Pomiary PEM w 2023 r. – zakończenie ósmej kampanii pomiarowej
04.01.2024
Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy zakończył realizowaną na zlecenie Ministra Cyfryzacji kampanię pomiarową obejmującą pomiary poziomów pola elektromagnetycznego (PEM) w otoczeniu stacji bazowych telefonii komórkowej (SBTK), a także w otoczeniu punktów dostępowych do sieci RLAN 2,4 GHz/5 GHz w placówkach szkolnych. Kampania obejmowała również realizację stacjonarnego monitoringu PEM z wykorzystaniem stacji monitorujących szerokopasmowych (SMS PEM) oraz stacji monitorujących selektywnych (SELMS PEM) w miastach powyżej 50 tys. mieszkańców.
Ostatnie miesiące 2023 roku to analizy uzyskanych wyników pomiarów, sprawdzenie, zatwierdzenie i autoryzacja Sprawozdań z pomiarów PEM, opracowanie zestawień zbiorczych, statystyk porównawczych, wniosków i rekomendacji do Raportu końcowego z pomiarów PEM, a także przygotowanie danych z pomiarów w otoczeniu SBTK do wizualizacji na mapach w systemie SI2PEM.
Zrealizowane zostały wszystkie zaplanowane pomiary pola elektromagnetycznego wytwarzanego przez SBTK oraz punkty dostępowe w sieci RLAN w pasmach 2,4 GHz/5 GHz – łącznie w 64 lokalizacjach SBTK oraz w 32 placówkach szkolnych.
Zakończone został także stacjonarny monitoring PEM realizowany z wykorzystaniem systemu SMS PEM, w zakresie częstotliwości od 300 kHz do 40 GHz, w 16 lokalizacjach wskazanych i uzgodnionych z przedstawicielami urzędów w miastach: Bytom, Gdynia, Katowice, Lublin, Mielec, Piła, Piotrków Trybunalski, Płock, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Suwałki, Szczecin, Tarnowskie Góry, Tarnów, Wrocław.
W ramach kampanii pomiarowej przeprowadzono także pomiary PEM z wykorzystaniem systemu SELMS PEM, w zakresie częstotliwości od 100 kHz do 6 GHz. Badania te zostały zrealizowane w 4 lokalizacjach wskazanych i uzgodnionych z przedstawicielami urzędów miast/gmin: we Włocławku, Poznaniu i Pruszkowie.
Wykonane badania monitoringu szerokopasmowego i selektywnego zostały udokumentowane w Raportach z pomiarów dla poszczególnych lokalizacji, a zbiorcze wyniki i wnioski z badań zostały przedstawione w Raportach końcowych z monitoringu PEM.
Oprócz pomiarów PEM, w ramach realizowanej Umowy dotacji, prowadzono stałą współpracę z Collegium Medicum UJ, polegającą na wsparciu merytorycznym w zakresie oddziaływania PEM na zdrowie ludzi. Kontynuowane były także badania wpływu PEM na zdrowie człowieka, prowadzone przez Collegium Medicum UJ, obejmujące analizę częstości występowania zjawiska nadwrażliwości elektromagnetycznej w oparciu o badania ankietowe oraz analizę porównawczą wyników badań ankietowych z wynikami badań przeprowadzonych w roku 2020 w kontekście zmian limitów PEM i stopniowego wprowadzania sieci 5G.
Realizowana kampania obejmowała również działania związane z popularyzacją treści dotyczących zagadnień PEM, w tym przygotowanie artykułów popularno-naukowych dotyczących problemów związanych z oddziaływaniem pola elektromagnetycznego na zdrowie. Jeden z artykułów, dotyczący promieniowania mikrofalowego jako czynnika modulującego aktywność wolnych rodników, opracowany został na podstawie aktualnego przeglądu literatury naukowej. Natomiast drugi artykuł stanowi popularno-naukowe omówienie wyników trzech badań ankietowych dotyczących częstotliwości nadwrażliwości elektromagnetycznej w Polsce przeprowadzonych przez Zakład Biofizyki Collegium Medicum UJ w latach 2020, 2022 i 2023.