W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Biznes i prawa człowieka

Krajowy Plan Działania

Każde z państw członkowskich ONZ zobowiązane jest do opracowania Krajowego Planu Działania na rzecz implementacji Wytycznych ONZ dotyczących biznesu i praw człowieka. W Polsce 29 maja 2017 r. Rada Ministrów przyjęła Krajowy Plan Działania na rzecz wdrażania Wytycznych ONZ dotyczących biznesu i praw człowieka na lata 2017-2020 (KPD).

Dokument jest dostępny w wersji polskiej (PDF 1 MB) oraz angielskiej (PDF 1 MB).

KPD poprzez implementację Wytycznych ONZ ma przede wszystkim służyć zwiększeniu ochrony praw człowieka poszczególnych osób i umożliwieniu im dochodzenia sprawiedliwości w sytuacji, gdy ich prawa zostaną naruszone przez biznes. KPD został zbudowany w oparciu o trzy filary zawarte w Wytycznych ONZ dotyczących biznesu i praw człowieka opisanych poniżej.
2 pazdziernika 2017 r. w Ministerstwie Rozwoju odbyła się konferencja nt. realizacji Krajowego Planu Działań na rzecz wdrażania Wytycznych ONZ dotyczących biznesu i praw człowieka na lata 2017-2020. Najistotniejszymi kwestiami omówionymi podczas wydarzenia były m.in. przeciwdziałanie współczesnemu niewolnictwu i pracy przymusowej, działania mające zapewnić ochronę sygnalistów, zapewnienie równowagi życia zawodowego i rodzinnego, poszanowanie praw człowieka w kontekście zamówień publicznych, zwiększenie ochrony dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym w kontekście sektora usług turystycznych jak również odpowiedzialność pośredników internetowych za treści publikowane w internecie. Natomiast szczegóły dotyczące konferencji są również dostępne w języku angielskim w notatce prasowej z wydarzenia.
Informacje na temat KPD można znaleźć także na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Wytyczne ONZ dotyczące biznesu i praw człowieka

W czerwcu 2011 r. Rada Praw Człowieka ONZ przyjęła Wytyczne dotyczące biznesu i praw człowieka (UN Guiding Principles on Business and Human Rights: Implementing the UN “Protect, Respect and Remedy” Framework).

Dokument został wypracowany w długim procesie konsultacji przez zespół ekspertów pod przewodnictwem profesora Johna Ruggiego, Specjalnego Przedstawiciela Sekretarza Generalnego ONZ ds. biznesu i praw człowieka.

 

 

"Przyjęte zalecenia dostarczą odpowiednich narzędzi zarówno organizacjom społecznym jak i inwestorom do mierzenia faktycznego postępu firm w zakresie wpływu ich działalności na życie ludzi na całym świecie" - stwierdził profesor.

Wytyczne ONZ dotyczące biznesu i praw człowieka wskazują w jaki sposób państwa oraz przedstawiciele biznesu powinni wdrażać ramowe zalecenia przyjęte już wcześniej przez ONZ w 2008 r. pt. „Chronić, Szanować, Naprawiać” (”Protect, Respect, Remedy” Framework).

 

Wytyczne ONZ dotyczące biznesu i praw człowieka zostały sformułowane w 31 zasadach podzielonych na trzy grupy, które określa się mianem trzech filarów:

I. Obowiązki państwa w zakresie zabezpieczenia praw człowieka (10 zasad).

II. Odpowiedzialność biznesu za poszanowanie praw człowieka (14 zasad).

III. Zwiększenie dostępu osób poszkodowanych do skutecznych środków zaradczych (7 zasad).

Wytyczne ONZ dotyczące biznesu i praw człowieka mają zastosowanie do wszystkich państw i wszystkich przedsiębiorstw, niezależnie od ich wielkości, branży, lokalizacji, własności i struktury. Wytyczne nie tworzą nowego prawa – są zbiorem przepisów już obecnych w konwencjach i innych przepisach prawa międzynarodowego z zakresu praw człowieka.

Każde z państw członkowskich ONZ zobowiązane jest do opracowania Krajowego Planu Działania na rzecz implementacji Wytycznych ONZ dotyczących biznesu i praw człowieka. W Polsce 29 maja 2017 r. Rada Ministrów przyjęła Krajowy Plan Działania na rzecz wdrażania Wytycznych ONZ dotyczących biznesu i praw człowieka na lata 2017-2020.

Zachęcamy do obejrzenia filmu wprowadzającego do Wytycznych (dostępny również z polskimi napisami).

Ramy sprawozdawczości zgodnej z Wytycznymi ONZ dotyczącymi biznesu i praw człowieka (ang. UN Guiding Principles Reporting Framework) to pierwsze kompleksowe wytyczne dla przedsiębiorstw dotyczące sporządzania sprawozdań na temat praw człowieka, umożliwiające im wywiązanie się z ich odpowiedzialności za poszanowanie praw człowieka. Obowiązek ten został określony w Wytycznych ONZ dotyczących biznesu i praw człowieka.

Do pobrania:

 

Materiały

Raport Śródokresowy z realizacji kpd
Raport​_Srodokresowy​_z​_realizacji​_KPD​_final.pdf 1.31MB
Krajowy Plan Działania na rzecz wdrażania wytycznych ONZ dotyczących biznesu i praw człowieka na lata 2017-2020
Krajowy​_Plan​_Działań​_na​_rzecz​_wdrażania​_wytycznych.pdf 1.16MB
National Action Plan for the implementation of the United Nations guiding principles on business and human rights 2017-2020
NAP​_on​_BHR​_Poland​_2017.pdf 1.22MB
Wytyczne ONZ dotyczące biznesu i praw człowieka
Wytyczne​_ONZ-UNGPs​_BHR​_PL​_web​_PIHRB.pdf 0.77MB
Un guiding principles on business and human rights
GuidingPrinciplesBusinessHR​_EN.pdf 1.08MB
Rekomendacja Rady Europy dotycząca biznesu i praw człowieka
Rekomendacja​_Rady​_Europy.pdf 0.46MB
Council of Europe Recommendation on business and human rights
Council​_of​_Europe​_Recommendation.pdf 0.17MB
Notatka prasowa w wersji angielskiej z konferencji nt. realizacji KPD na rzecz wdrażania wytycznych ONZ dotyczących biznesu i praw człowieka na lata 2017-2020
Press​_note​_NAPonBHR​_conference​_ENG.docx 0.02MB
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
13.09.2021 15:23 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
16.04.2019 14:46 Emilia Chmiel
{"register":{"columns":[]}}