Szkolenie w Rzeszowie – dużo pytań o proces inwestycyjny
05.06.2023
W ostatnim czasie doszło do wielu protestów mieszkańców miast, którzy sprzeciwiają się stawianiu w ich miejscowości masztów telefonii komórkowej. Tak stało się m.in. w Rzeszowie. Dlatego chętnie odpowiedzieliśmy na zaproszenie pracowników Urzędu Miasta, gdzie mieliśmy możliwość przeszkolenia blisko 40 osób z różnych wydziałów z tematów związanych z: procesem inwestycyjnym budowy wież telekomunikacyjnych, działaniem pola elektromagnetycznego oraz przeciwdziałaniem dezinformacji.
Pole elektromagnetyczne usmaży nam mózgi?
W większości sytuacji niechęć protestujących do mobilnych sieci komórkowych spowodowana jest lękiem wywołanym niezrozumieniem tematów związanych z procesem inwestycyjnym, ponieważ są to tematy skomplikowane i na tyle trudne, że ciężko jest je wyjaśnić w prosty i krótki sposób.
Rękawicę podniósł Rafał Pawlak, ekspert Instytutu Łączności – PIB, który opowiadał o tym, jak działają stacje bazowe telefonii komórkowej. W sposób zrozumiały wyjaśnił, co to tak naprawdę jest pole elektromagnetyczne (PEM) o częstotliwości radiowej, które jest emitowane przez stacje bazowe i jakiej kontroli podlega. Było wiele pytań o pomiary kontrolne (po uruchomieniu stacji), które – wbrew opinii komórkosceptyków – nie są przeprowadzane po ustaleniu terminu z operatorem. Dodatkowo podkreślił jak ważne jest urządzenie, którym wykonywane są pomiary – nie każdy aparat zwany miernikiem pola elektromagnetycznego jest wiarygodny. W zasadzie, ze względu m.in. na brak wzorcowania, większość z tych urządzeń jest po prostu tanimi gadżetami.
Proces inwestycyjny – najważniejszy punkt szkolenia
Część dotycząca przepisów związanych z procesem inwestycyjnym dotyczącym stawiania wież telefonii komórkowej trwała blisko trzy godziny. A to dlatego, że sam proces inwestycyjny to długotrwałe i skomplikowane przedsięwzięcie i wymaga dokładnego wytłumaczenia przepisów. Proces ten nierzadko obarczony jest ryzykiem protestów mieszkańców, którzy obawiają się o swoje zdrowie i są przekonani o szkodliwości sąsiedztwa wież telekomunikacyjnych. Temat ten dokładnie wyjaśnił Roberto Romański z Ministerstwa Cyfryzacji. Była to najdłuższa część szkolenia i to ona najbardziej interesowała pracowników urzędu. Wielu miało pytania o konkretne sytuacje, z którymi spotykają się na co dzień w swojej pracy.
„Wszyscy zginiemy!” czyli telefonia komórkowa w relacji jej przeciwników
Do zrozumienia tematu związanego zarówno z samym procesem inwestycyjnym, jak i polem elektromagnetycznym (PEM) potrzebna jest odpowiednia wiedza, a do jej przekazywania niezbędna jest umiejętność prostej komunikacji. Zdecydowanie łatwiej i efektywniej jest szerzyć na ten temat dezinformację. Stworzenie fake newsa trwa dosłownie chwilę - wystarczy celowo mylić fakty z opiniami, dodając do tego negatywne emocje, których celem będzie wywołanie niepokoju lub strachu, czy też poczucia zagrożenia i gotowe. Fake newsy w swoim założeniu mają wywołać strach wśród swoich odbiorców i przekonać ich, że mieszkanie w pobliżu stacji bazowej jest szkodliwe dla ich zdrowia.
I to temu zagadnieniu poświęcony był ostatni blok szkolenia, który przygotowała Kinga Graczyk z Ministerstwa Cyfryzacji. W swojej prezentacji poruszyła kwestie rozsiewania fake newsów poprzez petycje, które w rozumienia prawa petycjami nie są, ale potrafią wywołać lęk w urzędnikach, którzy z taką petycją mieliby do czynienia. Pokazane zostały również mechanizmy, którymi posługują się komórkosceptycy w swoich przekazach oraz padło kilka instrukcji, jak sobie radzić z dezinformacją, z którą mogą zetknąć się urzędnicy w swojej codziennej pracy.
Eksperci z IŁ-PIB i MC pomagają Samorządowcom
Eksperci z Instytutu Łączności – PIB oraz Ministerstwa Cyfryzacji od ponad dwóch lat zwalczają̨ dezinformację, która narosła wokół tematów dotyczących telekomunikacji mobilnej w tym tej dotyczącej procesu inwestycyjnego. Oprócz działalności online i publikacji artykułów w ramach cyklu #PowiedzSprawdzam, w których obalane są̨ najpowszechniejsze fake newsy, jeżdżą̨ do gmin na spotkania z mieszkańcami.
Na prośbę uczestników szkolenia wystawiamy certyfikaty potwierdzające ich udział w kursie. Za nami już osiem tur szkolenia i w każdym z nich udział wzięło kilkadziesiąt osób. Zachęcamy do uczestnictwa. Chęć udziału należy zgłaszać na adres proces_inwestycyjny@il-pib.pl. Adres ten służy także jako narzędzie do zgłaszania konkretnych przypadków, które zdarzają się w poszczególnych Samorządach. Eksperci Ministerstwa Cyfryzacji oraz Instytutu Łączności chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące napotkanego problemu. Istnieje również możliwość zorganizowania indywidualnego szkolenia dla danego Samorządu.
Szkolenie dotyczące procesu inwestycyjnego organizowane jest w ramach projektu „Sprawna telekomunikacja mobilna jako klucz do rozwoju i bezpieczeństwa”. Celem szkolenia jest poszerzenie wiedzy z procesu inwestycyjnego dotyczącego budowy stacji bazowych telefonii komórkowej, podstawowych zagadnień związanych z polem elektromagnetycznym oraz dezinformacji, która często towarzyszy tym tematom.
Najbliższe szkolenie odbędzie się w formule online w lipcu! A może wolisz szkolenie offline i chcesz, abyśmy przeprowadzili szkolenie w Twoim urzędzie? Napisz na proces_inwestycyjny@il-pib.pl. Szkolenie jest bezpłatne.
O projekcie
Projekt „Sprawna telekomunikacja mobilna jako klucz do rozwoju i bezpieczeństwa" realizowany przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Instytutem Łączności - Państwowym Instytutem Badawczym w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa Działanie 3.4. Kampania ma na celu zwiększenie świadomości Polaków w zakresie działania, wykorzystania, bezpieczeństwa i znaczenia mobilnych sieci telekomunikacyjnych, a tym samym usług (w tym publicznych) opartych o te sieci. W ramach projektu zrealizowane zostaną działania w następujących obszarach: walka z dezinformacją, edukacja, podstawy prawne procesu inwestycyjnego, bezpieczeństwo i jakość życia.