W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Roboty karmiące pomogą osobom z niepełnosprawnością

30.12.2024

W naszym cyklu opisujemy rozmaite rozwiązania technologiczne, których celem jest poprawa jakości życia osób z niepełnosprawnościami. Bohaterem tego tekstu są roboty. I to takie, które pomagają ludziom w jednej z najbardziej podstawowych i niezbędnych do życia czynności. Panie i Panowie – przed Wami roboty karmiące.

Grafika przedstawia chłopca z niepełnosprawnością siedzącego na wózku inwalidzkim oraz kobietę, która trzyma go za rękę.

Postęp technologiczny w dziedzinie robotyki znacząco zmienia życie osób z różnego rodzaju niepełnosprawnością, oferując rozwiązania, które jeszcze kilka dekad temu wydawały się niemożliwe. Przykładem są roboty karmiące, które umożliwiają osobom z ograniczoną sprawnością ruchową większą niezależność w ich codziennym funkcjonowaniu. Dla wielu osób jedzenie – podstawowa czynność życiowa – może stanowić ogromne wyzwanie. Dotyczy to szczególnie ludzi z paraliżem lub po amputacji kończyn, porażeniem mózgowym, urazami rdzenia kręgowego czy dystrofią mięśniową.

Osoby niemające możliwości spożywania posiłków samodzielnie muszą korzystać z pomocy rodziny, asystentów osób z niepełnosprawnością czy pracowników placówki medycznej. Powoduje to ich zależność od opiekunów, co nie tylko ogranicza własną autonomię, ale również wpływa na poczucie godności i samodzielności. Roboty karmiące mogą stanowić skuteczne rozwiązanie, które będzie istotnym wsparciem – zarówno dla osób z niepełnosprawnością jak i dla ich otoczenia.

Roboty karmiące to urządzenia wspomagające, które pomagają w podawaniu posiłków. Wyglądają one dość niepozornie. Zwykle jest to robotyczne ramię z kamerą oraz wymiennymi sztućcami zintegrowane z podstawą, na której stawia się talerz z daniem. Ich działanie opiera się na identyfikacji położenia jedzenia, precyzyjnym nabieraniu pokarmu i bezpiecznym podaniu go siedzącego przed robotem użytkownikowi, uwzględniając jego pozycję i tempo jedzenia. Maszyny te mogą być programowane do współpracy z różnymi typami pożywienia, od stałych posiłków po zupy i płyny. Użytkownik steruje urządzeniem za pomocą różnych metod, w zależności od poziomu sprawności. Niektóre roboty wyposażone są w specjalne talerze z komorami, w których mogą być nałożone różne rodzaje jedzenia. Jeśli karmiona osoba nie będzie chciała spożywać porcji z wybranej komory, to maszyna na podstawie np. zaprogramowanych gestów potrafi to rozpoznać i wtedy pomija daną komorę z posiłkiem.

Roboty karmiące korzystają z różnych interfejsów. Standardowy pozwala ustawić większość parametrów związanych z karmieniem. Przygotowywane są aplikacje, które pozwolą na sterowanie przy wykorzystaniu smartfona. Kolejny dotyczy gestów. Urządzenia posiadają zamontowaną kamerę 3D, dzięki której wiedzą, gdzie znajduje się osoba karmiona. Dzięki takiemu rozwiązaniu robot potrafi odczytać zaprogramowane gesty osoby karmionej.

Rozwiązania tego typu nie są jeszcze powszechne. Należy jednak mieć nadzieję, że w niedługim czasie pojawią się jako wyposażenie ośrodków opiekuńczych czy placówek medycznych, gdzie będą realnym wsparciem.

 


O projekcie:

Materiał powstał w ramach projektu „Wsparcie rozwoju komunikacji elektronicznej 2024-2029 w MC DT” realizowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji w ramach Funduszy Europejskich na Rozwój Cyfrowy (FERC). Celem projektu jest upowszechnienie wiedzy w zakresie dostępu do szerokopasmowego dostępu do internetu, możliwości zastosowania w Polsce satelitarnych systemów telekomunikacyjnych oraz promowania rozbudowy sieci telekomunikacyjnych. Zauważając nieustanny postęp technologiczny, chcemy informować o produktach i działaniach, które wykorzystując mobilne sieci telekomunikacyjne, wpływają na poprawę jakości życia, przede wszystkim osób niepełnosprawnych.

Publikacje będą ukazywały się cyklicznie. Jeśli Twoim zdaniem powinniśmy poruszyć jakiś temat związany z technologią wpływającą na zwiększenie komfortu życia osób z niepełnosprawnościami napisz do nas na adres sekretariat.dt@cyfra.gov.pl.

{"register":{"columns":[]}}