W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sprawna telekomunikacja drogą do eliminacji barier

13.08.2024

Nowoczesne technologie mają niebagatelny wpływ na poprawę jakości życia osób o specjalnych potrzebach. I choć mogło by się wydawać, że jest to wiedza powszechna, rola telekomunikacji wciąż pozostaje nieodpowiednio wyeksponowana. A przecież często to właśnie od niej zależy właściwe działanie różnego typu wprowadzanych na rynek usprawnień.

Sprawna telekomunikacja drogą do eliminacji barier

Najbardziej oczywistym przykładem jest możliwości pracy zdalnej. Dla wielu osób z niepełnosprawnościami to szansa na zaistnienie i funkcjonowanie na rynku pracy. Ograniczenie związane z koniecznością codziennych dojazdów do i z miejsca pracy przestaje mieć znaczenie. Odpowiedni sprzęt komputerowy pozwoli nie tylko na wykonywanie swoich obowiązków, ale także na funkcjonowanie w „biurowym życiu” poprzez udział w spotkaniach on-line. Aby było to możliwe niezbędny jest nie tylko dostęp do sieci, ale i jej odpowiednie parametry jakościowe takie jak niskie opóźnienia czy wysoka prędkość pobierania danych.

Podobnie rzecz ma się z nauką zdalną. Już w 2020 r. w przygotowanym przez Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy raporcie „(Nie)pełnosprawni w sieci 5G”  napisano, że technologie wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości mają ogromny potencjał, aby znacząco poprawić możliwości osób z niepełnosprawnościami w obszarze edukacji. Zajęcia w salach wykładowych w wirtualnej rzeczywistości mogą być wzbogacane dodatkowymi efektami specjalnymi takimi jak obrazy, filmy i nowatorskie doświadczenia, których nie można wykorzystać w tradycyjnej sali lekcyjnej. Edukacja oparta na wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości może pomóc dzieciom i młodzieży rozwijać umiejętności życiowe, które pomogą im zwiększać niezależność w domu, szkole i społeczeństwie. Dodatkowo, zdalna nauka pozwala uczniom z niepełnosprawnościami uczestniczyć w zajęciach szkolnych razem z uczniami pełnosprawnymi, dzięki czemu mogą zintegrować się ze swymi rówieśnikami, a także zwiększyć poczucie własnej wartości. I tu także konieczny jest do spełnienia warunek – dostęp do  szybkiego internetu.

Będąc w zasięgu osoby o szczególnych potrzebach zyskują dostęp do wielu rozwiązań usprawniających ich codzienne funkcjonowanie. Dzięki dostępowi do sieci możliwa staje się m.in. komunikacja w ramach IoT (internet of things – internet rzeczy). Działać mogą różnego typu urządzenia wspomagające komunikację takie jak aparaty słuchowe zintegrowane z telefonem czy okulary z mini kamerą pozwalającą na audiodeskrypcję mediów graficznych czy wizualnych.

Warto więc pamiętać, że rozwój sieci telekomunikacyjnych to naturalny proces, nie tylko w związku ze zwiększającą się wciąż ilością podłączonych do nich urządzeń (smartfony, bankomaty, parkometry, itp.). To także zwiększenie szansy na polepszenie warunków życia osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami.

O projekcie:

Materiał powstał w ramach projektu „Wsparcie rozwoju komunikacji elektronicznej 2024-2029 w MC DT” realizowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji w ramach Funduszy Europejskich na Rozwój Cyfrowy (FERC). Celem projektu jest upowszechnienie wiedzy w zakresie dostępu do szerokopasmowego dostępu do internetu, możliwości zastosowania w Polsce satelitarnych systemów telekomunikacyjnych oraz promowania rozbudowy sieci telekomunikacyjnych. Zauważając nieustanny postęp technologiczny, chcemy informować o produktach i działaniach, które wykorzystując mobilne sieci telekomunikacyjne, wpływają na poprawę jakości życia, przede wszystkim osób niepełnosprawnych.

Publikacje będą ukazywały się cyklicznie. Jeśli Twoim zdaniem powinniśmy poruszyć jakiś temat związany z technologią wpływającą na zwiększenie komfortu życia osób z niepełnosprawnościami napisz do nas na adres sekretariat.dt@cyfra.gov.pl.

Materiały

Raport "(Nie)pełnosprawni w sieci 5G"
{"register":{"columns":[]}}