Nauka języka polskiego
Kursy języka polskiego
Kursy języka polskiego w Argentynie są organizowane m.in. przez:
- Związek Polaków w Argentynie z siedzibą w Buenos Aires i jego sekcje: Polską Macierz Szkolną i Polonijną Organizację Nauczycieli w Argentynie,
- Ognisko Polskie w Buenos Aires,
- Polską Szkołę Sobotnią przy Polskiej Misji Katolickiej w Martín Coronado (prowincja Buenos Aires),
- Szkołę Języków Obcych Amamos Idiomas w San Carlos de Bariloche.
Wszystkie instytucje i organizacje (stowarzyszenia polonijne, szkoły przy stowarzyszeniach, szkoły sobotnio-niedzielne, szkoły funkcjonujące w lokalnych systemach oświaty, inne) zainteresowane zaproszeniem do pracy nauczyciela z Polski mogą zwrócić się do Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą (ORPEG) z wnioskiem o oddelegowanie nauczyciela języka polskiego. Informacje o wymaganiach i procedurze zapraszania nauczycieli dostępne są TUTAJ.
W Polsce organizowane są liczne kursy języka i kultury polskiej, zachęcamy do zapoznania się z ofertą stypendialną Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) oraz z działalnością na rzecz edukacji i nauki polonijnej Stowarzyszenia "Wspólnota Polska".
Materiały do nauki języka polskiego
Największą bazą bezpłatnych materiałów do nauki języka polskiego i przedmiotów ojczystych jest portal „Włącz Polskę” prowadzony przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą (ORPEG). Celem zamieszczonego na tej stronie podręcznika internetowego jest ułatwienie uczniom szkół polonijnych podtrzymywania kontaktów z Krajem, naukę języka polskiego, historii, kultury i geografii Polski.
W ramach programu „Włącz Polskę” powstały gotowe zestawy materiałów edukacyjnych:
- do edukacji wczesnoszkolnej (program „Rok Polski” dla uczniów w wieku 5-7 lat, 7-8 lat oraz 8-9 lat),
- do nauki języka polskiego (program „Lubię Polskę” dla uczniów w wieku 10-13 lat, program „Moja polska kulturoteka” dla uczniów w wieku powyżej 14 lat),
- do nauki wiedzy o Polsce (program „Z historią i geografią Polski za pan brat” dla uczniów w wieku 10-13 lat oraz program „Skąd jesteśmy? Ziemia przodków, jej historia i współczesność” dla uczniów w wieku powyżej 14 lat) oraz
- atlasy historyczne (dla uczniów w wieku 10-13 lat oraz powyżej 14 lat).
Zasoby dydaktyczne można pozyskać również na profilu ORPEG na YouTube. Jest to cykl filmów animowanych o historii Polski, które można wykorzystać do pracy na lekcjach, jak również polecić do samodzielnej nauki.
Innym istotnym źródłem materiałów dydaktycznych są warsztaty i szkolenia on-line prowadzone przez Polonijne Centrum Nauczycielskie ORPEG, podczas których nauczyciele są wyposażani w tematyczne pomoce edukacyjne.
Ministerstwo Edukacji Narodowej także prowadzi platformę z dostępnymi bezpłatnie zasobami elektronicznymi. Dostęp do materiałów dotyczy zarówno treści literackich, historycznych, geograficznych, jak i wiedzy z zakresu przedmiotów ścisłych.
Z myślą o osobach chcących uczyć się języka polskiego, Ambasada RP w Buenos Aires przygotowała ulotkę z adresami instytucji i nauczycieli uczących języka i kultury. Ponadto, wydana przez placówkę publikacja "Polski" zawiera informacje o języku polskim, nauczycielach oraz gry i zabawy słowne - link do publikacji.
Materiały
El idioma polaco - folleto 2023folleto_PL_2023.pdf 0.54MB