Prostym językiem o procesie inwestycyjnym. Zapisz się na bezpłatne szkolenie!
21.11.2023
Zakończona niedawno aukcja częstotliwości, powszechnie nazywana aukcją 5G, nakłada na operatorów nowe obowiązki. Jednym z nich jest budowa odpowiedniej infrastruktury telekomunikacyjnej, która pozwoli na wykorzystanie w pełni nowych możliwości sieci w standardzie 5G. Wielu mieszkańców gmin, miast czy miasteczek zapewne nie zauważy pojawiających się w przestrzeni masztów czy wież telekomunikacyjnych, jednak pewnej grupie może to bardzo przeszkadzać. Jak zatem rozmawiać z osobami, które czują lęk wywołany niezrozumieniem tematów związanych z procesem inwestycyjnym czy polem elektromagnetycznym? Mimo, że są to tematy skomplikowane i dość zawiłe, to postaramy się wyjaśnić je w prosty i zrozumiały sposób.
Data szkolenia: 29.11.2023 r., godz. 10-15. Szkolenie jest bezpłatne. Formuła on-line. Zgłoszenia można przesyłać na adres proces_inwestycyjny@il-pib.pl.
Czy rzeczywiście stację bazową telefonii komórkowej można postawić w ciągu, zaledwie, jednej nocy? Choć taki fake news od lat krąży po internecie i był wielokrotnie obalany zarówno w cyklu #PowiedzSprawdzam jak i przez niezależnych fact checkerów to nadal wywołuje w ludziach wiele emocji. Często bardzo negatywnych. A tak naprawdę proces inwestycyjny dotyczący budowy stacji bazowych telefonii komórkowej to długotrwałe i skomplikowane przedsięwzięcie, nierzadko obarczone ryzykiem protestów mieszkańców, którzy – zupełnie niesłusznie – są przekonani o szkodliwości sąsiedztwa wież telekomunikacyjnych. Dzieje się tak, ponieważ zagadnienia związane zarówno z samym procesem inwestycyjnym, jak i polem elektromagnetycznym (PEM) są skomplikowane.
Do zrozumienia tematu potrzebna jest odpowiednia wiedza oraz umiejętność prostej komunikacji. Zdecydowanie łatwiej i efektywniej jest szerzyć na ten temat dezinformację. Stworzenie fake newsa trwa dosłownie chwilę – wystarczy celowo mylić fakty z opiniami, dodając do tego silne emocje, których celem będzie wywołanie niepokoju lub strachu, czy też poczucia zagrożenia i… gotowe. Fake newsy w swoim założeniu mają wywołać strach wśród swoich odbiorców i przekonać ich, że mieszkanie w pobliżu stacji bazowej jest szkodliwe dla ich zdrowia.
Rozwój telekomunikacji szansą dla gmin
Rozwój telekomunikacji, w przeciwieństwie do panujących nieprawdziwych opinii, jest ogromną szansą dla gmin na wielu różnych płaszczyznach:
- Komunikacja i dostęp do informacji: Poprawa infrastruktury telekomunikacyjnej, umożliwia szybką i skuteczną komunikację między mieszkańcami, urzędnikami oraz lokalnymi przedsiębiorstwami. Dostęp do informacji staje się łatwiejszy i szybszy, co sprzyja rozwojowi lokalnej społeczności.
- Edukacja i nauka na odległość: Telekomunikacja umożliwia zdalne nauczanie i dostęp do szerokiej gamy edukacyjnych zasobów internetowych. Dzieci i młodzież z gminy mogą korzystać z lekcji online, kursów e-learningowych i innych narzędzi, które poprawiają jakość ich edukacji. Nawet dorośli mogą uczyć się nowych umiejętności i podnosić kwalifikacje, nie wychodząc z domu.
- Rozwój lokalnej gospodarki: Dobra infrastruktura telekomunikacyjna przyciąga przedsiębiorstwa, które mogą korzystać z szybkiego i niezawodnego dostępu do internetu. To z kolei sprzyja wzrostowi lokalnej gospodarki, tworzeniu miejsc pracy i zwiększeniu inwestycji w gminie.
- Usługi publiczne online: Telekomunikacja umożliwia wdrażanie usług publicznych online, takich jak składanie wniosków o dokumenty, rezerwację terminów, płatność online, itp. To ułatwia życie mieszkańcom i pozwala zaoszczędzić czas i wysiłek.
- Turystyka i promocja regionu: Poprawa dostępności do internetu i telekomunikacji mobilnej może przyczynić się do wzrostu turystyki w gminie. Mieszkańcy i turyści będą mieli łatwiejszy dostęp do informacji o atrakcjach turystycznych, miejscach noclegowych, trasach wędrówek i innych ważnych lokalnych wiadomości. Można również promować gminę online, aby przyciągnąć turystów i inwestorów.
Eksperci z IŁ-PIB i MC pomagają Samorządowcom
Eksperci z Instytutu Łączności – PIB oraz Ministerstwa Cyfryzacji od ponad dwóch lat walczą z dezinformacją, która narosła wokół tematów dotyczących telekomunikacji mobilnej w tym tej dotyczącej procesu inwestycyjnego. Metody są różne – publikacje artykułów (m.in. w ramach cyklu #PowiedzSprawdzam, gdzie obalane są̨ najpowszechniejsze fake newsy), audycje radiowe, podcasty, udział w wydarzeniach edukacyjno-informacyjnych czy konferencjach oraz szkolenia – zarówno on-line jak i off-line.
Na prośbę uczestników szkolenia wystawiamy certyfikaty potwierdzające ich udział w kursie. Za nami już jedenaście tur szkolenia, w których udział wzięło prawie 200 osób. Zachęcamy do uczestnictwa. Chęć udziału należy zgłaszać na adres proces_inwestycyjny@il-pib.pl. Adres ten służy także jako narzędzie do kontaktu z Samorządami, np. w kwestii rozmów z mieszkańcami czy procesu inwestycyjnego. Eksperci Ministerstwa Cyfryzacji oraz Instytutu Łączności chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące napotkanego problemu. Istnieje również możliwość zorganizowania indywidualnego szkolenia dla danego Samorządu.
O projekcie
Projekt „Sprawna telekomunikacja mobilna jako klucz do rozwoju i bezpieczeństwa" realizowany przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Instytutem Łączności - Państwowym Instytutem Badawczym w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa Działanie 3.4. Kampania, ma na celu zwiększenie świadomości Polaków w zakresie działania, wykorzystania, bezpieczeństwa i znaczenia mobilnych sieci telekomunikacyjnych, a tym samym usług (w tym publicznych) opartych o te sieci. W ramach projektu zrealizowane zostaną działania w następujących obszarach: walka z dezinformacją, edukacja, podstawy prawne procesu inwestycyjnego, bezpieczeństwo i jakość życia.