Pomiary PEM w 2021 r. – zakończenie szóstej kampanii pomiarowej
10.01.2022
Instytut Łączności – PIB zakończył zleconą przez Ministra Cyfryzacji realizację pomiarów poziomów pola elektromagnetycznego (PEM) wytwarzanego przez stacje bazowe telefonii komórkowej oraz punkty dostępowe sieci WiFi w pasmach 2,4 GHz oraz 5 GHz w placówkach szkolnych.
Ostatnie miesiące 2021 roku to końcowa realizacja, weryfikacja i autoryzacja Sprawozdań z pomiarów PEM, analizy uzyskanych wyników, opracowanie zestawień zbiorczych, statystyk porównawczych, wniosków i rekomendacji do Raportu końcowego z pomiarów PEM, a także przygotowanie danych pomiarowych do wizualizacji na mapach.
Zrealizowane zostały wszystkie zaplanowane pomiary pola elektromagnetycznego wytwarzanego przez stacje bazowe telefonii komórkowej oraz punkty dostępowe WiFi w pasmach 2,4 GHz oraz 5 GHz – łącznie w 64 lokalizacjach SBTK oraz w 32 placówkach szkolnych.
Równolegle zakończone zostały pomiary natężenia pola elektromagnetycznego wykonywane z wykorzystaniem systemu szerokopasmowego monitoringu stacjonarnego PEM (SMS PEM) w zakresie częstotliwości od 300 kHz do 40 GHz, realizowane łącznie w 12 lokalizacjach wskazanych i uzgodnionych z przedstawicielami urzędów miast i gmin, w tym w: Białymstoku, Bydgoszczy, Chorągwicy (gm. Wieliczka), Gorzowie Wielkopolskim, Lublinie, Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Redzikowie (gm. Słupsk), Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu.
W ramach kampanii pomiarowej przeprowadzono także pomiary PEM z wykorzystaniem systemu selektywnego monitoringu stacjonarnego PEM (SELMS PEM) w zakresie częstotliwości od 100 kHz do 6 GHz. Badania zostały przeprowadzone w budynku Urzędu Dzielnicy Wilanów m.st. Warszawy, na terenie Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie, w Szkole Podstawowej nr 404 na terenie dzielnicy Wawer m.st. Warszawy oraz na terenie siedzib IŁ-PIB w Warszawie i we Wrocławiu.
Zarówno dla monitoringu szerokopasmowego (SMS PEM), jak i selektywnego (SELMS PEM), zostały opracowane Raporty z pomiarów wykonanych w poszczególnych lokalizacjach, a wyniki i wnioski z pomiarów zostały podsumowane w Raportach końcowych z przeprowadzonych badań.
Oprócz pomiarów PEM, w ramach realizowanej Umowy dotacji, kontynuowano współpracę z Collegium Medicum UJ, polegającą na wsparciu merytorycznym w zakresie oddziaływania PEM na zdrowie ludzi. Zrealizowane zostały także badania wpływu PEM na zdrowie człowieka, prowadzone przez Collegium Medicum UJ, obejmujące badanie związku pomiędzy częstotliwością występowania nadwrażliwości na pole elektromagnetyczne, a wybranymi czynnikami środowiskowymi, w szczególności zanieczyszczeniem powietrza (smogiem) oraz średnim poziomem natężenia pola elektromagnetycznego pochodzącego od stacji bazowych telefonii komórkowej.
Realizowane były również prace związane z popularyzacja treści dotyczących zagadnień PEM, w tym z przygotowaniem artykułów popularno-naukowych dotyczących problemów związanych z oddziaływaniem pola elektromagnetycznego na zdrowie.