#PowiedzSprawdzam i dowiedz się gdzie szukać informacji o inwestycjach #telko, by się nie zakopać
16.04.2021
Powstawanie stacji bazowych telefonii komórkowej (SBTK) często wywołuje obawy osób zamieszkujących w pobliżu ich lokalizacji. Są to obawy, które zazwyczaj dotyczą potencjalnego wpływu SBTK na zdrowie i oddziaływania na środowisko. Jedną z przyczyn takich obaw jest brak łatwego dostępu do rzetelnych informacji o powstających obiektach telekomunikacyjnych.
Należy podkreślić, że proces budowy samych masztów radiowych, czy stacji bazowych w ogóle obwarowany jest licznymi przepisami wielu ustaw i rozporządzeń. Określają one także m.in. obowiązek publicznego informowania przez organy administracji o poszczególnych etapach przygotowania, realizacji i eksploatacji obiektów. Informacje te są udostępniane z urzędu w formie publicznego obwieszczenia w Biuletynie Informacji Publicznej poszczególnych organów administracji i w rejestrach publicznie dostępnych przez Internet. Ponadto informacje udostępniane są także na żądanie zainteresowanych, na podstawie ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej. Należy zauważyć, że w myśl ustawy Prawo ochrony środowiska SBTK jest instalacją radiokomunikacyjną, której anteny mogą być zainstalowane również na różnych obiektach budowlanych, np. na kominie ciepłowni, masztach i konstrukcjach wsporczych umieszczanych na budynkach. Rozróżnić należy przypadki:
- Budowy SBTK razem z dedykowaną wieżą/masztem,
- Instalacji stacji bazowej na istniejącym wcześniej obiekcie.
Gdzie „kopać” najpierw?
W przypadku budowy SBTK razem z dedykowaną wieżą/masztem zgodnie z ustawą z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, inwestor musi przede wszystkim uzyskać pozytywną decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego, którą wydaje właściwy miejscowo:
- wójt gminy, burmistrz albo prezydent miasta;
- wojewoda w przypadku lokalizacji na terenach kolejowych i zamkniętych np. wojskowych, Straży Granicznej, itp.
O wszczęciu postępowania, postanowieniach i wydanych decyzjach zawiadamia się:
- w drodze obwieszczenia na stronach internetowych urzędów w Biuletynie Informacji Publicznej i na stronach internetowych zwyczajowo przyjętych w danej miejscowości;
- pisemnie uczestników postępowania.
Zatem o planowanych lokalizacjach SBTK każdy może uzyskać informację bezpośrednio ze stron internetowych miejscowych urzędów gminnych, miejskich lub wojewódzkich, lub też informację pisemną na wniosek zainteresowanego, czy też bezpośredni wgląd w urzędzie do dokumentów postępowania.
W następnej kolejności, po uzyskaniu pozytywnej decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego, inwestor musi wystąpić o pozwolenie budowlane zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane. Pozwolenia wydawane są na wniosek inwestora, przez starostę lub wojewodę. Sprawy pozwoleń budowlanych prowadzą wydziały budownictwa (nazwy mogą być różne, jednak związane z budownictwem lub architekturą). Informacje o prowadzonych postępowaniach i decyzjach o wydaniu pozwoleń na budowę, w tym SBTK, publikowane są w formie obwieszczenia na stronach internetowych starostw lub urzędów wojewódzkich. Dodatkowym źródłem informacji w tym zakresie jest Rejestr Wniosków, Decyzji i Zgłoszeń w sprawach budowlanych, prowadzony przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Dostęp do danych w tym rejestrze zapewnia wyszukiwarka. Jest ona prosta w obsłudze, wystarczy wybrać dane obszarowe z rozwijanych list oraz wybrać rodzaj obiektu budowlanego. Obiekty telekomunikacyjne, zgodnie z załącznikiem do ww. ustawy Prawo budowlane, to rodzaj „XXIX”.
„Kop” dalej i zdobądź wszystkie potrzebne informacje
W przypadku instalacji SBTK na istniejącym wcześniej obiekcie, najczęściej wymagane jest zgłoszenie w sensie prawa budowlanego, rozumiane jako rozbudowa lub przebudowa obiektu, o ile oczywiście zakres prac budowalnych nie wymaga uzyskania pozwolenia budowlanego. Informacje o zgłoszeniach są dostępne analogicznie jak w przypadku pozwoleń budowlanych.
Niezależnie od informacji o SBTK dostępnych w związku z ustalaniem lokalizacji inwestycji celu publicznego oraz uzyskaniem pozwoleń budowlanych lub dokonywaniem zgłoszeń budowlanych, funkcjonują także inne dostępne publicznie źródła zawierające szczegółowe informacje dotyczące danych i parametrów SBTK. Należą do nich przede wszystkim:
- rejestr pozwoleń radiowych i rejestr urządzeń bez pozwoleń, prowadzone przez Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) na podstawie ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne;
- dokumenty zgłoszeń instalacji wytwarzających pole elektromagnetyczne zawierające sprawozdania z pomiarów pól elektromagnetycznych w otoczeniu SBTK, przyjmowane przez starostwa powiatowe na podstawie ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska.
Rejestr pozwoleń radiowych zawiera informacje o wydanych przez Prezesa Urzędu Komunikacji pozwoleniach radiowych dla operatorów.
Pozwolenie radiowe uprawnia operatora do wykorzystania częstotliwości na warunkach określonych w tym pozwoleniu. Wykaz pozwoleń radiowych zawiera dane dotyczące poszczególnych systemów radiowych w powiązaniu z pasmami częstotliwości radiowych. Zawiera podstawowe informacje o operatorze, rodzaju pozwolenia i terminie ważności, identyfikatorze i lokalizacji SBTK, w tym adres, współrzędne geograficzne i REGON.
Nie zawiera natomiast szczegółowych danych SBTK, tj. warunków wykorzystania częstotliwości, np. takich jak wysokości umieszczenia anten, azymuty wiązek promieniowania, moce promieniowane, charakterystyki promieniowania anten, rodzaje komórek z uwzględnieniem 5G i wiele innych. UKE udostępnia jednak te dane na wniosek zainteresowanych jako informacje publiczne.
Rejestr ten zawiera szczegółowe informacje o SBTK na podstawie danych zgłoszonych przez operatorów, w tym informacje o systemach radiowych.
Dokumenty zgłoszeń SBTK przyjmowane przez starostwa powiatowe dostępne są w wydziałach ochrony środowiska oraz – od października 2019 r. – udostępniane na stronach internetowych starostw. Przyjęcie zgłoszenia przez starostwo oznacza prawo do rozpoczęcia eksploatacji SBTK przez operatora. Ze względu na brak standaryzacji miejsca zamieszczania zgłoszeń w formie elektronicznej i trudności ich zlokalizowania, można po prostu skontaktować się z wydziałem środowiska w starostwie i poprosić o podanie adresu internetowego, pod którym są one umieszczone.
Zgłoszenie wraz ze sprawozdaniem z pomiarów PEM w otoczeniu SBTK jest najlepszym źródłem informacji o poziomach PEM, ponieważ zawiera wyniki pomiarów w miejscach dostępnych publicznie, a także (jeśli ma to zastosowanie) w miejscach prywatnych, np. na balkonach mieszkań.
W najbliższym czasie udostępniony zostanie system SI2PEM, w którym poprzez Internet publicznie dostępne będą na mapie dane SBTK, a także wyniki pomiarów PEM w ich otoczeniu.
O projekcie
Projekt „Sprawna telekomunikacja mobilna jako klucz do rozwoju i bezpieczeństwa" realizowany przez KPRM we współpracy z Instytutem Łączności - Państwowym Instytutem Badawczym w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa Działanie 3.4. Kampania ma na celu zwiększenie świadomości Polaków w zakresie działania, wykorzystania, bezpieczeństwa i znaczenia mobilnych sieci telekomunikacyjnych, a tym samym usług (w tym publicznych) opartych o te sieci. W ramach projektu zrealizowane zostaną działania w następujących obszarach: walka z dezinformacją, edukacja, podstawy prawne procesu inwestycyjnego, bezpieczeństwo i jakość życia.
Wideo
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej. Dz.U. 2001 nr 112 poz. 1198
Ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym Dz.U. 2003 nr 80 poz. 717
Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane. Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414
Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska. Dz.U. 2001 nr 62 poz. 627