Paszport dla dziecka do 12 lat - wniosek złożony przez Internet
Gdzie załatwisz sprawę?
Wniosek o wydanie paszportu może złożyć online matka lub ojciec, a także ustanowiony przez sąd opiekun prawny lub kurator dziecka.
Wejdź na gov.pl w zakładkę „Usługi dla obywatela -> Dokumenty i dane osobowe” i znajdź „Uzyskaj paszport dla dziecka”.
Czy musisz składać dokumenty osobiście?
Nowa e-usługa umożliwia – co do zasady – złożenie wniosku o wydanie paszportu dla dziecka, które nie ukończyło 12 lat, bez konieczności wizyty w urzędzie konsularnym.
Co musisz przygotować?
Aby skorzystać z nowej e-usługi paszportowej i złożyć e-wniosek o paszport matka lub ojciec dziecka, lub ustanowiony przez sąd opiekun prawny albo kurator dziecka muszą posiadać podpis elektroniczny: podpis kwalifikowany, podpis osobisty lub podpis zaufany.
Założenie i potwierdzenie profilu zaufanego, który pozwoli na posługiwanie się podpisem zaufanym, jest możliwe bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem bankowości elektronicznej, a także online – z wykorzystaniem usługi telekonferencji.
PAMIĘTAJ! Aby móc złożyć wniosek, potrzebna jest zgoda drugiego opiekuna: matki, ojca, opiekuna prawnego lub kuratora dziecka. Szczegółowe informacje znajdziesz w zakładce „Zgoda na wydanie dokumentu paszportowego dla dziecka”
Jeśli dziecko urodziło się za granicą i nie posiada polskiego aktu urodzenia, należy w pierwszej kolejności dokonać transkrypcji (rejestracji) zagranicznego aktu urodzenia w polskim urzędzie stanu cywilnego. Możesz zrobić to samodzielnie albo za pośrednictwem konsulatu.
Przygotuj:
- jedno aktualne, kolorowe zdjęcie dziecka w formacie cyfrowym – musisz je dołączyć do e-wniosku; zdjęcie nie może być starsze niż 6 miesięcy. Jeśli chcesz zrobić zdjęcie samodzielnie – sprawdź jak wykonać zdjęcie do paszportu.
- dowód opłaty paszportowej, którą wnosisz na konto odpowiedniego urzędu konsularnego (po złożeniu e-wniosku opłata nie podlega zwrotowi).
- jeśli drugi rodzic nie rejestruje zgody w konsulacie lub poprzez e-usługę „Zgoda na wydanie paszportu dla dziecka” – zgodę drugiego rodzica z notarialnym poświadczeniem podpisu. Nie musisz mieć zgody drugiego rodzica, kiedy składasz wniosek. Drugi rodzic może wyrazić ją później.
- jeśli drugi rodzic jest pozbawiony praw rodzicielskich lub są one ograniczone – dokument określający zakres władzy rodzicielskiej;
- jeśli nie ma zgodności stanowisk matki i ojca lub nie można uzyskać zgody matki lub ojca – orzeczenie sądu rodzinnego
Ile zapłacisz?
W przypadku złożenia przez Internet wniosku za wydanie paszportu dla małoletniego do 12 roku życia, należy dokonać przelewu bankowego, - numer konta zostanie przekazany przez konsula w wiadomości mailowej, w tej sprawie prosimy o kontakt na adres: baku.amb.wk@msz.gov.pl
Opłata za wydanie paszportu dla dziecka, które nie ukończyło 12 lat (wniosek online), wynosi 35 EUR.
Opłata za przesyłkę - w przypadku wyboru dostarczenia paszportu przez kuriera zostanie również określona po kontakcie z konsulem na wyżej wymieniony mail.
UWAGA: przesyłka paszportu kurierem dotyczy wyłącznie wniosku o wydanie paszportu dla dziecka do 5 lat - patrz sekcja Jak odbierzesz dokumenty?
Zapłacisz mniej za paszport, jeśli dziecko ma ważną Kartę Dużej Rodziny.
Jaki jest termin realizacji?
Składając wniosek online otrzymasz pisemne potwierdzenie złożenia wniosku. Na nim znajdziesz numer wniosku paszportowego który będzie przydatny do śledzenia w Internecie stanu realizacji sprawy.
W przypadku konieczności uzupełnienia wniosku konsul poinformuje o tym fakcie wnioskodawcę.
Jak odbierzesz dokumenty paszportowe?
Paszport dziecka może odebrać:
- matka
- ojciec
- opiekun prawny
- kurator
UWAGA! Dziecko które nie ukończyło 5 roku życia nie musi być obecne przy odbiorze.
Odbiór paszportu dla dziecka w wieku 5 – 12 lat będzie wymagał obecności wraz z rodzicem dziecka, jego opiekunem lub kuratorem w konsulacie, ale bez konieczności wcześniejszego umawiania się.
Paszport odbierzesz w punkcie paszportowym wybranym przy składaniu wniosku online.
W dniu odbioru nowego dokumentu weź ze sobą:
- ważny dokument tożsamości ( dowód osobisty lub paszport)
- poprzedni paszport dziecka (albo paszport tymczasowy) – dotychczasowy dokument paszportowy zostanie unieważniony, z wyłączeniem stron zawierających ważne wizy i zwrócony.
W przypadku wyboru dostarczenia paszportu przez kuriera wnioskodawca BĘDZIE MUSIAŁ SAM AKTYWOWAĆ PASZPORT za pośrednictwem dedykowanej usługi elektronicznej. W celu dokonania aktywacji potrzebny jest: dostęp do Internetu, numer nowego paszportu oraz numer wniosku (znajduje się on na potwierdzeniu złożenia wniosku).
Najczęściej zadawane pytania
Czy mogę wnioskować o paszport dla dziecka przez Internet jeśli nie posiadam polskiego aktu urodzenia?
Najpierw musisz dokonać transkrypcji zagranicznego aktu urodzenia dziecka, dzięki czemu otrzymasz odpis skrócony lub zupełny polskiego aktu urodzenia.
W wyjątkowych sytuacjach (np. choroba, pogrzeb członka rodziny) możesz wnioskować online o paszport tymczasowy dla dziecka na podstawie zagranicznego aktu urodzenia.
Jak uzyskać numer PESEL?
W paszporcie (biometrycznym) zamieszcza się numer PESEL, do którego nadania niezbędny jest odpis polskiego aktu urodzenia
O nadanie numeru PESEL występuje konsul, w związku ze złożeniem wniosku o wydanie paszportu dla dziecka.
Pamiętaj, że konsul nie występuje o nadanie numeru PESEL w innych przypadkach, niż w związku ze sprawą wydania dokumentu paszportowego.
W jaki sposób drugi rodzic może wyrazić zgodę na wydanie paszportu dla dziecka?
Zgoda drugiego rodzica powinna zostać zarejestrowana online (ścieżka: www.gov.pl / Usługi dla obywatela / Dokumenty i dane osobowe / Paszport / Zgoda na paszport) lub nadesłana listem (potwierdzona przez notariusza) lub ePUAP-em. Alternatywnie drugi rodzic może przyjść do organu paszportowego (przed wydaniem decyzji), aby zarejestrować zgodę w konsulacie.
Co robić, gdy jeden rodzic lub oboje rodzice posiadają nieważne paszporty, dowody osobiste lub w ogóle nie posiadają dokumentu tożsamości, a chcą złożyć wniosek online o wydanie dziecku paszportu do 12 lat?
Brak dokumentu tożsamości uniemożliwia identyfikację osoby i tym samym blokuje złożenie wniosku, czy też wyrażenie zgody na wydanie dokumentu paszportowego dziecku. Najpierw rodzice będą musieli uzyskać paszporty lub dowody osobiste.
Podstawa prawna
Ustawa o dokumentach paszportowych z dnia 27 stycznia 2022 r.
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie dokumentów paszportowych z dnia 9 września 2022 r.
Ustawa Prawo konsularne z dnia 25 czerwca 2015 r.
Rozporządzenie Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 18 grudnia 2015 r. w sprawie opłat konsularnych