W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Europejski projekt DEESME

14.09.2022

napis na grafice wyzwania wdrożenia art. 8 dyrektywy i efektywności energetycznej

Europejski projekt DEESME jest kierowany zarówno do władz krajowych jak i przedsiębiorstw – głównie małych i średnich. Projekt ma na celu m.in.:

  • Ułatwienie przedsiębiorstwom uczestnictwa w transformacji energetycznej;
  • Wspieranie rozwoju i wdrażania polityki energetycznej Unii Europejskiej oraz dostarczanie organom krajowym propozycji wytycznych i zaleceń, mogących wzmocnić systemy krajowe;
  • Zachęcenie do korzystania z podejścia DEESME do wielorakich korzyści z m.in. wdrożenia wyników audytów energetycznych lub rozwoju w przedsiębiorstwie Systemu Zarządzania Energią.

Działania projektu DEESME są swoistą odpowiedzią na wyzwania oraz potrzeby wynikające z implementacji Art. 8 unijnej Dyrektywy o Efektywności Energetycznej. Dyrektywa ta ustanawia ramy koniecznych do podjęcia środków oraz spełnienia wymogów zapewniających bardziej efektywne wykorzystanie energii w podaży i popycie. Art. 8 natomiast proponuje sposoby osiągnięcia tego celu, przy czym zobowiązuje Państwa członkowskie do promowania i ułatwiania wdrażania audytów energetycznych oraz systemów zarządzania energią.

Projekt odpowiada na zidentyfikowane wyzwania proponując różne strategie oraz konkretne działania pomagające rozwiązać napotkany problem. Dodatkowo zwraca uwagę na wielorakie korzyści wynikające z efektywności energetycznej, o których w związku z trudnościami w podstawowych działaniach na rzecz oszczędności energii często się zapomina.

Innowacyjność projektu polega na kompleksowym podejściu do zagadnienia zarówno od strony władz krajowych, jak i przedsiębiorstw. W ramach projektu przeprowadzane są warsztaty dla organów krajowych oraz szkolenia dla przedsiębiorców w krajach partnerskich. Na szkoleniach poruszane są tematy związane m.in. z korzyściami związanymi z efektywnością energetyczną w firmie, wyzwaniami związanymi z zarządzaniem energią w przedsiębiorstwie, sposobami ich przezwyciężenia oraz narzędziami wspierającymi MŚP.

Zapraszamy do kontaktu mailowego w sprawie chęci udziału w przyszłych wydarzeniach związanych z projektem.

Osoba do kontaktu: Anna Piórkowska, e-mail: apiorkowska@kape.gov.pl

Po więcej informacji o projekcie i jego działaniach zapraszamy na stronę: https://kape.gov.pl/deesme lub https://www.deesme.eu/pl/ oraz na media społecznościowe projektu: Twitter: @DeesmeH2020
#DeesmeH2020 i LinkedIn: @DEESMEH2020 #DEESMEH2020.

Projekt ten otrzymał dofinansowanie z unijnego programu badań naukowych i innowacji "Horyzont 2020" w ramach umowy o udzielenie dotacji nr 892235.

{"register":{"columns":[]}}