Sprawna telekomunikacja drogą do eliminacji barier
13.08.2024
Nowoczesne technologie mają niebagatelny wpływ na poprawę jakości życia osób o specjalnych potrzebach. I choć mogło by się wydawać, że jest to wiedza powszechna, rola telekomunikacji wciąż pozostaje nieodpowiednio wyeksponowana. A przecież często to właśnie od niej zależy właściwe działanie różnego typu wprowadzanych na rynek usprawnień.
Najbardziej oczywistym przykładem jest możliwości pracy zdalnej. Dla wielu osób z niepełnosprawnościami to szansa na zaistnienie i funkcjonowanie na rynku pracy. Ograniczenie związane z koniecznością codziennych dojazdów do i z miejsca pracy przestaje mieć znaczenie. Odpowiedni sprzęt komputerowy pozwoli nie tylko na wykonywanie swoich obowiązków, ale także na funkcjonowanie w „biurowym życiu” poprzez udział w spotkaniach on-line. Aby było to możliwe niezbędny jest nie tylko dostęp do sieci, ale i jej odpowiednie parametry jakościowe takie jak niskie opóźnienia czy wysoka prędkość pobierania danych.
Podobnie rzecz ma się z nauką zdalną. Już w 2020 r. w przygotowanym przez Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy raporcie „(Nie)pełnosprawni w sieci 5G” napisano, że technologie wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości mają ogromny potencjał, aby znacząco poprawić możliwości osób z niepełnosprawnościami w obszarze edukacji. Zajęcia w salach wykładowych w wirtualnej rzeczywistości mogą być wzbogacane dodatkowymi efektami specjalnymi takimi jak obrazy, filmy i nowatorskie doświadczenia, których nie można wykorzystać w tradycyjnej sali lekcyjnej. Edukacja oparta na wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości może pomóc dzieciom i młodzieży rozwijać umiejętności życiowe, które pomogą im zwiększać niezależność w domu, szkole i społeczeństwie. Dodatkowo, zdalna nauka pozwala uczniom z niepełnosprawnościami uczestniczyć w zajęciach szkolnych razem z uczniami pełnosprawnymi, dzięki czemu mogą zintegrować się ze swymi rówieśnikami, a także zwiększyć poczucie własnej wartości. I tu także konieczny jest do spełnienia warunek – dostęp do szybkiego internetu.
Będąc w zasięgu osoby o szczególnych potrzebach zyskują dostęp do wielu rozwiązań usprawniających ich codzienne funkcjonowanie. Dzięki dostępowi do sieci możliwa staje się m.in. komunikacja w ramach IoT (internet of things – internet rzeczy). Działać mogą różnego typu urządzenia wspomagające komunikację takie jak aparaty słuchowe zintegrowane z telefonem czy okulary z mini kamerą pozwalającą na audiodeskrypcję mediów graficznych czy wizualnych.
Warto więc pamiętać, że rozwój sieci telekomunikacyjnych to naturalny proces, nie tylko w związku ze zwiększającą się wciąż ilością podłączonych do nich urządzeń (smartfony, bankomaty, parkometry, itp.). To także zwiększenie szansy na polepszenie warunków życia osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami.
O projekcie:
Materiał powstał w ramach projektu „Wsparcie rozwoju komunikacji elektronicznej 2024-2029 w MC DT” realizowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji w ramach Funduszy Europejskich na Rozwój Cyfrowy (FERC). Celem projektu jest upowszechnienie wiedzy w zakresie dostępu do szerokopasmowego dostępu do internetu, możliwości zastosowania w Polsce satelitarnych systemów telekomunikacyjnych oraz promowania rozbudowy sieci telekomunikacyjnych. Zauważając nieustanny postęp technologiczny, chcemy informować o produktach i działaniach, które wykorzystując mobilne sieci telekomunikacyjne, wpływają na poprawę jakości życia, przede wszystkim osób niepełnosprawnych.
Publikacje będą ukazywały się cyklicznie. Jeśli Twoim zdaniem powinniśmy poruszyć jakiś temat związany z technologią wpływającą na zwiększenie komfortu życia osób z niepełnosprawnościami napisz do nas na adres sekretariat.dt@cyfra.gov.pl.