Podstawowe informacje o projekcie
Wsparcie techniczne dla promowania audytu energetycznego oraz inwestycji w efektywność energetyczną w małych i średnich przedsiębiorstwach.
Efektywność energetyczna jest jednym z priorytetów polskiej polityki energetycznej. W ostatnich latach Polska osiągnęła znaczący postęp w tej dziedzinie. Największy w nim udział miał sektor przemysłu, w którym poprawiły się zarówno wskaźniki sektorowe, jak i nastąpiły korzystne zmiany strukturalne. Większość usprawnień wynikała z decyzji opartych na przesłankach ekonomicznych. Jednak analiza danych Eurostatu na 2016 r. dotyczących energochłonności gospodarki 28 państw członkowskich UE wskazuje, że polska gospodarka jest nadal prawie dwa razy bardziej energochłonna (231,2 kg ekwiwalentu ropy na 1 000 EUR PKB) niż średnia UE (118,6 kg ekwiwalentu ropy na 1 000 EUR PKB).
Pomimo postępu w Polsce nadal istnieje potencjał oszczędności energii, dlatego konieczne jest zintensyfikowanie działań na rzecz promowania poprawy efektywności energetycznej w całej gospodarce w tym w szczególności w małych i średnich przedsiębiorstwach (MŚP).
W Polsce istnieje 1,84 miliona przedsiębiorstw, większość (99,8%) to przedsiębiorstwa mikro, małe i średnie - odpowiednio 1,76 miliona, 59 200 i 15 500. Istnieje szereg instrumentów wsparcia finansowego dla MŚP, w tym dotyczących poprawy efektywności energetycznej, ale konieczne jest wzmożenie wysiłków na rzecz promowania i rozpowszechniania wiedzy na temat obecnych wymogów prawnych i nowych technologii oraz zapewnienia dostępu do wiedzy eksperckiej dla MŚP związanych ze zrównoważoną energią.
W ramach realizacji projektu zorganizowane zostaną regionalne wydarzenia związane z dyskusją nad instrumentami finansowania efektywności energetycznej i przeprowadzania audytu energetycznego. Po zebraniu ciekawych doświadczeń przygotowane zostaną o nich fotokasty. Przeprowadzone zostaną także szkolenia dla przedsiębiorców zainteresowanych poprawą efektywności energetycznej a rezultaty projektu przekazane będą pracownikom administracji rządowej.
Czas trwania projektu: od listopada 2018 do maja 2021 r.
Projekt finansowany jest w 100 % przez Komisję Europejską w ramach programu wspierania reform strukturalnych.