W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Robot może uratować życie! Oczywiście przy wsparciu doświadczonego lekarza i… technologii

09.09.2024

Miejsce akcji: sala operacyjna. Pacjent gotowy do zabiegu. Można zaczynać. Ale zaraz… kogoś brakuje! Gdzie jest lekarz? Nie ma go w sali, nie ma w szpitalu ani nawet w tym mieście. Ale spokojnie! Wszystko jest dokładnie zgodnie z planem.

Zdjęcie przedstawia salę operacyjną z jednym z robotów wykorzystywanych do przeprowadzania operacji (np. DaVinci) oraz puzzle obrazujące postać lekarza, który wykonuje operację zdalnie.

Czy powyższy opis brzmi jak scenariusz filmu lub treść książki? Być może tak, jednak zapewniamy, że taka sytuacja to nie fikcja a rzeczywistość. Zdalnie wykonywane zabiegi medyczne to wciąż melodia przyszłości a nie powszechna praktyka, jednak warto zauważyć ciągły postęp w tej dziedzinie i odnotować kolejne udane operacje. Pod koniec lipca chiński portal informacyjny Xinhuanet.com poinformował o operacji urologicznej, przeprowadzonej w szpitalu w Xinjiang[1]. Pacjent znajdował się pod opieką lokalnego personelu medycznego, natomiast zabieg, przy pomocy robota chirurgicznego, wykonał lekarz znajdujący się w prowincji Guangdong czyli ok. 5 tysięcy kilometrów od kliniki.

Powyższy przypadek nie jest pierwszym z zakresu współpracy zespołów medycznych na odległość. W 2021 r. miała miejsce zdalna operacja na ludzkim mózgu[2]. Szpitale w Hajnan, gdzie znajdował się lekarz oraz w Pekinie, gdzie był pacjent, oddziela ok. 3 tysięcy kilometrów. We wrześniu 2023 r. w chińskim Hebei przeprowadzono zdalnie zabieg chirurgiczny u osoby z rakiem żołądka[3]. W tym samym roku miała także miejsce udana zdalna operacja okulistyczna we włoskim Bari[4]. W czerwcu 2024 r. poinformowano o operacji prostaty – lekarz prowadzący znajdował się ponad 8 tysięcy kilometrów od pacjenta[5]

Przeprowadzenie zdalnego zabiegu i jego skuteczność umożliwia technologia. Dzięki 5G opóźnienie reakcji robota chirurgicznego na ruchy wykonywane przez lekarza jest minimalne. Ma to oczywiście niebagatelny wpływ na precyzję, niezwykle potrzebną podczas operacji. Równie ważny jest obraz, który w czasie rzeczywistym widzi osoba kierująca zabiegiem oraz dostęp do monitorowanych stale parametrów życiowych pacjenta.

Zdalna chirurgia, czyli zabiegi wykonywane przez lekarzy przy wsparciu specjalnych robotów medycznych, w przyszłości może być ratunkiem dla wielu osób. Pozwoli na korzystanie z wiedzy najlepszych specjalistów bez konieczności transportu pacjenta, np. do innego kraju. Rozwój sieci telekomunikacyjnych oraz niezawodność połączenia sprawia, że mimo odległości lekarz może wykonywać swoje czynności jakby był na tej samej sali operacyjnej co pacjent.

Powyższe przykłady pokazują w którym kierunku zmierza medycyna dzięki postępowi technologicznemu oraz niezawodnym sieciom telekomunikacyjnym. Daje to nadzieje też na poprawienie jakości osób, które wymagają stałej opieki/nadzoru lekarzy, ale np. przebywają w domu. Szczególne znaczenie szeroko rozumiana e-medycyna będzie miała w przypadku osób z niepełnosprawnościami. Dużo tutaj na pewno zmieni sztuczna inteligencja (AI)… ale to już opiszemy w jednym z kolejnych materiałów.

 


O projekcie:

Materiał powstał w ramach projektu „Wsparcie rozwoju komunikacji elektronicznej 2024-2029 w MC DT” realizowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji w ramach Funduszy Europejskich na Rozwój Cyfrowy (FERC). Celem projektu jest upowszechnienie wiedzy w zakresie dostępu do szerokopasmowego dostępu do internetu, możliwości zastosowania w Polsce satelitarnych systemów telekomunikacyjnych oraz promowania rozbudowy sieci telekomunikacyjnych. Zauważając nieustanny postęp technologiczny, chcemy informować o produktach i działaniach, które wykorzystując mobilne sieci telekomunikacyjne, wpływają na poprawę jakości życia, przede wszystkim osób niepełnosprawnych.

Publikacje będą ukazywały się cyklicznie. Jeśli Twoim zdaniem powinniśmy poruszyć jakiś temat związany z technologią wpływającą na zwiększenie komfortu życia osób z niepełnosprawnościami napisz do nas na adres sekretariat.dt@cyfra.gov.pl.

 

 


{"register":{"columns":[]}}