W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przeczytaj: Atak na rosyjski radar pozahoryzontalny Woroneż-DM. Ważny sukces Ukraińców

30.05.2024

Wojna na Ukrainie zaczęła się ponad dwa lata temu. Przez cały czas trwania konfliktu jednym z priorytetowych działań wojsk armii Ukraińskiej są precyzyjne uderzenia w ważne obiekty militarne Putina. Poza znaczeniem stricte wojskowym takie działania mają również aspekt ekonomiczny. Wydaje się, że obie przesłanki zostały wyczerpane z pokaźną nadwyżką 23 maja 2024 roku, kiedy ukraińskie drony (warte kilkanaście tysięcy dolarów za sztukę) uszkodziły rosyjską instalację radarową, której koszt to około 4,5 mld rubli.

Element graficzny.

Felieton inspirowany tekstem WP Tech "Atak na rosyjski radar pozahoryzontalny Woroneż-DM. Ważny sukces Ukraińców".


 

Ten sukces Ukraina zawdzięcza dobrze dobranej przez dowództwo strategii oraz umiejętnościom zwykłych żołnierzy. W zeszły czwartek formacja ukraińskich bezzałogowych statków powietrznych przedostała się na teren Federacji Rosyjskiej wyczerpując ich system zintegrowanej obrony przeciwlotniczej, który często jest przedstawiany przez generalicję Putina jako najbardziej efektywny system zestrzeliwania samolotów i rakiet przeciwnika na świecie. Mimo tych zapewnień, ukraińscy piloci dronów doprowadzili swoje maszyny w okolice miasta Armwir położonego w zachodniej Rosji. Tam skierowali się na dosyć specyficzną instalację radarową, wielkością przypominającą kilkupiętrowe budynki mieszkalne. Bo tak gigantycznych rozmiarów wymaga konstrukcja radaru 77Ja-6DM Woroneż-DM, który potrafi wykryć obiekt przeciwnika z odległości 7 tys. km. Radary pozahoryzontalne, generacji Woroneż, których głównym zadaniem jest wczesne wykrywanie międzykontynentalnych pocisków balistycznych przenoszących głowice nuklearne, są traktowane jako instrumentalne dla wojskowego bezpieczeństwa Rosjan. Była to sromotna porażka armii Putina, którą najlepiej oddają zdjęcia uszkodzeń radarów moment po ukraińskim ataku.

Woroneż - system radarów pozahoryzontalnych

System Woroneż składa się z 9 instalacji radarowych umieszczonych w strategicznych regionach Rosji. Ze względu na rozmiary anten instalacji Woroneż ich naprawa jest skomplikowana, czasochłonna i droga. Frustracja urzędników Putina wydaje się być wprost proporcjonalna do skali ich porażki, a ta nie powinna napawać ich optymizmem. Hołubiony przez Rosjan, jako pozbawiony wad, system Woroneż ma jeden zasadniczy problem… nie jest dronoodporny. Jeżeli był to jeden z warunków przetargu na instalację Woroneż to Putin ma uzasadnione roszczenie wobec wykonawcy… prawdopodobnie wobec jakiejś spółki państwowej, za którą jako prezydent Rosji odpowiada, tak zgadliście Państwo, Władimir Putin. Putin vs Putin to proces, który chciałby obejrzeć każdy… Sorry Johnny i Amber.

Wracając do sedna sprawy. Woroneż jest najnowszą generacją systemu wczesnej obrony rakietowej, który ma być gwarantem bezpieczeństwa przed atakiem nuklearnym. Systemy radarowe wśród zmysłów militarnych odpowiadają widzeniu. Ciężko jest uniknąć ciosu, którego nie widać. Dlatego należy pogratulować Ukrainie skutecznego ataku. Dzisiaj Woroneż, a w czasach Zimnej Wojny, Duga – zwana „Okiem Moskwy” – miały zapewniać Rosjanom przewagę we wczesnym ostrzeganiu przed atakiem nuklearnym. Jednak wojna elektroniczna w 2024 roku nie ogranicza się wyłącznie do defensywy.

Warto w tym miejscu przypomnieć nasz felieton, w którym przedstawiliśmy krótką historię rosyjskich radarów wojskowych sięgającą lat 70.. Nasz materiał to również kompendium wiedzy na temat nowoczesnych technologii jakich używa Rosja prowadząc wojnę elektroniczną w epoce technologii bezprzewodowej. Warto.

Materiały

Przeczytaj artykuł w serwisie WP Tech
{"register":{"columns":[]}}