Rzeszów: Piknik Naukowy Moc Odkrywców już za nami
26.09.2021
Ponad tysiąc osób odwiedziło stoisko „Akcja Depopulacja!” naszego Instytutu podczas dwudniowego rzeszowskiego Pikniku Nauki i Techniki Moc Odkrywców. Odpowiedzieliśmy na setki pytań o pole elektromagnetyczne, sieci mobilne i 5G. W rzeszowskim pikniku uczestniczyliśmy w ramach projektu #3_4PEM – „Sprawna komunikacja mobilna jako klucz do rozwoju i bezpieczeństwa". Był to nasz pierwszy udział w tym wydarzeniu, ale mamy nadzieję, że nie ostatni!
Rzeszowski Piknik Nauki i Techniki Moc Odkrywców to popularnonaukowy piknik edukacyjny. Moc Odkrywców łączy interaktywną edukację naukowo-techniczną z upowszechnianiem szeroko rozumianej nauki, kultury i sztuki. Zaprezentowanie tak licznych atrakcji oraz wielu gałęzi nauki pozwoliło zarówno dzieciom, jak i dorosłym poznać z bliska wiele placówek edukacyjnych.
Dlatego nie mogło nas tam zabraknąć. Jako Instytut Łączności zaprezentowaliśmy stoisko pod lekko przewrotną nazwą „Akcja Depopulacja!”. Na Pikniku pojawiliśmy się razem z Urzędem Komunikacji Elektronicznej. Przygotowaliśmy stoiska poświęcone m.in. tematyce mobilnych sieci komórkowych. UKE zaprezentował swój wóz pomiarowy służący do wykrywania zakłóceń sieci mobilnych i telewizji naziemnej oraz szereg gier i zabaw dotyczących programowania dla najmłodszych.
#3_4PEM na Pikniku Naukowym!
My z kolei skupiliśmy się na edukacji. #TelkoEgzorcyści wkroczyli do akcji i odpowiedzieli na wiele pytań dotyczących pomiarów pól elektromagnetycznych (czyli PEM) pochodzących ze stacji bazowych telefonii komórkowych, wyjaśnili czym jest PEM i jakie są jego źródła. Dużo rozmawialiśmy o dezinformacji, która narosła wokół tematu mobilnych sieci komórkowych, z zwłaszcza sieci 5G. Przedstawiliśmy i „rozminowaliśmy” wiele mitów funkcjonujących w tym obszarze. Jednym z nich był ten, który dotyczył wykonywania samodzielnych „pomiarów” PEM niskobudżetowym miernikiem, np. we własnym domu. Na naszym stoisku prezentowaliśmy szereg popularnych niskobudżetowych „mierników”, a uzyskiwane przez nie wyniki „pomiarów” konfrontowaliśmy z wynikami z profesjonalnego, wzorcowanego przyrządu pomiarowego. Choć „mierniki” błyszczały i piszczały – na wszystko i wszystkich wokoło! – jak tylko potrafiły i na ile im baterie pozwoliły to jednak oczywiście poniosły sromotną klęskę. W połowie Pikniku musieliśmy… zmieniać baterie, by „mierniki” wróciły do gry i znów mogły szaleć wskazując nieprzyzwoicie wysokie liczby w niestandardowych lub egzotycznych jednostkach. I co gorsza to w sytuacji, gdy nasz profesjonalny przyrząd pomiarowy uparł się i do znudzenia pokazywał wartość nieprzekraczającą 2 V/m. A trzeba zauważyć, że miejsce do pomiarów PEM na Pikniku mieliśmy wprost wymarzone: bezpośrednia widoczność anten sieci telefonii komórkowej, niewielka odległość (lecz nie pod samą anteną), praktycznie brak przeszkód terenowych, a to wszystko przy udziale wielu przemieszczających się uczestników z aktywnymi smartfonami!
Bardzo cieszy nas fakt, że tegoroczną edycję Pikniku Moc Odkrywców odwiedziło w sumie kilkanaście tysięcy osób. Dzieci, młodzież oraz ich rodzice licznie odwiedzali również nasze stoisko – nie mieliśmy chwili wytchnienia! Zainteresowanie tematem PEM, telefonią komórkową oraz dezinformacją z nimi związaną, a także działania profesjonalnego przyrządu pomiarowego było tak duże, że nie raz ustawiała się do nas kolejka chętnych do wysłuchania informacji o tym jak w prawidłowy sposób wykonać pomiar natężenia pola elektromagnetycznego i dlaczego nieskobudżetowe „mierniki” oferowane w popularnych serwisach internetowych nie są w stanie dorównać profesjonalnym pomiarom.
Przygotowane przez nas pakiety edukacyjne, w których można było znaleźć m.in. Białą Księgę, poradnik dotyczący sieci 5G, ulotki dotyczące dezinformacji oraz zjawiska fizycznego jakim jest pole elektromagnetyczne cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Wracaliśmy lżejsi o setki pakietów i grube kilogramy materiałów edukacyjnych!
O projekcie
Projekt „Sprawna telekomunikacja mobilna jako klucz do rozwoju i bezpieczeństwa" realizowany przez KPRM we współpracy z Instytutem Łączności - Państwowym Instytutem Badawczym w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa Działanie 3.4. Kampania ma na celu zwiększenie świadomości Polaków w zakresie działania, wykorzystania, bezpieczeństwa i znaczenia mobilnych sieci telekomunikacyjnych, a tym samym usług (w tym publicznych) opartych o te sieci. W ramach projektu zrealizowane zostaną działania w następujących obszarach: walka z dezinformacją, edukacja, podstawy prawne procesu inwestycyjnego, bezpieczeństwo i jakość życia.