfryzacji, realizuje dziewiątą kampanię pomiarową PEM, w ramach której wykonywane są pomiary poziomów pola elektromagnetycznego (PEM) w otoczeniu stacji bazowych telefonii komórkowej 5G, a także w otoczeniu punktów dostępowych do sieci RLAN 2,4 GHz/5 GHz w placówkach szkolnych objętych w 2023 roku modernizacją sieci LAN w ramach OSE. Tegoroczna kampania obejmuje także badania stacjonarnego monitoringu PEM realizowane z wykorzystaniem stacji monitorujących szerokopasmowych (SMS PEM) oraz stacji monitorujących selektywnych (SELMS PEM), wykonywane w miastach powyżej 50 tys. mieszkańców.
W dniu 12 września 2024 roku podpisana została umowa dotacji zlecająca IŁ-PIB przeprowadzenie dziewiątej kampanii pomiarowej PEM.
Tegoroczna kampania obejmie m.in. wykonanie pomiarów poziomów pola elektromagnetycznego PEM w województwach: dolnośląskim, małopolskim, mazowieckim i podkarpackim, w otoczeniu:
- stacji bazowych telefonii komórkowej 5G pracujących w paśmie C (tzw. C-band), łącznie w 40 lokalizacjach, po 10 w każdym z miast wojewódzkich;
- punktów dostępowych do sieci RLAN 2,4 GHz / 5 GHz, na terenie szkół objętych pilotażowym programem modernizacji sieci LAN realizowanym w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w roku 2023, łącznie w 48 placówkach szkolnych w miastach i wsiach na terenie ww. województw.
Prace przygotowawcze dotyczące pomiarów PEM oraz stacjonarnego monitoringu PEM realizowane są od początku 2024 roku. Aktualnie wytypowanych zostało większość lokalizacji stacji bazowych telefonii komórkowej zaplanowanych do pomiarów na ten rok. Są to stacje bazowe 5G znajdujące się w najaktualniejszych wykazach pozwoleń radiowych prowadzonych przez UKE oraz z dostępną aktualną dokumentacją zgłoszeń instalacji i sprawozdań z pomiarów, przy czym dla celów porównawczych wybrane zostały stacje objęte pomiarami we wcześniejszych kampaniach.
Podobnie jak w roku ubiegłym w ramach kampanii realizowany jest stacjonarny monitoring PEM: szerokopasmowy (w zakresie częstotliwości od 300 kHz do 40 GHz) oraz selektywny (w zakresie częstotliwości od 100 kHz do 6 GHz). Instytut Łączności, do kontynuacji współpracy w zakresie stacjonarnego monitoringu szerokopasmowego PEM, zaprosił 19 miast (Bytom, Gdynia, Katowice, Lublin, Mielec, Piła, Piotrków Trybunalski, Poznań, Płock, Pruszków, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Suwałki, Szczecin, Tarnowskie Góry, Tarnów, Wałbrzych, Włocławek, Wrocław), z którymi podpisał w roku 2022 Umowy współpracy. Większość miast/gmin wytypowała już lokalizacje do badań. Zakończono wspólne analizy pod kątem reprezentatywności wytypowanych lokalizacji, w tym bliskiego sąsiedztwa stacji bazowych 5G, a także bezpiecznych warunków instalacji stacji monitorujących.
Do końca września br. zrealizowane zostały pomiary PEM w otoczeniu siedmiu stacji bazowych 5G w Warszawie. Natomiast badania monitoringu stacjonarnego przeprowadzono w 2 uzgodnionych lokalizacjach: w Pruszkowie i w Suwałkach.
Równolegle prowadzone są prace dotyczące ustalenia zawartości i wzorów sprawozdań z pomiarów PEM, oddzielnych dla każdej z lokalizacji stacji bazowych telefonii komórkowej oraz każdej z placówek szkolnych, w których prowadzone są pomiary, a także raportów z badań stacjonarnego monitoringu PEM: szerokopasmowego i selektywnego.