W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pomiary i monitoring PEM w 2025 r. - dziesiąta kampania pomiarowa

25.02.2025

Instytut Łączności, na zlecenie Ministerstwa Cyfryzacji, rozpoczyna realizację dziesiątej już kampanii pomiarowej PEM, w ramach której wykonywane są pomiary poziomów pola elektromagnetycznego w otoczeniu stacji bazowych telefonii komórkowej 5g3600, a także w otoczeniu punktów dostępowych do sieci RLAN 2,4 GHz/5 GHz w placówkach szkolnych objętych w 2023 roku modernizacją sieci LAN w ramach OSE.

Element graficzny.

Tegoroczna kampania obejmuje także badania stacjonarnego monitoringu PEM realizowane z wykorzystaniem stacji monitorujących szerokopasmowych (SMS PEM) oraz stacji monitorujących selektywnych (SELMS PEM), wykonywane w miastach powyżej 50 tys. mieszkańców. W drugiej połowie roku planowane jest także przeprowadzenie pilotażowych drive-testów PEM na terenie Warszawy i Wrocławia.

Tegoroczna kampania obejmie m.in. wykonanie pomiarów PEM w województwach: świętokrzyskim, lubelskim, łódzkim i opolskim, w otoczeniu:

  • stacji bazowych telefonii komórkowej pracujących w systemie 5g3600, łącznie w 40 lokalizacjach, po 10 w każdym z miast wojewódzkich;
  • punktów dostępowych do sieci RLAN 2,4 GHz / 5 GHz, na terenie szkół objętych pilotażowym programem modernizacji sieci LAN realizowanym w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w roku 2023, łącznie w 48 placówkach szkolnych w miastach i wsiach na terenie ww. województw.

Podobnie jak w roku ubiegłym stacjonarny monitoring PEM: szerokopasmowy (w zakresie częstotliwości od 300 kHz do 40 GHz) oraz selektywny (w zakresie częstotliwości od 100 kHz do 6 GHz) realizowany będzie w miastach, z którymi IŁ-PIB ma podpisane Umowy współpracy.

Aktualnie rozpoczęto prace przygotowawcze dotyczące typowania lokalizacji do pomiarów PEM oraz stacjonarnego monitoringu PEM.

 


Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Cyfryzacji. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Cyfryzacji.