W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zastosowania 5G - do czego przydaje się ta technologia?

27.01.2023

Sieć 5G to najnowsza generacja sieci komórkowych, która zapewnia wysokie prędkości transmisji danych, niskie opóźnienia i większą pojemność niż poprzednie generacje. Ma ona szerokie zastosowanie w wielu różnych dziedzinach - warto wiedzieć, do czego na co dzień może przydać się nam sieć 5G i co dzięki niej zyskujemy!

Ilustracja w tonacji fioletowo zielonej. Zawiera kwadratowe zdjęcia przykładowych zastosowań 5G oraz napis: 5G. Szansa dla nas wszystkich. W dolnej części loga UE, RP i projektu Sprawna telekomunikacja mobilna jako klucz do rozwoju i bezpieczeństwa.

5G w swoich założeniach zapewnia szybkość przesyłania danych na poziomie 1 Gb/s lub więcej. Może również zapewniać niskie opóźnienia (do 1 ms) i wysoką wydajność w zakresie obsługi wielu urządzeń jednocześnie. Jednak sieci 5G mogą mieć różną maksymalną przepustowość w zależności od wielu czynników, takich jak technologie i specyfikacje używane przez dostawców sieci, warunki środowiskowe, liczba użytkowników w danym obszarze itp.

Ogólnie rzecz biorąc, maksymalna przepustowość sieci 5G może sięgać od kilku Gb/s do nawet 10 Gb/s w idealnych warunkach. Jednak w rzeczywistości, przepustowość ta może być niższa ze względu na wymienione powyżej czynniki.

Specyfikacja techniczna sieci 5G obejmuje wiele różnych rozwiązań, np.:

  • korzystanie z nowych pasm częstotliwości, takich jak pasma mmWave, które pozwalają na przesyłanie dużych ilości danych z dużą szybkością;
  • zastosowanie technologii MIMO (Multiple-Input Multiple-Output), która pozwala na wykorzystanie kilku nadajników i odbiorników do przesyłania danych jednocześnie;
  • zastosowanie technologii beamforming, która pozwala na skierowanie sygnału bezpośrednio do urządzenia odbierającego, co zwiększa jego zasięg i wydajność;
  • wprowadzenie nowych protokołów sieciowych, takich jak 5G NR (New Radio), które umożliwiają szybsze i bardziej wydajne przesyłanie danych.

Sieć 5G, stopniowo wprowadzana w różnych krajach na całym świecie, jest obecnie w fazie rozwoju. Oczekuje się, że będzie ona szczególnie przydatna w aplikacjach wymagających dużej przepustowości i niskiego opóźnienia, takich jak np. przesyłanie danych z urządzeń zdalnego sterowania, czy też transmisje wideo w wysokiej rozdzielczości.

Jednym z najważniejszych zastosowań sieci 5G jest poprawa jakości usług telekomunikacyjnych. Sieć 5G pozwala na przesyłanie dużych ilości danych z wysoką prędkością, co umożliwia lepsze połączenia głosowe i wideo oraz szybsze przesyłanie plików. Jest to szczególnie ważne w przypadku aplikacji, takich jak gry online czy usługi streamingowe, które wymagają dużej przepustowości.

5G, a motoryzacja. Co nas czeka już za chwilę?

Sieć 5G ma szereg zastosowań w motoryzacji. Stanowi istotne rozwinięcie dla sieci poprzednich generacji, ponieważ wysoka przepustowość i niskie opóźnienia sieci 5G umożliwiają szybkie przesyłanie dużych wolumenów danych, co jest szczególnie ważne w przypadku samochodów autonomicznych i pojazdów wyposażonych w zaawansowane systemy elektroniczne. Sieć 5G może również być wykorzystywana do komunikacji pomiędzy pojazdami a innymi urządzeniami i infrastrukturą drogową, co może znacząco podnieść bezpieczeństwo poprzez zmniejszenie ryzyka wystąpienia wypadków i umożliwienie lepszego zarządzania ruchem drogowym. Komunikacja typu Vehicle 2 Vehicle, czy Vehicle 2 Infrastructure / Pedestrian to jedne z wielu podejść do kwestii bezpieczeństwa w zakresie motoryzacji - ale nie tylko. W przyszłości sieć 5G może również być używana do łączenia samochodów autonomicznych z innymi pojazdami i systemami transportowymi, co pozwoli na lepsze wykorzystanie infrastruktury drogowej i poprawi efektywność transportu. Inne potencjalne zastosowania sieci 5G w motoryzacji to m.in. śledzenie pojazdów w celu zapewnienia bezpieczeństwa i zapobiegania kradzieżom, a także umożliwienie kierowcom dostępu do różnych usług i aplikacji za pośrednictwem internetu.

5G, a gaming - z czego skorzystają gracze?

Dobrodziejstwa płynące z 5G to również bardzo dobra wiadomość dla graczy. Szybkie transfery i niskie pingi powodują, że również i ta grupa użytkowników chętniej spogląda na granie za pośrednictwem sieci komórkowych. Wszystko bowiem wskazuje na to, że gracze będą mogli cieszyć się płynniejszą rozgrywką i mniejszą ilością problemów związanych z opóźnieniami.

5G również otwiera nowe możliwości dla rozgrywek online i gier mobilnych. Sieć ta umożliwi graczom korzystanie z bardziej zaawansowanych funkcji, takich jak rozgrywki wieloosobowe z udziałem wielu graczy z różnych miejsc na świecie oraz gry z wirtualną rzeczywistością, w których gracze będą mogli przenieść się do wirtualnego świata i doświadczać go z perspektywy tzw. “pierwszej osoby” (First Person Perspective). Co więcej, 5G umożliwi twórcom gier tworzenie bardziej realistycznych i zaawansowanych środowisk, w których gracze będą mogli grać, ponieważ sieć ta pozwoli na szybsze przesyłanie dużych ilości danych potrzebnych do wyświetlenia takich środowisk. Ogólnie rzecz biorąc, 5G stanowi kluczowy krok naprzód w rozwoju gier i pozwoli graczom na doświadczenie nowych możliwości zabawy.

5G, a technologie medyczne

W jaki sposób 5G może stać się istotnym wsparciem dla medycyny? Okazuje się, że i tutaj można wskazać na ważne zastosowania dla tej technologii łączności. Trzeba powiedzieć sobie jasno: lekarze i inni pracownicy służby zdrowia będą mogli szybko i łatwo uzyskiwać dostęp do ważnych informacji i danych medycznych, co pozwoli im na lepsze diagnozowanie i leczenie pacjentów. 5G również pozwoli na rozwój nowych technologii, takich jak chirurgia zdalna i telemedycyna, które umożliwią lekarzom prowadzenie zabiegów z daleka za pomocą specjalistycznych narzędzi i robotów zdalnie sterowanych. To z kolei będzie skutkowało lepszym wykorzystaniem zasobów i zmniejszeniem kosztów leczenia, a także umożliwi pacjentom dostęp do opieki medycznej w miejscach, gdzie jej teraz brakuje. Warto dodać również, że 5G umożliwi rozwój nowych rozwiązań z zakresu zdrowia publicznego, takich jak systemy monitorowania zdrowia i systemy ostrzegania o epidemiach, które pomogą w zapobieganiu chorobom i umożliwią szybszą reakcję w razie wystąpienia choroby zakaźnej. W skrócie: 5G będzie mieć ogromny wpływ na rozwój medycyny i pozwoli lekarzom na uzyskanie dostępu do najnowszych technologii i na lepsze leczenie pacjentów. Lepsza infrastruktura sieciowa z pomocą 5G to szansa dla naprawdę wielu osób, które wymagają leczenia - a także ogromne pole do popisu dla technologii, które dopiero raczkują.

5G, a treści multimedialne i streaming

Nie ma chyba nikogo, kto funkcjonuje w Internecie i nie wie o takich miejscach jak YouTube, Netflix, Amazon Prime i wiele innych. Trzeba mieć na uwadze, że aby z nich korzystać konieczna jest dobra infrastruktura sieciowa, która będzie w stanie “obsłużyć” takowe serwisy. I całe szczęście, 5G absolutnie umożliwia szybkie przesyłanie dużych ilości danych potrzebnych do wyświetlenia wysokiej jakości treści wideo. Oznacza to, że użytkownicy będą mogli cieszyć się płynnym odtwarzaniem filmów, programów telewizyjnych i innych treści wideo bez problemów związanych z opóźnieniami lub zacinaniem się obrazu.

5G również pozwoli na rozwój nowych technologii związanych ze streamingiem treści, takich jak wirtualna rzeczywistość i rozszerzona rzeczywistość, które umożliwią użytkownikom doświadczenie treści w sposób dotychczas niemożliwy. Sieć 5G umożliwi również szybsze przesyłanie dużych ilości danych potrzebnych do wyświetlenia treści w wysokiej rozdzielczości, co pozwoli użytkownikom na oglądanie filmów i programów telewizyjnych w jeszcze lepszej jakości. Ogólnie rzecz biorąc, 5G stanowi ważny krok naprzód w rozwoju technologii streamingowych i pozwoli użytkownikom na cieszenie się lepszą jakością treści wideo oraz nowymi, ekscytującymi formami zabawy za pośrednictwem internetu. Widać również, że jest to technologia bardzo uniwersalna: wraz z 5G wkraczamy w powszechność takich mediów jak rzeczywistość rozszerzona oraz wirtualna, które w najbliższych latach będą mieć naprawdę “mnóstwo do powiedzenia”. 

Zastosowanie 5G w rolnictwie

Nie można zapomnieć o takich zastosowaniach jak wykorzystanie sieci nowej generacji w rolnictwie: 5G pozwala na przesłanie naprawdę dużych ilości danych potrzebnych do zarządzania zasobami i poprawienia efektywności pracy. Może być używana do łączenia maszyn rolniczych z innymi urządzeniami i infrastrukturą, co pozwoli na automatyzację procesów i umożliwi lepsze zarządzanie zasobami. 5G również umożliwi rozwój nowych rozwiązań z zakresu zarządzania, takich jak systemy do administrowania wodą i nawożeniem, które pomogą rolnikom w optymalizacji użycia tych zasobów. Sieć 5G może również być używana do monitorowania stanu upraw i zwierząt oraz do wczesnego wykrywania chorób i szkodników, co pozwoli na szybszą reakcję i zapobiegnie stratom. Podsumowując, 5G stanowi ważny krok naprzód w rozwoju rolnictwa i pozwoli rolnikom na skuteczniejsze zarządzanie zasobami i poprawę efektywności pracy. Tego typu osiągnięcia to niesamowicie ważna sprawa w kontekście optymalizacji opłacalności upraw i dalszego obniżania cen żywności: a to z kolei jest bardzo istotne z punktu widzenia chociażby likwidowania problemu biedy i głodu na świecie. 

5G to szansa dla nas wszystkich!

Nie można upatrywać w 5G zagrożeń wynikających z mitów panujących wokół tej technologii. Lepiej widzieć w tym standardzie szansę na to, aby nasz świat stał się lepszy i bardziej dostępny dla wszystkich, a powyższe zastosowania są tego doskonałym dowodem. Warto wspomnieć, że nie opisaliśmy wszystkich możliwych aplikacji 5G w różnych branżach - właściwie tylko nasza kreatywność stanowi ograniczenie. 5G jako standard jest niezwykle uniwersalne i stanowi szansę dla każdego z nas! 

 

 


O projekcie

Projekt „Sprawna telekomunikacja mobilna jako klucz do rozwoju i bezpieczeństwa" realizowany przez KPRM we współpracy z Instytutem Łączności - Państwowym Instytutem Badawczym w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa Działanie 3.4. Kampania ma na celu zwiększenie świadomości Polaków w zakresie działania, wykorzystania, bezpieczeństwa i znaczenia mobilnych sieci telekomunikacyjnych, a tym samym usług (w tym publicznych) opartych o te sieci. W ramach projektu zrealizowane zostaną działania w następujących obszarach: walka z dezinformacją, edukacja, podstawy prawne procesu inwestycyjnego, bezpieczeństwo i jakość życia.

{"register":{"columns":[]}}